Mistrem ligy se stala po devětatřiceti letech Slavia

19.6.2010 KB Extraliga - finále

V sobotu 19. června se odehrálo velké finále KB Extraligy. V Synot Tip Areně porazila v dramatickém utkání Slavia o jediný bod Tatru. Slavia tal přepsala své novodobé dějiny, po skvělé sezóně získala i vytoužený titul Mistra republiky.

Zoom gallery

Tatře naopak nevyšel boj o mistrovský hattrick, kterým se chtěla vyrovnat Říčanům, které ho získaly v letech 2004-06.

Do Synot Tip Areny si našlo cestu přibližně dva tisíce diváků, atmosféra i nasazení týmů ve finále bylo pravým vyvrcholením náročné sezóny 2009/10.

TK: Honner

První půle finále byla z obou stran velmi opatrná, oba soupeři jakoby čekali, s čím přijde soupeř. V 9. minutě dostal žlutou kartu hráč Slavie Michal Jirman a poslal svůj tým do početního oslabení. Následný trestný kop kopáč Tatry Lukáš Honner s přehledem proměnil a Tatra vedla 0:3.

Zoom gallery Zoom gallery Zoom gallery Zoom gallery Zoom gallery

Slavia se i v početním oslabení vrhla do souvislejšího tlaku. Její snaha však končila na špatné podpoře hráče na zemi. I přesto Slavia dokázala díky úspěšnému trestnému kopu Jana Fojtíka skóre těsně před poločasem vyrovnat 3:3.

Po změně stran se hra více otevřela. Tatra začala více využívat Romana Rygla, který svou rychlostí dělal problémy celému útoku soupeře. Do vedení šla, ale Slavia, která se díky dobré hře roje dostávala lehce na půli soupeře. Z tohoto tlaku však vytěžila pouze trestný kop, kterým poprvé v utkání vedla 6:3.

Tatra po obdržených bodech získala územní převahu, její útok se neustále snažil projít pevnou obranou Slavie. To se nakonec povedlo v 63. minutě kdy Roman Rygl skvěle uvolnil Jana Rudolfa a ten položil první pětku finále. Následný kop po pětce Lukáš Honner proměnil a Tatra šla opět do vedení 6:10.

Odpověď Slavie přišla za necelých pět minut. Michal Jirman využil špatného vyběhnutí obrany Tatry a individuální akcí prošel až do pětkoviště Tatry. Kop po pětce Slavia neproměnila, přesto opět strhla vedení na svou stranu 11:10.

Závěrečných deset minut rozhodla síla laviček obou soupeřů. Slavia po prostřídání unavených hráčů vycházela ze zajištěné obrany a to se jí nakonec vyplatilo. Tatra v závěru z posledních sil rozehrávala rychle míč z vlastní půle, na obrat její aktivita však nestačila.

Slavia tak získala nejen vítězství v základní části, ale i po dlouhých devětatřiceti letech titul Mistra republiky.

Slavia
1 Heller (c), 2 Švorčík, 3 Šroubek - 4 Pešek, 5 Macháček - 6 Nešpor, 7 Vondrášek, 8 Chalupa - 9 Fojtík, 10 Jirman Milan - 11 Šťastný, 12 Merxbauer, 13 Jirman Michal, 14 Špiller - 15 Veselý
lavička: 16 Frank, 17 Hudrment, 18 kroupa, 19 Melničák, 20 Maňák, 21 Kolář, 22 Mareš

Tatra
1 Hocke Pavel (c), 2 Oswald, 3 Hocke Petr  - 4 Žíla, 5 Laštovka - 6 Procházka J., 7 Mára, 8 Černý - 9 Frýdl, 10 Honner - 11 Rydlo, 12 Procházka P., 13 Rygl, 14 Kadlec - 15 Rudolf

• 10 RC Zlín

V příští sezóně se bude hrát Extraliga opět o deseti týmech. Sestupující RC Zlín nahradí RC Havířov. Dalším nováčkem v nejvyšší soutěži bude RC Olomouc, která v baráži poslala do 1 ligy Brno Bystrc.

Kompletní záznam utkání můžete vidět na strizna.cz

foto Martin Košata

Ragby CZ > Soutěže > Extraliga > Mistrem ligy se stala po devětatřiceti letech Slavia