Naši hráči v Anglii

19.11.2003 Láďa Vondrášek v Bracknellu

Pokud někoho množné číslo v nadpisu překvapilo, tak je třeba podotknout, že v Anglii kromě mě působí v letošní sezoně také slávistický Lukáš Hudrment a to v týmu Herefordu (nedaleko hranic s Walesem), který hraje ve velice solidní soutěži Midlands II.

Mně osobně letošní léto přineslo několik změn, přičemž dvě z nich bych nazval významnější. V první řadě jsme se znovu přestěhovali a za druhé jsem přestoupil do nového klubu. No a jelikož tahle stránka realitám a vybavení domů určená není, věnujme se ragby.

Pět let strávených v Marlow mi dalo celkem dost co se společenských záležitostí týče, ale z ragbyového hlediska to nebyla žádná sláva. Když navíc klub na konci loňského ročníku sestoupil zpět do ligy, ze které sezonu předtím vzešel, nebylo už o čem přemýšlet. Nalezení nového působiště mi kupodivu nedalo ani moc práce. Po krátkém soukromém výběrovém řízení jsme se nakonec rozhodl pro Bracknell RFC – klub dostatečně kvalitní a navíc to mám na hřiště pouze slabých 5 minut.

Bracknell jsem kontaktovat na konci července a po výměně několika e-mailů s ředitelem ragby jsem po vyřízení nezbytných formalit o 14 dní později nastupoval k prvnímu přípravnému zápasu. U této drobnosti se pozastavuji jen proto, že chci ukázat, jak lehce se dá v Anglii přestoupit, když nejste vázán nějakou smlouvou. Jdete prostě tam, kde si myslíte, že vám to bude vyhovovat a nikdo se nad tím nepozastavuje. V mém případě tomu bylo přímo naopak – bývalí spoluhráči mi přáli mnoho štěstí a dokonce se chodí dívat.

Bracknell RFC je poloprofesionálním týmem National II., tedy třetí nejvyšší anglické soutěže, s ambicemi na postup. Jen pro srovnání: vzhledem k tomu, že loni skončil v lize patý a vzhledem k nižšímu počtu mužstev v anglických ligách, dalo by se říct, že je přibližně na úrovni druhé poloviny francouzské PRO D2, kde působí Martin Jágr.

Moje začátky v klubu měly ovšem do růžových daleko. Díky odloženým zápasům nároďáku a červencové dovolené jsem vstoupil do mužstva, které se nacházelo uprostřed plné letní přípravy a kdy se první tým zdál už navíc celkem konsolidovaný. Ke všemu jsem ještě zjistil, ze v klubu působí včetně mě čtyři cizinci, přičemž k soutěžnímu zápasu můžou nastoupit jen dva. Důsledek na sebe nenechal příliš dlouho čekat. V prvních čtyřech zápasech jsem si zahrál celých 40 minut. Pilíř ze Samoy (účastník RWC 1999) a australský vazač dostávali přednost. Moje šance přišla v pohárovém zápasu proti o ligu výše hrající Penzance. Odehrál jsem celé utkání, dal jsem pětku a navzdory prohře jsem od té doby vynechal pouze 20 minut kvůli zranění. Škoda jen, že se nám nedaří podle představ a postupové naděje mizí pomalu, ale jistě, v dáli.

V Bracknellu se sešlo několik velice talentovaných mladých hráčů, z nichž mnozí mají na svém kontě zápasy za výběry Skotska a Anglie do 21 let. Vše je pak doplněno zkušenými hráči jako je již zmíněný samoanský pílíř Kepi Faivaai a ze zadáka hru diriguje Jason Critchley, který se může pochlubit 11 zápasy za Wales (a je celkem jedno, že v rugby league).

Jestli se chcete o Bracknellu dozvědět něco víc, zkuste www.bracknellrugbyclub.com nebo stránky našich soupeřů (na www.bracknellrugbyclub.com/links.html).

Ragby CZ > Zprávy > Češi v zahraničí > Naši hráči v Anglii

právě se děje

soutěže

 načítám...