Nový Zéland z první ruky, den 15

8.10.2011

Pátek 7.10.2011. Bráchovi i bratránkovi vše nej ke kulatým narozeninám! Hlavní město Wellington se už od rána plní fanoušky. Nejvíce jsou vidět Irové, následováni malými červenými mužíky, Velšany. Jihoafričané "Boks" i Australané "Aussies" či "Wallabies" ještě asi cestují a přijedou zítra.

Procházíme se městem, každý obchod má něco ragbyového. Pokud to tedy není sportovní obchod, ty mají ragbyové úplně vše. I pošta prodává kolekci známek All Blacks, obálky k mistrovství, zlaté a stříbrné mince s emblémy.

V obchodě se suvenýry se dáváme do řeči s majitelem. Hezky vysvětluje historii místních zelených nefritů (jade). Po chvíli se dozvídáme, že je bývalým rozhodčím a dobře zná Jeffa Walkera, který se o mě před lety staral v Dunedinu. Ihned nás tedy bere do zázemí a ukazuje sbírky kravat. Namísto pěti minut tu trávíme asi hodinu a odcházíme s mnoha věnovanými dárky. Ragbyový svět je opravdu malý.

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Brendan si od svého táty půjčuje terénního nissana a i s taťkou se jedeme podívat za město podél pobřeží. Za pět minut z centra opouštíme aglomeraci a po kamenité cestě jedeme na západ mezi kamenitými plážemi a skálami.

Po chvíli dojíždíme na místo, kde se vyhřívají desítky tuleňů. Jsou docela velcí, ale nechají nás přiblížit až na pár metrů, takže pořizujeme hezké fotky. Vidíme odsud hornatý Jižní ostrov, který je překvapivě severozápadním směrem, je vzdálený 25 km.

Zoom gallery

Zoom gallery   Zoom gallery  Zoom gallery 

Zoom gallery

Půjčujeme si doma saka a košile a vyrážíme na výroční večeři Brendanova klubu Marist St Pats. Klubovna je  honosným sálem s výhledem na město a pláže. Leží kilometr od hřišť v parku v kopci. Je tu asi 200 lidí, všichni slavnostně oblečeni.

Vítají nás prezident (president) i předseda (chairman) klubu, dokonce nás v úvodu zmiňují jako významné hosty. Mimoděk jsem vzal s sebou náš balon k 80 letům ragby ve Slavii, tak jim ho s podpisem prezentuji. K mému překvapení ho ukládají ihned do vitrínky k nejvýznamnějším klubovým trofejím.

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Zoom gallery

Hlavními hosty večera, kteří vyprávějí výborné ragbyové historky jsou Graham Purvis, bývalý All Black, a sportovní novinář Brendan Fanning z irských novin Sunday Independent.

Mladíci z áčka přepískli tempo konzumace, což mi hodně připomíná naše akce doma, a začínají hrát picí hry. Jedeme tedy probrat ragby do města. Překvapivě nám nejvíce chutná Speights.

I pozdě večer je město nabité červenými a zelenými dresy, hudba a hluk všude kolem. Težko si představuji zítřejší pozápasovou párty.

Velšký trenér Warren Gatland, který je Novozélanďan, ohlášuje překvapivou sestavu Walesu pro zítřejší čtvrtfinále s Irskem. Daává přednost mladíkům Priestlandovi, Halfpenneymu a do sestavy se nevešli Stephan Jones ani Lee Byrne.

Irové proti tomu vsázejí na zkušenost, na útokovce bude O'Gara. Znamená to, že Wales bude spíše hrát aktivně rukama a Irové spíše na území se zajištěnou obranou.

Zítra jdeme zápas sledovat naživo na stadion zvaný Cake Tin.

Honza Kůň Macháček

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > RWC 2015 > RWC 2011 Nový Zéland > Nový Zéland z první ruky > Nový Zéland z první ruky, den 15