Alesandro Troncon foto: rugbyheaven
Croke Park foto: BBC
Girvan Dempsey (IRL) foto: BBC
Ch. Dominici (FRA) foto: BBC

V třetím kole poháru šesti národů došlo k velmi překvapivým výsledkům, Italové porazili na Murrayfieldu domácí Skotsko o dvacet bodů a posunuli se na čtvrtou příčku. Irsko na svém novém stadionu Croke Park dokázalo před více než osmdesátitisící diváky přehrát o třicet bodů tým Anglie, v posledním utkání porazila Francie Wales a je jako jediná bez porážky na čele tabulky.

TK: Scanavacca 3

Na úvodních sedm minut Skoti zcela jistě dlouho nezapomenou, nejprve neuběhla ani první minuta, Mauro Berganasco vyžil chyby domácích a nikým neohrožován položil úvodní pětku utkání.

Hned po čtyřech minutách vystihl přehoz domácích italský útočník Scanavacaa a položil druhou pětku. Po dalších dvou minutách Skoti opět neuvěřitelně ztratili míč a křídelní útočník Itálie Robertson položil další pětku.

Stav 0:21 nečekal po sedmi minutách patrně nikdo, přesto se domácí dokázali v dalším průběhu utkání díky dvěma pětkám a jednomu trestnému kopu kapitána Patersona dotáhnout na rozdíl sedmi bodů.

Italové předvedli fantastický výkon, téměř po celou dobu utkání byli pány na hřišti, s přehledem vyhrávali mlýny i auty a jakýkoli pobyt ve v soupeřově dvaadvacítce zúročovali bodově.

V posledních patnácti minutách se Skotsko nedostalo téměř k ničemu a pouze přihlíželo jak rozjetá Itálie neustále navyšuje skóre. Hosté tak vyhráli na skotské půdě vůbec poprvé a ještě tak výrazným rozdílem. Tento výsledek dává zcela jistě letošnímu ročníku Six Nations nový rozměr.

Sestavy
Skotsko:
Southwell; Lamont, Di Rollo, Dewey, Paterson; Godman, Cusiter; Callam, Brown, Taylor, S Murray, Hines, E Murray, Hall, Kerr.
lavička: Ford, Jacobsen, Hamilton, Hogg, Lawson, Henderson, Walker.

Itálie: De Marigny; Robertson, Canale, Mirco Bergamasco, Masi; Scanavacca, Troncon; Parisse, Mauro Bergamasco, Zanni, Bortolami, Dellape, Castrogiovanni, Festuccia, Lo Cicero.
lavička: Ongaro, Perugini, Nieto, Bernabo, Zaffiri, Griffen, Pez.

TK: Wilkinson 2

Celé Irsko se na tento den velmi těšilo, úvodní utkání na nově postaveném Croke Park pro 82.500 diváků bylo pro celý národ velkým svátkem. To potvrdila i účast irské prezidentky Mary Mc Aleese při představování hráčů. Mnohé taky zarazily dvě hymny Irska, první zazněla hymna Severního Irska a poté celonárodní hymna Irské republiky.

Domácí výborně bránili a dokázali neustále efektivně narušovat útočení Anglie. Do poločasu Irsko výborným kolektivním výkonem získalo poměrně snadno dvacetibodový náskok, který byl dobrou výchozí pozicí do druhé půle.

Po změně stran patřilo úvodních deset minut hostům, kterým se konečně podařilo prorazit domácí obranu, bohužel pro ně to však bylo naposledy.

Irové v poslední dvaceti minutách hnáni vynikající diváckou kulisou položili Anglii ještě další dvě pětky a zařídili tak historicky první vítězství Irska na Croke Parku.

Irsko: Dempsey; Horgan, B O\'Driscoll (capt), D\'Arcy, Hickie; O\'Gara, Stringer; Horan, R Best, Hayes, O\'Callaghan, O\'Connell, S Easterby, D Wallace, Leamy.
lavička: Flannery, S Best, N Best, M O\'Driscoll, Boss, P Wallace, Trimble.

Anglie: Morgan; Lewsey, Tindall, Farrell, Strettle; Wilkinson, Ellis; Freshwater, Chuter, Vickery (capt), Deacon, Grewcock, Worsley, Lund, Corry.
lavička: Mears, White, Palmer, Rees, Perry, Flood, Tait.

TK: Jones (3)

Hostům se povedlo úvodních dvacet minut, kdy se po dvou pětkách ujali vedení 6:14, Francie však výsledek lehce dotáhla a do poločasu si vytvořila devíti bodové vedení.

Po přestávce se Walesu příliš nedařilo, hostující trenér poslal do hry téměř celou lavičku, ale ani tento tah se nevydařil. Oba týmy dobře bránili a nepouštěli jeden druhého do vážnější akce. Více chyb však vytvořili hosté a ty Francie trestala úspěšnými trestnými kopy.

Domácím zahrál výtečně kopáč David Skrela, který pro svůj tým nakopal 19 bodů a prakticky rozhodl utkání. Francie je tak bez prorážky na čele tabulky Six Nations 2007

Francie: Poitrenaud, Clerc, Marty, Jauzion, Dominici, Skrela, Mignoni, Milloud, Ibanez, Mas, Nallet, Thion, Betsen, Bonnaire, Vermeulen.
Lavička: Beauxis, August, Marconnet, Harinordoquy, Lamboley, Yachvili, Rougerie.

Wales: Byrne, S. Williams, Shanklin, Hook, M. Jones, S. Jones, Peel, Jenkins, Rees, Horsman, Gough, A. Jones, Popham, M. Williams, R. Jones.
lavička: Robinson, Phillips, R. Thomas, D. Jones, Cockbain, J. Thomas, Sweeney.