Italská první řada měla den, mlynář Ongaro se postaral o překvapení

8.3.2004 Six Nations: Itálie porazila Skotsko 20:14

Pětkou dvě minuty před koncem zápasu zajistil mlynář Fabio Ongaro Itálii vítězství 20-14 nad Skotskem.

Teprve třetí výhra Italů v Poháru 6 národů (poprvé porazili v roce 2000 Skotsko a v minulém ročníku Wales) posunula Skoty na poslední místo v tabulce po třech kolech Poháru.

Ongarova pětka přerušila italskou třízápasovou šňůru bez položených bodů a znamenala jeden z mála zajímavých okamžiků zápasu.

Ve sterilním prvním poločase ani jeden tým nemohl najít klíč k soupeřově obraně, pětkou v podstatě nezaváněla žádná situace a obě mužstva jen vzájemně těžila z chyb.

Italská útokovka Roland De Marigny po půl hodině hry snižoval trestným kopem na 6-6, když skotské body - také z TK - zaznamenal jeho protějšek Chris Paterson.

Nejslibnější skotská akce první půle přišla v 35. minutě. Tříčtvrtce Laneymu však při snaze přenést hru do středu hřiště vypadl deset metrů od pětkoviště míč z ruky.

Skotové mohli odcházet do šaten s těsným náskokem poté, co kapitán Paterson ve 40. minutě proměnil TK, ale hned nato se provinil proti pravidům při italském kopu k následování. De Marigny nabídnutou šanci z trestného kopu využil, a poločas končil smírně 9-9.

V úvodu druhého poločasu zahnalo italské křídlo Nicola Mazzucato dlouhým kopem skotského pilíře Gordona Bullocha do autu pět metrů od vlastního pětkoviště.

Zmatku po následném autu využil mlynář Ongaro a skokem a la Kabir Bedi položil první italskou pětku po dlouhém půstu.

V 63. minutě se křídlo Simon Webster po samostatném průniku probil až na metr od brankoviště, kde byl zastaven italskou obranou. Tato ojedinělá akce ale nevypovídala o obrazu hry, Italové se ke konci zápasu stali pány hřiště.

"Azzurri" svou převahu vyjádřili dvěma dalšími trestnými kopy De Marignyho. Skotskou hrdost zachránil čestnou pětkou výborně hrající Simon Webster.

"Je to pro nás velmi cenné vítězství. Chtěli jsme dokázat, že na to máme, a nakonec jsme to dokázali," uvedl po zápase pilíř Leandro Castrogiovanni.

Castrogiovanni, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, označil za klíč k vítězství hru roje. "Všech osm (nás) hrálo dobře."