Naši sedmičkáři postupují

1.7.2003 Řeprezentaci čeká finále v Heidelbergu

Finále se koná v německém HeidelberguFinále se koná v německém Heidelbergu
Finále se koná v německém Heidelbergu

Reprezentace České Republiky v ragby o sedmi hráčích postoupila díky vynikajícímu výsledku z Budapešti do finále ME v Heidelbergu. Po sérii 9 turnajů jsou na 10. místě v Evropě.

Výsledky z Budapešti:
Česko - Bosna 26:0 v základní skupině, další výsledky zatím nemáme
Finále: Skotsko-Francie 14:0
O 3. místo: Švédsko - ČR 21:12

Tabulka FIRA-AER European Sevens Rugby Circuit po devíti turnajích:
Amsterdam, Praha, Lunel, Sopoty, Makarská, Madrid, Lisabon, Tbilissi, Budapešť

1. Portugalsko 0 bodů Francie 0 Gruzie 0 4. Německo 2 5. Skotsko 3 6. Chorvatsko 6 7. Rumunsko 8 Polsko 8 Ukrajina 8 10. Česko 12 (4+8) 11. Španělsko 12 (6+6) 12. Itálie 14 Holandsko 14 ------------------------------------ 14. Švédsko 17 15. Švýcarsko 18 16. Lotyšsko 20 Dánsko 20 18. Srbsko 24 19. Bosna 26 (10+16) 20. Arménie 26 Slovinsko 26 (12+14) 22. Litva 28 23. Maďarsko, Bulharsko, Malta, Izrael 30 27. Belgie, Lucembursko 32 ------------------------------------ 29. Rakousko, Andorra 12 (pouze 1 turnaj) 31. Norsko 14 (pouze 1 turnaj) 32. Ázerbajdžán 16 (pouze 1 turnaj)

Zpráva vedoucího mužstva Karla Ševčíka:

Hungary Sevens

Termín: 28. – 29.6.2003

Místo: Siofók, Balaton

Technická zpráva:

• V pátek trénink ve Vyškově společně s vyškovskými plejery.
  • Večeře ve Vyškově.
  • Nocleh v Břeclavi.
  • Přesun do Siofóku.
  • Jídlo a hotel – hrůza!
  • Řidič – bezproblémový, ochotný a spolehlivý.
  • Recepce – pro nás dobrá, neb jsme asi 4 hodiny zpívali a bavili se sami.

Maďarsko - ČR 5:33 (5:14)

Sportovní zpráva:

Po zpožděném příjezdu, který zavinila špatná orientace v terénu na maďarském území jsme na místo turnaje nakonec dorazili dvě hodiny před výkopem.

Turnaj jsme zahájili v 16.00 hodin utkáním proti domácímu týmu Maďarska v této sestavě: Rapant, Kučera, Mansfeld (Leroch), Čiverný, Vacek (Brabec), Ripcsik, Žák (Vokleštěk).

Do soupeře jsme vlítli a brzy jsme diktovali hru, paradoxně nás neohrožoval soupeř, ale vlastní nerozehranost a zbrklost.

Maďaři šli do vedení po individuální akci a překopu útočníka do našeho pětkoviště.

Poté jsme již pokládali pětky pouze my. Nejdříve Zdeněk Žák oběhl soupeře a bylo to 7:5, ihned po výkopu jsme získali Rapantem míč, který naboural soupeřovu obranu, nahrál Vackovi, ten křížně Žákovi a 14:5 (Vacek 2).

Ve druhém poločase nás pozvedla super skládka Čiverného, který doběhl unikajícího maďara Zoltána Paprikáše přes půl hřiště.

Poté Kučera sebral míč a individuálně pronikl do 22m soupeře, nahrál Mansfeldovi, který mu nahrávku vrátil a bylo to 21:5 (Vacek 2).

Po výkopu jsme po chvíli vyhráli míč a Brabec kopem uvolnil Žáka, který přes celé hřiště pokládá 28:5 (Vacek 2). Poté ještě Brabec uvolnil Voklešťka a bylo to 33:5.

ČR - Bosna a Hercegovina 28:0 (7:0)

Výkop: 17.00 hodin

Sestava: Rapant, Mansfeld, Kučera (Leroch), Čiverný, Vacek (Brabec), Ripcsik, Žák (Vokleštěk)

Zápas jsme začali perfektně po nevydařeném výkopu Bosny, ihned rozehráváme TK a Kučera uvolnil Mansfelda 7:0 (Vacek 2).

Poté hrajeme dlouho na vlastní 22 velice netakticky, ale Bosna neskóruje.

Ve druhém poločase nejdříve Čiverný opět doběhl soupeře přes celé hřiště, což nám znovu zvedlo sebevědomí a poté již definitivně lámeme odpor soupeře pětkami Kučery, Žáka, Voklešťka, Vacek vše prokopl a tak máme druhého nejsilnějšího soupeře za sebou.

Skotsko - ČR 21:0 (7:0)

Výkop: 18.00 hodin

Sestava: Leroch, Rapant, Kučera (Mansfeld), Čiverný, Vacek (Brabec), Ripcsik, Vokleštěk (Žák)

Proti favoritovi hrajeme velmi dobře, skvěle napadáme a výborně kombinujeme. K položení pětky nám chybí více klidu při poslední nahrávce a tak nás postihlo pravidlo NEDÁŠ – DOSTANEŠ.

V poslední minutě poločasu neproměňujeme své šance, míč nám vypadl a Skotové bleskurychle přes celé hřiště běží položit první body zápasu 7:0.

