Kdo neviděl, neuvěří!

4.5.2004 zpráva o účasti výběru Moravy starších žáků na světovém turnaji ve Francii

Díky funkcionářům a trenérům rugbyového oddílu ve Zlíně, kteří zajistili účast svého mužstva na tomto turnaji a nabídli sestavení mužstva pro tento turnaj ostatním moravským oddílům, se mohl tento výběr účastnit již 4. ročníku světového turnaje starších žáků v Montbard ve Francii.

Mužstvo bylo po dohodě všech trenérů složeno z 30 hráčů všech 7 moravských oddílů roč. 89-90. S mužstvem odjelo na turnaj 7 trenérů, kteří ze svých řad vybrali Zd. Kellnera a Fr. Šuleje jako hlavní trenéry mužstva. Ostatní trenéři byli pověřeni dalšími sportovními a společenskými funkcemi.

Místo konání: Hlavním městečkem celého turnaje byl Montbard (6 000 obyv.). Turnaj probíhal i v ostatních městech v oblasti Dijonu (Nuits-sur-Armacon, Venarey-les Laumes, Montchanin). V každém z těchto míst byl  turnaji k dispozici sportovní areál se čtyřmi rugbyovými hřišti.

Účastníci: Obsazení tohoto turnaje bylo skutečně „světové. Na turnaj přijela mužstva ze 16 zemí ( Nový Zéland, Thajsko, Argentina, Jižní Afrika, Belgie, Rumunsko, Česko, Litva, Irsko, Anglie, Skotsko, Wales, Itálie, Gruzie, Španělsko). Do celkového počtu 36 mužstev byla v turnaji družstva z Francie. Jednalo se především o zástupce jednotlivých oddílů, reprezentace škol a oblastní výběry.

Organizace turnaje: Mužstva byla rozdělena do tří skupin po 12ti mužstvech. Tyto skupiny zahájili turnaj 22.4. ve třech městech. Každá dvanáctka byla rozdělena na dvě skupiny po 6ti mužstvech, která hrála systémem každý s každým. Po ukončení utkání v šestičlenných skupinách bylo dáno pořadí a vzájemným utkáním 1.-1., 2.-2. ..... 6-6 bylo určeno pořadí v celé dvanáctičlenné skupině. Na závěr dne pak byla všechna mužstva odměněna poháry a medailemi. První čtyři mužstva pak postoupila do skupiny A, prostřední čtyři mužstva do skupiny B a poslední čtyři mužstva do skupiny C.

Vznikly tak opět tři skupiny (A,B,C) o dvanácti mužstvech, které pak sobotu po dni volna hráli o celkové umístění v celém turnaji, ve třech dalších městech. V těchto skupinách se hrálo stejným způsobem jako na začátku turnaje (2x6 mužstev). O konečném pořadí na turnaji pak rozhodovala vzájemná utkání mužstev, která se umístila na stejném místě ve své 6ti členné skupině. Tato utkání se hrála v neděli dopoledne. Finálové utkání mezi dvěmi nejlepšími mužstvy ze skupiny A se hrálo v neděli v podvečer v d‘ Ancy-Le-Franc. Náklady spojené s pobytem mužstev (20 osob) hradil hlavní sponzor turnaje fa ADIDAS.

Pravidla: Utkání se hrála na celé hřiště, zúžené o pět metrů na každé straně. Utkání se hrála 1x10min., pouze vzájemná utkání o umístění v turnaji 2x10min.Mužstva hrála o 12-ti hráčích. Ve mlýnech 3-2-1 a bez zadáka. Nebyl povolen tlak ve mlýně. Kopání bylo omezeno následovně – pokud kop z vlastní poloviny skončil v autu za půlící čarou, byl aut na místě kopu, stejně jako při kopu provedeného na polovině soupeře, nerozhodovalo přitom zda míč byl přímo do autu, nebo po dopadu na zem. Po položené „pětce“ se kopalo dropem proti „háčku“. Za faul byla považována „francouzská skládka“. Ostatní pravidla byla jako v našich soutěžích.

Společenské akce: Každý den se pořádaly v rámci turnaje různé společenské a sportovní akce (pro hráče, delegace a sponzory) a nebylo možné se všech akcí z časových důvodů účastnit. Slavnostní zahájení celého turnaje se konalo v Montbard v páteční podvečer. Svým programem připomínalo slavnostní zahájení OH. Na náměstí v Montbard byla všechna mužstva jednotlivě vyfocena na pódiu a slavnostním průvodem všech mužstev přes vyzdobené ulice za doprovodu 150 dětských bubeníků se všichni účastníci dostavili na zcela zaplněný stadion (4.000 diváků). Zde pak proběhlo slavnostní představení všech zúčastněných mužstev. Každé mužstvo bylo představeno před hlavní tribunou a společně se státní hymnou byla vztyčena státní vlajka státu. Program pokračoval představením hlavních organizátorů a sponzorů turnaje, sportovními hrami dětí, ukázkou ženského rugby a prehistorickým rugby s uzenou šunkou. Na závěr se uskutečnil 20ti minutový ohňostroj.

