Blog KŠ: Naše úspěchy, jež neumíme docenit !

14.2.2012 blog Karla Ševčíka

V současné situaci je třeba si uvědomit, že české ragby se nemůže chlubit nějakými velkými sportovními úspěchy za poslední dobu, ačkoliv by si to většina ragbyové obce přála.

Většina z nás by jistě chtěla, aby se naše ragby pohybovalo mezi světovou elitou, ti skromnější by rádi viděli naše ragby aspoň mezi tou evropskou. Jsou to však jen sportovní přání, která jsou ovšem za současné situace pouze z říše těch nesplněných!.

Raději si připomeňme skutečnosti a úspěchy, které ani nevnímáme, které bereme za jakousi samozřejmost, ale na které bychom měli být hrdí.

Podplácení !

Za dobu co u ragby působím, jsem v našich soutěžích nezaznamenal náznak cíleného ovlivnění utkání ať už ze strany hráčů, klubů nebo rozhodčích. Podplácení v českém ragby neexistuje!

Profesionalismus !

Ano máme náznaky, někteří trenéři pobírají určité ohodnocení, ovšem při skutečnosti, že ragbyový rok má v průměru 130 sportovních jednotek o 120 minutách, jde o podporu zcela minimální.

Mezi hráči jsem také kontinuální odměny nezaznamenal, většinou jde o kompenzaci náhrady cestovného či pracovního času. Takže z ekonomického hlediska nejsou mezi námi žádné primadony, což je výborný atribut a vzor pro veřejnost, bohužel s ním neumíme pracovat.

Doping !

Mezi hráči bylo pouze několik málo hříšníků s pozitivním dopingovým nálezem, převážně šlo o ,,marihuanu‘‘, která spíše svědčí o tom, že dotyční chtěli své sportovní výkony utlumit.

Reprezentace !

V průběhu posledních 20 let se přes 40 českých hráčů představilo a posléze etablovalo v zahraničních soutěžích.

Je samozřejmě pravdou, že nešlo o nějakou cílenou a dlouhodobě plánovanou aktivitu vedení českého ragby, ale jen o individuální pokusy jednotlivců, kteří odešli za svými dětským snem, hrát ragby v zahraničí.

web_054.jpg

Z této zkušenosti posléze také čerpal posléze i náš národní tým a tedy i české ragby svými výkony ve skupině A. Zde jsme se setkávali pouze s plně profesionálními či poloprofesionálními celky.

A naše současná reprezentace? I skutečnost, že hrajeme skupinu B, s patrně nejmenším ekonomickým rozpočtem, nejmenším sportovním kádrem a vybavením je třeba brát za velký úspěch. Také je třeba si uvědomit, že naše reprezentace se prezentuje hlavně úplně odlišnou hrou, než jakou jsme zvyklí vidět při utkání našich domácích týmů všech kategorií.

Ženské ragby !

Možná si už ani neuvědomujeme, ale ženské a dívčí ragby je již více jak pět let zakořeněno mezi naším veskrze maskulinním vnímání ragby.

Ačkoliv světová federace IRB vidí v ženském ragby největší potenciál, u nás to zatím takto nevnímáme. Při tom je to škoda, neb naše reprezentace, která je vybírána a později složena z cca 150 dívek a žen, je schopná hrát mezi evropskou elitou.

zeny.jpg

Také je třeba si uvědomit, že již máme celkem 9 ryze ženských týmů, které se v rámci republiky mezi s sebou pravidelně poměřují.

Nové kluby !

V průběhu posledních šesti let vzniklo na naší ragbyové mapě celkem 6 nových ragbyových klubů, které sice v současné době nevykazují vyšší sportovní výkonnost, ale je třeba s povděkem kvitovat, že vznikly samy o sobě díky nadšení jednotlivců.

Ano, historie se opět opakuje, vždyť všechny naše kluby vznikly na stejné platformě a zaznamenaly ve své historii podobný vývoj. Važme si těchto nadšenců, i díky nim se můžeme jednou, v budoucnu zlepšovat.

 

Karel Ševčík

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Naše úspěchy, jež neumíme docenit !

právě se děje

soutěže

 načítám...