Ladia V

9.11.2004 rozhovor s kapitánem národního týmu

V Bracknellu nastupuje Láďa pravidelně v základní sestavěV Bracknellu nastupuje Láďa pravidelně v základní sestavě
V Bracknellu nastupuje Láďa pravidelně v základní sestavě
Hrát a radovat se v národním týmu je pro Láďu čestHrát a radovat se v národním týmu je pro Láďu čest
Hrát a radovat se v národním týmu je pro Láďu čest

Kapitán národního týmu Ladislav Vondrášek se narodil 7.dubna 1974. Po celou dobu své kariéry až na drobné výjimky hraje na postu rváčka.  Za národní tým odehrál 33 oficiálních mezistátních utkání. V roli kapitána je od 14.2 2004.

Od svých patnácti let byl pravidelně ve výběrech národního týmu. První utkání za Českou reprezentaci mužů odehrál v Říčanech 30.3. 1996 proti Holandsku, tehdy jsme prohráli 3:26. Svou první pětku v národním dresu položil v Hannoveru 19.10.1997, kdy naše reprezentace porazila domácí Německo 31:17. Celkem položil za národní tým tři pětky. V soutěži Six Nations B odehrál všech devět utkání a byl pokaždé jedním z nejlepších hráčů týmu.

Kde a kdy jsi začal hrát ragby?

Pochopitelně v Troji na Slavii a myslím, že to bylo v roce 1982 a to mi bylo 8 let.

Jak dlouho jsi hrál naši domácí soutĕž? A kde a jak dlouho hraješ v zahraničí?

Ligu v Čechách jsem hrál asi 6 let do svých třiadvaceti, kdy jsem se rozhodl odejít do Anglie. Tady jsem hrál téměř pět sezon za Marlow a teď už druhý rok hraji za Bracknell RFC v National II. Mezitím jsem si stačil taky zahrát za dva výběry hrabství – Buckinghamshire a Berkshire (podle toho, kde jsem bydlel).

Proč jsi odešel do Anglie a ne třeba do Francie?

To je docela zajímavá otázka – já jsem totiž už od mala chtĕl vždycky jednou hrát ve Francii. Nakonec ale rozhodly kontakty slávistického prezidenta Milana Rázgy, které jsou převážně orientované na Británii.

Co považuješ za svůj nejvĕtší úspĕch v ragby?

Kromě pár soukromých vítězství (například, že jsem to až doteď přežil celkem ve zdraví) to musí asi být postup s nároďákem do elitní skupiny ME.

Jak bys srovnal kvalitu naší ligy a ligy, ve které hraješ nyní? Srovnej i kvalitu rozhodčích, kteří je pískají?

Co se ligy týče, to je jako srovnávat osobní vlak s Intercity rychlíkem (TGV je anglická Premiership). Pro rozhodčí není třeba ztrácet dobré slovo nikde. Ale u nás takovej Jirka Štuksa vždycky ušel.

Kdo ze současných i bývalých ragbistů si podle tebe zaslouží nejvĕtší uznání a proč?

Ve světovém ragby by jich byla fůra – prostĕ protože hráli dobře a ukazovali, proč stojí za to ragby hrát. Z našich snad Bruno Kudrna.

Co ty a zranění?

Pár jsem jich mĕl, ale kromě operace kolena ve dvaceti zatím nic vážného.

Každý sportovec má svůj vzor, který svĕtový nebo český sportovec se zapsal nejvíce do tvého srdce?

Vždycky jsem mĕl rád Jana Železného – zdá se v pohodĕ, celkem skromný a přes svůj věk to pořád ještě zkouší.

A co jiné sporty. Zabýváš se i jiným sportem aktivnĕ či pasivnĕ?

Když zbude trochu času, tak si rád vyjedu na kole (je u nás docela pěkná krajina) nebo si jdu zahrát tenis. Až budu trochu starší, tak bych si chtěl zkusit golf. Jinak v poslední dobĕ dost v televizi sleduji rugby league neboli třináctky.

Vraťme se k ragby. Který trenér na tobě zanechal největší stopu? Popřípadě pod kým bys chtěl trénovat?

Nejvíc mi asi dal Mirek Fořt – nesmlouvavý, jdoucí si za svým cílem, trenér, kterému se neodmlouvá, autoritativní, mající respekt. Někoho podobného máme i teď v Bracknellu, takže si nestěžuji – není třeba měnit.

Máme před s sebou kvalifikaci na RWC 2007. Kdo podle tebe bude nejvĕtší adept na celkové vítězství na RWC 2007? A jak vidíš šance našeho národního týmu, který je nasazen přímo do třetího kola?

Vítěze je těžké předvídat, když do Světového poháru zbývají ještě tři roky, ale snad se to konečně po dlouhé dobĕ podaří Novému Zélandu. Naše šance nevidím příliš růžovĕ a myslím, že to třetí kolo bude také naše poslední. Naděje ale umírá poslední a postup na RWC by znamenal splnění toho nejšílenějšího ragbyového snu.

Koho tipuješ na letošního vítěze základní část KB Extraligy?

Tam se zdá, že už je rozhodnuto. Jestli můžu posoudit z podrobných reportáží rugby.cz, tak si to nejspíš Říčany už vzít nenechají. V play-off si ale budou muset dát pozor na probouzejíci se Tatru.

Kdo bude ragbysta roku 2004?

Tĕžko říct, nevidĕl jsem nĕkterý kluky celou sezonu. Ale podle toho, co jsem vidĕl, četl a slyšel, tak letos hrál hodnĕ dobře Buřt – teda Pavel Syrový.

Co bys popřál českému ragby do budoucna?

Bohatýho ženicha nebo nevĕstu, alespoň o pár víc lidí, kterým to myslí a nebojí se do toho jít po hlavĕ a hodnĕ talentovaných mladých kluků, o který bude dobře postaráno.

Přeji ti hodně úspěchů a díky za rozhovor

Marek Švíř

 

 

Ragby CZ > Ladia V