Karel Ševčík: Český výběr zahájil přípravu na Olympijské hry 2016

3.5.2010

Karel Ševčík: Český výběr zahájil přípravu na Olympijské hry 2016

V sobotu 1. května 2010 v areálu RC Sparta Praha zahájilo 56 hráčů ročníků 1994 a 95 přípravu na Olympijskou kvalifikaci v ragby 7.

Účastníkům srazu je opravdu teprve maximálně 16 let, ale v roce 2016 budou zcela jistě někteří hráči v úzkém výběru České republiky, jež se bude snažit projít evropskou kvalifikací až na Olympijské hry.

Současný trenér českého výběru Antonín Brabec, měl možnost vidět hráče při jejich prvních zkušenostech s touto variantou ragby a byl velmi překvapený úrovní některých našich hráčů. V celkem 10 modelových utkáních se představili všichni hráči výběrového srazu a jejich sportovní úroveň potěšila i současného reprezentanta České republiky a excelentního ,,kopáče,, Pavla Vokrouhlíka, který v neděli měl krátkou prezentaci na téma hra útokové spojky a kopů.

Samotný sraz byl ovšem především zaměřen na téma: hra do volného prostoru a uvolnění podporujícího spoluhráče, tzv. ,,otevření dveří,, . Všichni účastníci během sobotních tréninkových hodin prošli ragbyově specifickým a mentálně složitějším tréninkem, který pravdivě ukázal jak jsou na tom naši budoucí adepti reprezentace s touto herní zkušeností. Vcelku pochopitelně byli adaptabilnější hráči ročníku 1994, kteří již druhým rokem mají možnost se setkávat a společně pracovat.

Na hráčích ročníku 1995 byla vidět specifická zaměřenost na klubovou úroveň tréninků a jejich adaptabilita byla o poznání pomalejší, nicméně snaha o začlenění tohoto prvku ragby do vlastního portfolia zde byla extrémní, z čehož vyplývá, že všichni jedinci v méně stresových situacích se snažili trénovaný prvek předvádět, ale při větším a složitějším zatížení podléhali již naučenému stylu.

Součástí srazu bylo i extraligové utkání mužů o Vysočanský Pohár mezi družstvy Sparty Praha a Pragy. Hráči výběru dostali za úkol sledovat kolikrát dojde v utkání k prvku jež byl cílem soustředění. Samotné utkání bylo velmi útočné a výsledkem bylo celkem 7 položených pětek převážně útočnou řadou, což hráče motivovalo při odpoledním pokračování tréninku.

Jak jsem již předeslal nedělní pokračování bylo zaměřeno na ragby v sedmi hráčích a na modelované utkání ve kterém se kladl důraz na téma srazu - hra v prostoru a ,,otevírání dveří,, spoluhráči v podpoře.

Modelované utkání prokázalo, že máme před sebou ještě dlouhou cestu, zejména v trenérském vedení mladých nadějí v klubech. Je nutné sjednotit a vést tréninkový proces v mládežnických kategoriích dle regulí naší mateřské organizace FIRA - AER, je vážně nejvyšší čas oslovit generaci hráčů jež mají své zkušenosti ze zahraničí o zapojení do tréninkových procesů při práci s mládeží v klubech.

 

Karel Ševčík - trenér kategorie U16

Ragby CZ > Komentáře > Karel Ševčík: Český výběr zahájil přípravu na Olympijské hry 2016

právě se děje

soutěže

 načítám...