Ve druhé půli hrajeme opět dobře, ale znovu nedotahujeme naše akce a Skotové nás trestají dvěma pětkami po rychlých protiútocích. Prostě my jsme hráli, skvěle bránili, ale soupeř pokládal pětky. Celé mužstvo výborně napadalo, po skládkách Rapanta a Lerocha museli být Skotové chvilku v ošetřování, ale i tak poprvé prohráváme velice vyrovnané utkání.

Rakousko - ČR 10:26 (10:7)

Výkop: 19.20 hodin

Sestava: Rapant, Kučera (Mansfeld), Leroch, Čiverný, Vacek (Brabec), Ripcsik, Žák (Vokleštěk)

Utkání zahajujeme kuriozně. Ihned po soupeřově výkopu a následné skrumáži v naší 22m rozhodčí ukazuje červenou minikartičku Rapantovi za údajné šlapání na soupeře, takže hrajeme v šesti, což je velice namáhavé.

Rakušané proměnili TK a kdyby nad námi vyhráli, mohli postoupit místo nás ze skupiny. Poté ještě položili pětku a vedli 10:0, což nás nabudilo a ihned po výkopu skórujeme Mansfeldem 10:7.

Ve druhém poločase v šesti drtíme Rakušany a pokládáme ještě 3 pětky – Brabec, Kučera, Vacek.

Tímto vítězstvím postupujeme do semifinále z druhého místa.

Neděle 29.6.2003

Francie - ČR 17:0  (14:0)

Sestava: Mansfeld, Kučera, Leroch, Čiverný, Vacek (Brabec), Ripcsik, Žák (Vokleštěk)

Semifinálovému duelu předcházela nečekaná prohra francouzů se švédy, kteří francouzský technický tým doslova zmlátili a porazili kohouty 4:1 na pětky. Francouzi věděli, že to s námi nebudou mít jednoduché a tak se neustále rozcvičovali a udržovali se v bojovné náladě.

My jsme nastoupili bez Rapanta, který po červené kartě měl 1 utkání stop, pouze s devíti unavenými hráči. Právě druhý den se ukázalo, že na tyto turnaje musí jezdit s výpravou fyzioterapeut/masér, neboť naše únava byla patrná.

Před zápasem jsme si řekli, že budeme hrát stejně jako švédové, tudíž agresivně a spíše rugby než sedmičky. Ale opak byl pravdou. Zápas začal naším nevydařeným výkopem, Francouzi rychle rozehráli TK a do naší nesoustředěné obrany vletěli tak rychle, že snad ani neuběhla 1. minuta zápasu a prohráváme 0:7

My jsme hráli sedmičkové rugby a Francouzi bojovali a bránili svoji ztracenou čest. Opět jsme nevyužili naše šance těsně před brankovištěm a poté byl dlouho stav 0:7 pro Francii.

Ve druhém poločase opět hrajeme, ale ani akce Brabce nebo Žáka nekončí pětkou, Francouzi skórují opět přes celé hřiště po naší ztrátě míče těsně před brankovištěm. Následuje kop do hloubi našeho pole, dostihy na míč a Francouzi vedou 14:0. Poté ještě chybujeme při příjmu míče po výkopu a Francouzi si míč pokopávají po zemi a šťastně skórují. Maďarský rozhodčí nám neuznává pětku Brabce po údajném vypadnutí míče při položení, takže zápas o finále končí 21:0 pro Francii.

Zápas o 3. místo

ČR - Švédsko 14:21 (7:21)

Sestava: Rapant, Leroch, Kučera (Mansfeld), Čiverný, Brabec, Vacek (Ripcsik), Žák (Vokleštěk)

Švédové prohráli svoje střetnutí se Skotskem vysoko 38:0 a pod vedením Fidžanského trenéra a naturalizovaného hráče z Tongy zahajují zápas velmi agresivní hrou. Hrají spíše rugby než sedmičky, a po rojové akci pokládají 1. pětku. My jsme opět zakřiknutí a děláme chyby při nahrávkách a příjmu míče. Nemůžeme se rozehrát a tak nás soupeř opět trestá pětkou 0:14.

Do druhého poločasu vstupujeme lépe a snižujeme na 7:14 po akci celého mužstva, ale ihned po výkopu dává maďarský rozhodčí žlutou kartu Kučerovi, nikdo to nechápe, ani z přítomných delegátů.

V šesti velice rychle dostáváme pětku, když sice složíme švédský útok, opět Čiverný ale dlouho volně ležící míč sbírá Švéd a donáší do našeho pětkoviště 7:21.

V závěru pokládáme pětku na 14:21, ale rozhodčí nás k závěrečnému náporu nepustí, neboť po celkových pěti minutách hry zápas ukončí, za což si vysloužil ostrou výtku od delegáta FIRY-AER pana Apelange.

Turnaj ukázal, že máme sedmičkové hráče, kteří mají chuť něco dokázat. Chyběla nám lepší fyzická připravenost, ne hrubá fyzička, ale dynamika při zisku míče a akcelerace na prvních 3 metrech.

Musíme také s sebou vozit maséra, což mužstva, která se na sedmičky specializují, normálně praktikují (Francie, Skotsko, Chorvatsko, Švédsko).

Kvalifikovali jsme se na finálový turnaj Mistrovství Evropy do Heidelbergu, kde nás čekají velice silní soupeři.

Takže se na toto klání budeme muset individuálně připravit a proto na tuto přípravu již předem upozorňuji vedení ČSRU a extraligové trenéry.