RWC 2015: NEUVĚŘITELNÉ: Japonské květy porazily Springboks!

19.9.2015

Úvodní zápas skupiny B letošního mistrovství světa proti sobě v sobotu odpoledne v Brightonu svedl celky Japonska a Springboks. A zrodilo se asi největší překvapení ragbyové historie, pokud ne sportu vůbec!

Zoom gallery

Přestože jihoafričané neprožívají zrovna povedenou sezonu, měli si dle předzápasových předpokladů se svým soupeřem jasně poradit, padaly prognózy jako: "Japonsko nezaznamená žádné body", "Brian Habana položí čtyři pětky" atp. atp.

Realita byla ovšem zcela jiná a přinesla jeden z nejpřekvapivějších a nejdojemnějších výsledků v dějinách RWC.

Japonský trenér, Australan Eddie Jones, ušel se svým týmem za poslední čtyři roky obrovský kus cesty - na jejímž konci je sobotní výsledek.


Sestřih utkání Japonsko - Jižní Afrika 34:32

Poctivě odehraná první půle, základ úspěchu

Asijský celek se svého slavného soupeře nezalekl, dokázal dobře bránit, díky čemuž se útočníci Boks vůbec nedokázali dostat do dynamického útoku a dominantní roli tak hráli především rojníci obou celků.

Po první půli Boks vedli pouze o dva body, když pětky položili rváček Francois Louw v 18. minutě a mlynář Bismarck du Plessis v minutě 33. Útokovka Boks Pat Lambie proměnil konverzi pouze po pětce Louwa.

Pro Japonce bylo velmi důležité, že na bodování Boks dokázali vždy rychle odpovědět, zejména zásluhou zadáka Ayumu Goromaru, jenž v první půli nejprve v 8. minutě dostal svůj celek do vedení díky TK a v 31. minutě proměnil i konverzi po nesmírně důležité pětce skvěle hrajícího rváčka Michaela Leitche.

Druhý poločas a zápis do dějin

Goromaru měl přesnou mušku i ve druhé půli, když ve 43. minutě dostal svůj celek do vedení zásluhou TK.

V zápětí však přišla třetí pětka Boks, kterou položil druhořadník Lood de Jager. Pat Lambie následně přidal dva body z konverze a Boks se cítili o něco klidnější, jenže...

Goromaru ve 49. a 53. minutě proměnil další dva TK a skóre bylo vyrovnané a v té chvíli již Japonci mohli tušili, že by to mohli dokázat.

V 57. minutě sice Lambie díky TK opět vrátil vedení na stranu favorita, ovšem Goromaru ze stejné herní situace vyrovnal o tři minuty později.

O další dvě minuty později předvedl krásnou individuální akci střídají pilíř hostí Adriaan Strauss a čtvrtou pětkou svému celku zajistil vedení a bonusový bod k tomu. Střídají "útokovka" Handre Pollard vedení potvrdil konverzí a Boks věřili, že svého soupeře konečně zlomili.

Jenže Japonci věděli, že sobota je jejich den. Goromaru v 69. minutě položil pětku, kterou si následně sám prokopl a skóre tak opět dorovnal, téměř celé hlediště v té chvíli bylo již dávno na straně "outsidera".

Sedm minut před koncem poslal Boks ještě jednou do vedení z TK Pollard, jenže pak to přišlo...

Japonci si vytvořili velký tlak, zatlačili Boks až na pět metrů a minutu před koncem viděl žlutou kartu hostující pilíř Coenie Oosthuizen.

Statečné květy, jak se asijskému celku přezdívá mohli z TK vyrovnat, ale oni chtěli vyhrát. A výhra se skutečně zrodila.

Po několikrát opakovaném mlýnu přišla v 84. minutě rychlá rozehrávka, na jejímž konci byl Karne Hesketh, který svoji pětkou rozpoutal obrovskou radost nejen svoji a svých spoluhráčů, ale troufnu si říci, že všech příznivců ragby.

Goromaru sice následnou konverzi neproměnil, ale to byla ta poslední věc, která ho mrzela.

Po statečném výkonu Japonců, kteří až do soboty naposledy na RWC vyhráli v roce 1991 (výhra nad Zimbabwe), se tak zrodil jeden z nejpamátnějších výsledků všech dob.

Springboks si ze zápasu sice odnášejí oba bonusové body, ale utěšujte je tím...

Obrovská gratulace japonskému ragby a díky za krásný zážitek!

Konečný výsledek

Jižní Afrika 32 (12) : Japonsko 34 (10)

Statistiky utkání

Jižní Afrika
Položení: F. Louw (18.), B. du Plessis (33.), L. de Jager (44.), A. Strauss (62.)
Konverze: P. Lambie (19., 45.), H. Pollard (63.)
TK: P. Lambie (54.), H. Pollard (73.)
ŽK: C. Oosthuizen (79.)

Japonsko
Položení: M. Leitch (30.), A. Goromaru (69.), K. Hesketh (80+4.)
Konverze: A. Goromaru (31., 70.)
TK: A. Goromaru (8., 43., 49., 53., 60.)

Rozhodčí: Jerome Garces

Sestavy

Jižní Afrika: 15. Z. Kirchner, 14. B. Habana, 13. J. Kriel, 12. J. de Villiers, 11. L. Mvovo, 10. P. Lambie, 9. R. Pienaar, 8. S. Burger, 7. P. du Toit, 6. L. Louw, 5. V. Matfield, 4. L. de Jager, 3. J. du Plessis, 2. B. du Plessis, 1. T. Mtawarira

Lavička: 16. J. Strauss, 17. T. Nyakane, 18. C. Oosthuizen, 19. E. Etzebeth, 20. S. Kolisi, 21. P. du Preez., 22. H. Pollard, 23. JP. Pietersen

Japonsko: 1. M. Mikami, 2. S. Horie, 3. K. Hatakeyama, 4. L. Thompson, 5. H. Ono, 6. M. Leitch, 7. M. Broadhurst, 8. H. Tui, 9. F. Tanaka, 10. K. Ono, 11. K. Matsushima, 12. H. Tatekawa, 13. M. Sau, 14. A. Yamada, 15. A. Goromaru

Lavička: 16. T. Kizu, 17. K. Inagaki, 18. H. Yamashita, 19. S. Makabe, 20. A. Mafi, 21. A. Hiwasa, 22. Y. Tamura, 23. K. Hesketh

 

Andy Bull, ragby.cz

Ragby CZ > RWC 2015 > RWC 2015: NEUVĚŘITELNÉ: Japonské květy porazily Springboks!
Loading...

Rugby World Cup 2015

Loading...

Rugby World Cup 2015

právě se děje

soutěže

 načítám...