Když ragby sleduje 75 000 diváků ...

30.11.2002 Anglie - JAR 53:3

Tak jako tenisté mají v Londýně svůj Wimbledon a v britské metropoli fotbalisté své Wembly, mají rovněž ragbisté svůj londýnský dům ragby, kterým je stadión Twickenham s kapacitou 75 000 diváků. Twickenham je Mekkou anglických příznivců ragby ... píše v reportáži pro tento web Petr Skála .

LONDÝN (24.11.2002): Při posledním letošním mezistátním utkání anglických ragbistů, konkrétně na zápase Anglie – JAR byli v hledišti mezi 75 000 diváky také někteří čeští ragbisté. Byl to pro ně i pro mne svátek. Pokouším se popsat tuto událost formou reportáže, abyste trochu z toho měli něco i vy.

„Dostat lístky na ragby doTwickenhamu není jednoduché. Objednali jsme si je dlouho dopředu přes funkcionáře Anglické ragbyové unie, neboť vstupenky na utkání byly dlouho dopředu vyprodané. Jejich distribuce probíhá poněkud zvláštním způsobem. Lístky si kupují ragbyové kluby z celé Anglie, které je dál prodávají svým členům a příznivcům. Na zápas pak odjíždí tito ragbisté zvláštními autobusy nebo malými mikrobusy a není výjimečné, když před utkáním společně poobědvají na kapotě auta či v polních barech, kterých před každým utkáním vyroste několik desítek,“ líčí atmosféru twickenhamského zápasu místopředseda České ragbyové unie Milan Rázga. Mezi diváky jsme byli společně s českými trenéry a některými reprezentanty, kteří následný den po ragbyovém svátku sehráli přátelské benefiční utkání v nedalekém Gloucesteru.

V hledišti byl překvapivě přibližně stejný počet příznivců jihoafrických ragbistů tak i anglických. Poznáte je podle šál, dresů, čepic či nabarvených obličejů. Nepanovala zde mezi nimi žádná rivalita. Žena s šálou v jihoafrických barvách se vesele bavila s fanouškem domácích ragbistů. Dunivý kotel spustil poprvé, když hymny obou soupeřů zpíval téměř celý stadión. „Každý druhý z nás má nějaké kořeny v jižní Africe,“ vysvětluje nám David, který pobýval tři roky služebně v Praze. Má na krku malé zařízení velikosti obalu na CD disk. Nasazuje si sluchátka a od té doby už slyší všechno, co si mezi sebou říkají rozhodčí. David také o sekundu dříve než ostatní diváci uslyšel, rozhodnutí rozhodčího u videa o uznání sporné položené pětky. „Hezký suvenýr,“ ukazuje na rádio, kterých se před utkáním prodá několik tisíc. Anglie brzo vede a přidává další pětky. Jedna z nich je zvlášť vyvedená. Kupodivu radostí bouří celý stadión včetně těch, co mají v hledišti na sobě jiný dres než úspěšní hráči.

V poločase je narváno před stánky s pivem, ale také před mužskými a překvapivě i ženskými záchody. Fotografy rozestavené kolem hřiště za reklamami jsem přestal počítat, když jsem dosáhl čísla osmdesát. Své pozice pro své snímky si losují. Dvacet jich stojí za brankou severní tribuny s vestou, která má světovou stranu napsanou na zádech. Jen kousek za nimi je rovněž nespočítatelná řada vozíčkářů, kteří také přijeli sledovat poslední utkání roku 2002 v Twickenhamu. Celkem sedmkrát se na velké obrazovce umístěné nad tribunou několikrát otáčí anglická vlajka, aby se přes ní zjevil nápis TRY. Tím se oznamuje všem divákům, že padla pětka pro barvy Anglie. Diváci jásají. Jihoafričané se ve svém brankovišti drží kolem ramen a soustřeďují se na další průběh hry, který se pro ně nevyvíjel nejlépe. Anglie – JAR 53:3 je nejvyšší porážka mistrů světa z roku 1995 od Angličanů. Hůře než Jihoafričané dopadli před rokem Rumuni, kteří zde prohráli 0:134 a diváci těch TRY na obrazovce viděli tehdy dvacet. Prožili jsme atmosféru dvousetčtyřicátéhoosmého zápasu na Twickenhamu.

První utkání se na Twickenhamu hrálo 15.1.1910 a Anglie jej vyhrála nad Walesem 11:6. Naposled Angličané zde prohráli 9.10.1999 s Novým Zélandem 16:30, což nebylo žádné přátelské utkání, ale utkání světového šampionátu. „Angličané jsou v současné době nejlepší na světě,“ podotýká kouč české reprezentace Jiří Šťastný a očividně jim závidí diváckou kulisu. Policisté na koních před stadiónem a pořadatelé v hledišti a kolem hrací plochy neměli žádnou práci. Někteří jen pomáhali po utkání vyjet vozíčkářům z ochozů k výjezdu ze stadiónu, který je pro anglické ragbisty něco jako svatostánek.

Fakta o utkání

Anglie - JAR 53:3

Body: Greenwood W.J.H. (2P) 10, Wilkinson J.P. (2TK,KP) 8, Back N.A. (P) 5, Dallaglio L.B.N. (P) 5, Cohen B.C. (P) 5, Hill R.A. (P) 5,

Stimpson T.R.G. (2KP) 4, Gomarsall A.C.T. (2KP) 4, Dawson M.J.S., (KP)2 - Pretorius A.S. (TK) 3 * Pětky 7:0.

Celkový počet vzájemných utkání: 22 *Anglie vyhrála 9x, JAR 12x, nerozhodně se hrálo 1x.

Předchozí vzájemná utkání ...

LONDON (24.11. 2001) Anglie - JAR 29-9

LONDON (02.12. 2000) Anglie - JAR 25-17

BLOEMFONTEIN (24.6. 2000) JAR - Anglie 22:27

PRETORIE (17. 6. 2000) JAR - Anglie 18:13

Edituje Petr Skála

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Když ragby sleduje 75 000 diváků ...

právě se děje

soutěže

 načítám...