Nový Zéland má ministra pro ragby

30.1.2006 Lze srovnat novozélandskou a českou ragbyovou politiku?

Novozélandská premiérka Helen Clarková dnes jmenovala Trevora Mallarda ministrem, zodpovědným za světový pohár v rugby 2011. Clarková řekla, že existence takového postu zajistí plnou koordinaci napříč vládními agenturami a úspěšnou organizaci turnaje v roce 2011.

"Bude potřeba, aby úzce spolupracovala vláda i ragbyový svaz," řekla Clarková.

Vláda a novozélandská unie společně přispějí každá 20 a 10 miliony NZ dolarů. Vláda také uhradí polovinu náladu na účast při soutěži o uspořádání světového poháru.

"Pořádání světového poháru v rugby bude znamenat turistický a ekonomický přínos pro celý Nový Zéland. Je důležité, že máme ministra, zodpovědného za plánování a koordinaci této události , takže můžeme návštěvníkům i účastníkům nabídnout nejlepší možné zkušenosti a podmínky, což se nám maximálně vrátí."

Odhaduje se, že světový pohár přinese okolo 408 milionů NZL dolarů navíc novozélandské ekonomice, což je přibližně 6 a půl miliardy českých korun.

"Trevor (Mallard) je ministrem sportu a ekonomického rozvoje a jako zapálený fanoušek rugby je tím pravým, kdo splní tuto novou roli," dodala Clarková.


Komentář R@ZE:


Je zvláštní, jak se u nás spekuluje o letní olympiádě, o její návratnosti, o výstavbě národního fotbalového stadionu. Možná, že Sazka Arena se také nevyhnula při financování problémům, ale myslím, že je daleko lepší, že ji máme, než kdybychom ji neměli. Podobné je to i s pořádáním akcí světového nebo evropského formátu.

Problémem je faktický nezájem naší ragbyové unie cokoliv dělat, aby skutečně podporovala ragby. V únoru bude spuštěn nový sportovní kanál České televize ČT4. Otevírá se tak možnost konečně proniknout na televizní obrazovky nějakým pravidelným způsobem.

Natočit třeba jen čtvrthodinový materiál, shrnující průběh extraligy a 1.ligy za víkend, doplněný krátkým rozhovorem s hráčem, či trenérem, domnívám se, že by to ani neokradlo ČT o diváky, ani produkci o výrobní prostředky při výrobě takového krátkého pořadu.

Další možností je participace na znovuobrození Slavia Cupu. Unijní kuloáry si všímají lecčeho, nikoliv však třeba toho, mohla-li by unie třeba nějak pomoci. Stejně tak nastolení cenzury na někdejším "fóru" oficiálního webu ČSRU.

Naproti tomu na zcela korektní a smysluplný dotaz, jestli naše unie nějak zajišťuje distribuci lístků pro případné naše zájemce o Six Nations Cup, který začíná již za necelé dva týdny, nebylo ani odpovězeno.

Je až tristní, v jakém kontrastu všechno toto stojí , zlehčováno výkřiky typu: "Ať si jdou tu práci dělat sami, když jsou tak chytří, " proti zcela bezproblémové a fungující práci vlády a ragbyové unie Nového Zélandu.

Mnozí si řeknou, že porovnávám neporovnatelné, že prostředky, které se pohybují v novozélandském rugby, jsou nepoměrně větší. Ovšem. Ale právě těm prostředkům se musí jít naproti. Nejde to snadno, právě o to více si náš sport musí svoje peníze zasloužit.

Radek "r@ze" Zeman

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Nový Zéland má ministra pro ragby

právě se děje

soutěže

 načítám...