Naši ragbisté v zahraničí (doplněno)

3.9.2004 Přestupy našich hráčů a působení českých hráčů v zahraničí na podzim 2004

Martin Jágr zůstává v ToulonuMartin Jágr zůstává v Toulonu
Martin Jágr zůstává v Toulonu

Přinášíme přehled o českých hráčích v zahraničí. Kdo zůstává, kdo kam přestoupil, kdo jde ven poprvé. Podle našich údajů bude na podzim hrát v zahraničí celkem šestnáct hráčů.

FRANCIE

R.C. Toulon - Pro D2 (2. liga)

V tomto týmu hraje od roku 2001 jeden z našich nejlepších křídelních útočníků Martin Jágr (mateřský klub Sparta Praha). Loňská sezóna se mu skvěle vydařila. Byl jedním z nejlépe bodujících hráčů  nejen svého týmu, ale celé ligy Pro D2. Škoda, že ho můžeme vidět pouze při utkáních národního týmu, protože jeho vyhranost a zkušenosti, kterých má na rozdávání, by byly velikým přínosem pro naše domácí ragby.

Metro Racing (Paříž) - Pro D2 (2. liga)

Minulý rok přestoupil  náš reprezentant Martin Kafka (Říčany) ze Španělska, kde pařil k nejlepším hráčům celé ligy do francouzského týmu Casters Olympique, který hrál nejvyšší soutěž Pro D1. Zde se kvůli vysoké konkurenci nedostával do základní sestavy. Letos se Martin rozhodl přestoupit do týmu kde snad jeho um a zkušenosti mu zajistí pravidelně nastupovat základní sestavě.

St. Nazaire - Federale 1 (3. liga)

Tento tým, který se letos probojoval do Federale 1 ragbyově vychovává pět hráčů našeho reprezentačního týmu:  R. Šuster (původně Praga), L. Rapant (Havířov), R. Voves (Praga), A. Brabec (Tatra Smíchov), J. Rohlík (Říčany). Všichni tito hráči působí v týmu již druhou sezónu, takže někteří z nich mají pravidelně místo v základní sestavě.

U.S.L. ´ISLE-JOUSDAIN (3. liga)

V loňském roce předčasně ukončil své působení ve Vichy (Federale 1) rojník Pavel Šťastný (Praga), protože nedostával mnoho příležitostí se prosadit. Zbytek sezóny dohrál ve svém mateřském celku. Nové působiště si odjel Pavel vyzkoušet na začátku září a uvidíme jestli se mu bude dařit. Jestli se neprosadí v tomto pro nás neznámém celku, který hraje soutěž Federale 1 do základní sestavy, vrátí se podle jeho slov na trvalo zpět do svého mateřského klubu.

St. Saturnin - Federale 3 (5. liga)

Zde působí již druhou sezónu útočník Tomáš Krejčí (Brno). Podle slov trenéra a manažera týmu Brno J. Šťastného francouzská strana ještě do dnes neuhradila odstupné za tohoto hráče. Jestliže tak neučiní do poloviny září bude Tomáš údajně stažen zpět do mateřského klubu v Brně.

Libourne - Federale 3 (5. liga)

Zde již několik sezón hraje hráč druhé řady J. Kurka (Sparta). Celou minulou sezónu nehrál, protože se podrobil operaci kolene. Přes prázdniny začal Honza trénovat a chtěl by se znovu zařadit do základní sestavy. 


ANGLIE

Bracknell RFC - 3. liga

V letošním roce budou hrát za tento tým dva hráči, kapitán reprezentačního výběru české reprezentace L. Vondrášek (Slavia), který zde působí od roku 2003 a Mirek Němeček (Říčany), který v loňském roce ukázal, že má na víc než na českou extraligu. Prosadit se nebude vůbec lehké. Jak známo reprezentanti Anglie v loňském roce získali světový pohár a tak konkurence ve všech týmech na britských ostrovech bude veliká. Doufejme, že oba naši hráči se zařadí do základní sestavy tohoto kvalitního týmu.

Waterloo RFC - 3. liga

Michal Kolář (Slavia), který v loňském roce získával  v tomto týmu sebevědomí a zkušenosti, je uplatnil v baráži, kdy pomohl Slávii lehce porazit ve dvou zápasech nevýrazně bojující Brno Bystc. Karel Nešpor (Slavia), který odehrál za  Slávii mnoho kvalitních zápasů včetně baráže se letos popere o některé z volných míst v tomto klubu. Do Liverpoolu odlétají oba hráči v polovině září.


WALES

Pwllhelli RFC - 4. liga

Do tohoto klubu na severu Walesu v kvalitní 4. divizi v letošní sezóně přestupuje hráč první řady Pavel Indrák (Havířov), který v loňské sezóně odehrál spoustu dobrých utkání, včetně utkání proti výběru US Army, kde patřil k nejlepším hráčům.


ŠPANĚLSKO

R.C. Valencia - 2. liga

Za tento tým v minulosti již hrál rojník Karel Pekáček, Karel Šampalík i Martin Kafka. V letošní sezóně tam bude zkoušet štěstí křídelní útočník Petr Procházka (Tatra), který pravidelně hrával v mládežnických a juniorských reprezentačních výběrech. 

Marek Švíř

Pozn. rugby.cz: ČSRU sice vypracovala jakousi politiku pro přestupy hráčů z Čech do ciziny, ale je velice špatně formulovaná, a prakticky nevymahatelná. Problém je v tom, že hráči odcházejí za prací, tedy se jim jedná o zdroj obživy.

Je jim bráněno kluby i unií za to, že si zvolili tento sport, přestože poctivě platili příspěvky. Kluby i unie si na ně dělají podle našeho názoru rozhodně nárok neprávem.

Dále je paradoxní, že i po osmi letech byl Macháček majetkem Slavie, i přesto, že byl předmětem profesionálních přestupů (Newport->Sale, Pontypridd->Montferrand). Nebo například Kafkovy přestupy - představte si, že by jeho odchod z Castres do Paříže mohli Říčanští blokovat.

Je to dáno jednak tím, že naši přestupoví bossové vůbec nerozumějí Evropskému právu ani základním principům svobody a tím, že je toto právo nevymahatelné. Jen v našem českém ragbyovém mikrosvětě, kde si malincí lidé ve výborech myslí, jak jsou důležití, toto lze aplikovat.

Problém s výchovným lze řešit jednoduše - žáčkovi nabídněte dvě možnosti:

  1. mladí hráči si zaplatí plně svoje náklady a budou svobodní (např. 5000 Kč ročně)
  2. klub jim přispěje (3500 Kč ročně) a oni na oplátku budou klubu zavázáni hrát v jejich barvách například do 21 let. Jinak by se museli příslušnou částkou vyplatit.
Ragby CZ > Zprávy > Češi v zahraničí > Naši ragbisté v zahraničí (doplněno)

právě se děje

soutěže

 načítám...