Jižní Afrika letos poprvé vyhrála v Tri Nations

2.9.2006 Tri Nations 2006 – 8. kolo

Předposlední utkání letošního prodlouženého ročníku Tri Nations vyhrála překvapivě o jediný bod reprezentace Jižní Afriky v domácím prostředí nad favorizovanými Novozélanďany. Dramatický souboj rozhodl dvě minuty před koncem Andre Pretorius, který proměnil trestný kop a otočil tak výsledek.

TK: Carter 2

Po vyrovnaném úvodu strhl vedení na stranu All Blacks v 19. minutě pětkou Daniel Carter. Domácí s odpovědí nečekali dlouho ihned z následujícího výkopu zatlačili hosty na jejich polovinu a Brian Habana po hezké akci otočil na 13:10. Do přestávky stačil ještě srovnat skóre opět D. Carter tentokráte z trestného kopu.

Po změně stran měl ze hry více domácí Gazely, v 55. minutě rojníci zahráli skvěle standardní: situaci a rváček Sedrie Wannenburg položil druhou pětku svého týmu 18:13. Po obdržených bodech trenér All Blacks oživil hru svých svěřenců pětinásobným střídáním.

To se nakonec Novozélanďanům vyplatilo, v 65 minutě díky pětce Joe Rokocoka a proměněnému kopu D. Cartera opět vedli rozdílem dvou bodů 18:20.

Dvě minuty před konce však přišla velké chyba hostí při autovém vhazování domácí na půli soupeře se All Blacks dopustili faulu. Nařízený trestný kop Andre Pretorius s přehledem proměnil a zajistil tak nečekaně Jihoafričanům první výhru v tomto ročníku 21:20.

Jižní Afrika
15 Jaque Fourie, 14 Akona Ndungane, 13 Wynand Olivier, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 André Pretorius, 9 Fourie du Preez, 8 AJ Venter, 7 Pierre Spies, 6 Pedrie Wannenburg, 5 Victor Matfield, 4 Johann Muller, 3 BJ Botha, 2 John Smit (c), 1 Os du Randt.
lavička: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 Lawrence Sephaka, 18 Albert van den Berg, 19 Jacques Cronjé, 20 Ruan Pienaar, 21 Butch James, 22 Breyton Paulse.

Nový Zéland: 15 Doug Howlett, 14 Joe Rokocoko, 13 Malili Muliaina, 12 Aaron Mauger, 11 Sitiveni Sivivatu, 10 Dan Carter, 9 Jimmy Cowan, 8 Rodney So'oialo, 7 Richie McCaw (c), 6 Jerry Collins, 5 Ali Williams, 4 Chris Jack, 3 Carl Hayman, 2 Andrew Hore, 1 Tony Woodcock.
lavička: 16 Anton Oliver, 17 Neemia Tialata, 18 Jason Eaton, 19 Marty Holah, 20 Byron Kelleher, 21 Luke McAlister, 22 Rico Gear.