foto nswfoto nsw
foto nsw
foto nflcfoto nflc
foto nflc

O tomto víkendu odstartovala nejprestižnější soutěž provinčních týmů na jižní polokouli Super 14. Rozšíření soutěže o dva týmy přinese místo 69 utkání ve 13 víkendech, 94 utkání v 16 víkendech. O novou trofej tedy bojuje pět jihoafrických , pět novozélandských a čtyři australské týmy.

Celá soutěž vrcholí na konci května, úvodní kolo se nejvíce podařilo loňským obhájcům Cantebury Crusaders, kteří vyhráli nevýraznějším výsledkem. Waratahs se podařilo porazit v prestižní utkání Reds

• Auckland Blues (NZL) - Wellington Hurrisanes (NZL) 19:37

Wellington se v souboji o jižní ostrov Nového Zélandu utkali s Aucklandskými Blues a nezačali vůbec dobře. Do šaten odcházeli za stavu 16:3 v jejich neprospěch.
Ve druhé půli však předvedli Hurikáni pravou pětkovou smršť, když se postupně prosadili Tana Umaga, Ma´a Nonu, Jerry Collins a 2x křídlo Fa´atau. Předvedli tak divákům úžasnou podívanou a zaznamenali jasné vítězství v poměru 19:37.

• Cantebury Crusaders (NZL) - Otago Highlanders (NZL) 38:15

Skvělý výkon předvedl Dan Carter, který 18ti pomohl svému Canterbury porazit Otago. Novozélandský internacionál trefil háčko sedmkrát z osmi pokusů a i díky tomu zaznamenal jeho tým pohodlné vítězství.
Kapitán Ruben Thorne, mlýnovka Kevin Senio a křídla Rico Gear a Casey Lulala zajistili svým barvám bonusový bod, za dosažení 4 pětek ve vítězném utkání.

• Queensland Reds (AUS) - NSW Waratahs (AUS) 12:16

Waratahs nastoupili proti týmu Reds v sérii Super matchů již po jedenácté.V předchozích deseti zápasech však hráči Nového Jižního Walesu dokázali svého severního souseda z Queenslandu porazit pouze jednou.
Jedinou pětku zápasu zaznamenal rváček W´tahs Rocky Elsom. Zápas chudý na pětky byl však bohatý na bojůvky a plný ošetřování častých krvavých zranění.
Za NSW nastoupil i obrovitý křídelní útočník Wendell Sailor, který ještě minulou sezónu válčil v rudých barvách. Nejvíce se však o vítězství Waratahs zasloužil Lote Tuqiri, který působil netypicky na tříčtvrtce a svoji práci na tomto postu odváděl výborně.

Hráči Nového Jižního Walesu nastoupili do utkání s čísly na zádech, nepoužili tak revoluční typy dresů s iniciály. I tak Tah´s v Brisbane vyhráli, což se jim nepodařilo od vzniku soutěže v roce 1996.

• Western Force (AUS) - ACT Brumbies (AUS) 10:25

Na Subiaco Oval v Perthu čekalo více než 30 tisíc natěšených diváků na první start domácích Western Force v Super 14. Srdnatě bojující nováček však podlehl zkušeným Brumbies.

• Cheetahs (JAR) - Bulls (JAR) 18:30

Druhý nováček soutěže, Cheetahs narazili v repríze loňského finále Jihoafrické provincionální soutěže Currie Cupu na Bulls . I když domácí už po minutě účinkování v Super sérii dosáhli své první pětky, vyhrát se jim nepodařilo a odešli poraženi.
Za vrcholícího tlaku Cheetahs za stavu 23:18 vystihl přihrávku domácích ragbista roku 2005 v JAR Bryan Habana a sebral býkům naději na vítězství

• Natal Sharks (JAR) - Chiefs (NZL) 30:21

Žraloci se doma na vítězství hodně nadřeli v poločase sice vedli o sedmnáct bodů, ale průběh hry tomu neodpovídal. Po změně stran se ale dostali ke slovu Chiefs a patnáct minut prohrávali už jen o šest. Utkání se ji však otočit nepodařilo.

• Cats (JAR) - Stormers (JAR) 12:23

V souboji jihoafrických týmů vynikali Stormers výbornou obranou a nepustili Cats ani jednou do svého pětkoviště. Díky výborné hře třetí řadý vyhráli své úvodní utkání .