Naše účast: Vzhledem k to mu, že náštým byl složen z hráčů sedmi oddílů nečekali trenéři oslnivé výsledky, vzhledem k nesehranosti hráčů a pro malou zkušenost mužstva se hrou s vazačem bez zadáka. Bohužel již první utkání ve vyřazovací skupině potvrdily obavy trenérů a mužstvo prohrálo první tři utkání, vždy o dvě položené pětky. Ve čtvrtém utkání se již mužstvo začalo prosazovat kolektivní hrou v obraně i v útoku a utkání jsme vyhráli 28:0. Poslední utkání ve skupině jsme opět prohráli rozdílem jedné pětky 0:7. Vzájemné utkání o umístění ve skupině jsme prohráli 5:7 (neprokopnutý drop po pětce).

V tomto utkání hráči podcenili výkonnost soupeře a chtěli rozhodnout utkání individuálními akcemi. Ve skupině jsme nakonec obsadili 10. místo a byli jsme zařazeni do skupiny C. Po dni odpočinku, ve kterém trenéři rozebrali s hráči dosavadní působení mužstva na turnaji, jsme nastoupili v Montbard k pěti utkáním ve skupině C. V těchto pěti utkáních předvedli hráči pěknou rugbyovou hru (kolektivní obrana i útok, agresivita v osobních soubojích a ve skrumážích, podpora útočícího hráče s míčem). Je především nutno pochválit všechny hráče za obrovskou snahu a nasazení ve hře, které pak vedlo k dobrým výsledkům v tento hrací den. Dvě utkání jsme vyhráli, dvě remizovali a jedno utkání jsme prohráli 0:7 a umístili jsme se na druhém místě ve skupině. V neděli jsme pak hráli utkání o umístění a díky výhře 21:0 jsme v turnaji obsadili konečné 27 místo.

 

Výsledky:

 • La Voulte(Fr.) – Morava 14:0
  St. George(GB) – Morava 7:0
 • Catalanogne (Šp.) – Morava 14:0
  Lieden (Niz.) – Morava 0:28
 • Saone-et–Loire (Fr.) – Morava 28:0
  Ennis 1 (Fr.) – Morava 0:0
 • Chili Maz. (Fr.) - Morava 0:28
  C. Valentinoise (Fr.) – Morava 7:7
 • St. Thomas de Christ.(NZ) – Morava 7:0
  Yonne (Ir.) – Morava 0:14
 • C. Valontioise (Fr.) – Morava 7:5
  MNV (Fr.) – Morava 0:21

Hodnocení turnaje: Po neúspěšném prvním dni turnaje mužstvo předvádělo výkony na hranici svých možností a dovedností. Je zapotřebí pochválit všechny hráče za přístup ke hře, k tréninkům a za chování během celého pobytu ve Francii. Vzhledem k tomu, že trenéři měli možnost sledovat při hře mužstva z celého světa, byl i z této stránky pobyt velmi úspěšný. Trenéři se shodli na tom, že úroveň našich hráčů je srovnatelná s ostatními mužstvy. Rozdíly jsme viděli hlavně ve zvládnutí individuální techniky ( přihrávka, práce ve skrumáži) a především většina hráčů ostatních mužstev ovládala způsob běhu s míčem v útoku (side step, překročení, „bicykl“, a pod.). Většina mužstev měla výbornou kolektivní obranu s rychlým napadáním soupeře. Po společenské a organizační stránce hodnotili trenéři i hráči turnaj jako navštívení rugbyové říše snů. Doufáme, že se nám podaří účastnit tohoto turnaje i v příštích letech. Bylo by to velkým přínosem jak pro mladé hráče, tak i pro trenéry.

Poděkování: patří i našim sponzorům, díky jim naše výprava mohla reprezentovat i po stránce estetické. Především je to firma JADBERG - výrobce dresů a sportovních doplňků, která dodala kompletní dresy, které nakonec zůstaly hráčům na památku na tento turnaj. Dále firma ZDILNA, která vytvořila a vyšila všechny výšivky na veškeré společné oblečení a dresy, prezentující tento Moravský výběr. Poděkování patří i firmám GASTRO KARAFIÁT z Uh, Hradiště, výrobci nerezového zařízení kuchyní, PH spojovací komponenty Praha, dodavateli veškerého stavebního spoj. mat. za nemalý finanční příspěvek, který velkou měrou přispěl k tomu, že jsme se tohoto megaturnaje mohli zúčastnit.

Na závěr mi dovolte poděkovat jménem všech hráčů a trenérů Ivoši Postráneckému za jeho nadšení a úsilí, které věnoval realizaci našeho zájezdu a umožnil nám tak účast na rugbyové sešlosti, na kterou se nezapomíná. Ivoši – Díky !!!

zapsal M. Kubatý

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > U15 - Starší žáci > Kdo neviděl, neuvěří!

právě se děje

soutěže

 načítám...