Novinky z Paříže

13.12.2001 Budeme hrát A skupinu ME až do roku 2004 ?

PAŘÍŽ (8.-9.12.2001) – Z Paříže ze zasedání FIRA – AER se vrátili předseda ČSRU Bruno Kudrna a člen technické komise této evropské ragbyové federace Eduard Krützner s potěšujícími zprávami. „V pařížském sídle generálního sponzora evropských ragbistů v Société Générale bylo rozhodnuto o dalším osudu evropských soutěží, které se od ročníku 2002-03 budou hrát ve dvouletém cyklu. Je velká šance, že naši ragbisté budou hrát v nejsilnější A skupině, kterou zatím hrají Rumuni, Rusové, Španělé, Gruzínci, Portugalci a Nizozemci.

Do dvouleté nové soutěže totiž postoupí jen pět týmů podle jarního umístění v A skupině a šestým účastníkem bude vítěz druhého kola kvalifikace na MS 2003. V této chvíli je tím vítězem náš reprezentační tým. Je známo, že kvalifikační skupinu jsme absolvovali bez porážky, ale očekávaný postup musí být definitivně potvrzen až po 6.dubnu 2002, kdy se spolu utkají nejúspěšnější týmy druhé kvalifikační skupiny Polsko-Německo. Jedině, když Poláci zvítězí nad Německem rozdílem větším než 30 bodů, ztratíme možnost hrát v A skupině,“ odhaduje možnosti reprezentačního týmu ragbistů Eduard Krützner.

Český tým ve třetím kole kvalifikace na MS 2003 bude hrát 5. května v Praze s třetím týmem A skupiny a 19.května na hřišti šestého celku nejsilnější skupiny. Vzájemný zápas obou soupeřů se bude hrát začátkem června. Pokud se Česko chce dostat dál, musí skupinu vyhrát. „Zrušené odlety do Paříže nám zabránili být na jednání komise, která projednávala doplnění účastníků MSJ 02, jež se hraje příští rok v Itálii. Austrálie totiž odstoupila z účasti na juniorském šampionátu a na její místo byl nominován druhý tým kvalifikace Moldavsko. Přitom předběžně na Kongresu v Praze bylo domluveno, že v případě neúčasti některého z týmu nastoupí nejlepší ze sestupujících týmů, a tím jsme byli my,“ postěžoval si Krützner.

Junioři Česka budou muset o svoji účast na dalším ročníku MSJ ve Francii pravděpodobně bojovat ve své kvalifikační skupině od 27.4. do 1.5.2002 v Jugoslavii. Tam budou hrát kromě Česka a pořadatelské země ještě ragbisté Slovinska a Bulharska. Dvacetileté hráče od 15. dubna do 15. června 2002 čeká kvalifikace na světový šampionát v Německu, kde soupeřem českých borců budou Rumuni, Němci a dále Nizozemci nebo Dánové a Švédové nebo Lotyši. Není bez zajímavosti, že předseda evropské federace Jean Claude Baqué dohodnul s Eurosportem pravidlené vysilání třicetiminutového zpravodajství z ragby.

Na zasedání FIRA byla zveřejněna přesná čísla o počtech ragbistů v Evropě. Hru se šiškou na staríém kontinentu hraje ragby 167 717 seniorů, téměř 60 000 tisíc hráčů do 21 let, 77 195 juniorů, 148 359 žáků, ale také 9 285 žen. „S více než 9 tisíci rozhodčími a s více než 41 tisíci trenéry a s ještě dalšími aktivními činovníky je v Evropě celkem 570 000 aktivních ragbistů,“ pochlubil se Eduard Krützner a podotkl, že do této bilance přispěli ragbisté Česka jen malým počtem 3000 aktivních osob, pro které je šišatým míč vším.

Petr Skála (převzato)

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Novinky z Paříže

právě se děje

soutěže

 načítám...