Irsko rozneslo Wales šesti pětkami 36:15 (24:3)

26.2.2004 Pohár 6 národů

Dublin, 22. února - Agresivně hrající Irové v neděli šesti pětkami rozdrtili Wales 36-15, připsali si v Poháru 6 národů první vítězství a dali zapomenout spekulacím o renesanci welšského ragby.

Zápas, o němž se tvrdilo, že bude jeden z nejvyrovnanějších v Poháru, byl nakonec téměř výlučně jednostrannou záležitostí, když už v 58. vteřině zápasu vyklouzl ze mlýnu ze hry mlynář Shane Byrne a položil první irskou pětku.

Byrne později položil ještě jednou, dvakrát skóroval také navrátivší se kapitán Brian O'Driscoll a jednou Ronan O'Gara a Anthony Foley.

Wales vůbec nepůsobil jako tým, který v prvním zápase porazil Skotsko, odpověděl dvěma pětkami střídající tříčtvrtky Toma Shanklina.

Irové, zklamaní porážkou 35-17 v Paříži, pro páté vítězství v řadě nad svými keltskými rivaly udělali maximum.

Po dvou odehraných zápasech byla v čele Poháru 6 národů Anglie s Francií se dvěma výhrami. Mistři světa porazili v Edinburghu 35-13 Skotsko a Francie Itálii 25-0 v Paříži.

Wales a Irsko mělo po jedné výhře, dvakrát poražení odešli Skotové a Italové.

Irsko začalo zápas na promrzlém a bouřlivém Lansdowne Road výborně - Byrne potrestal zaváhání nepozorné welšské obrany.

O čtyři minuty později přiměl Stephen Jones po úspěšném trestném kopu promrzlé diváky k dalšímu pohledu na výsledkovou tabuli, jeho TK ale nakonec byl jediným welšským úspěchem v první půli.

O'Gara založil akci, na jejímž konci byl O'Driscoll, který se do týmu vrátil po pětitýdenní absenci způsobené zraněním, kop po O'Driscollově pětce proměnil pro změnu O'Gara: 14-3 pro Irsko.

Ve 30. minutě tříčtvrtka Iestyn Harris prováhala pravý okamžik k osvobozujícímu odkopu z brankové čáry, O'Gara se zmocnil sraženého míče a položil pětku.

A když o deset minut později Byrne přidal svou druhou pětku, téměř na vlas stejnou jako první, bylo v podstatě po zápase, a šlo jen o výši skóre.

Díky obrácené přihrávce mlýnové spojky Petera Stringera mohl vazač Foley ve 48. minutě - po spolupráci se rváčkem Keithem Gleesonem - položit další body. O pět minut později přidal svou druhou pětku O'Driscoll.

Vzhledm k výkonu Irů nikoho ani příliš nevzrušovala skutečnost, že O'Gara proměnil za silného větru jen tři ze šesti kopů po pětce.

Wales se vzchopil po masovém střídání v poslední čtvrtině zápasu, dvě pětky Shanklina ale přišly příliš pozdě.

Irům kazila radost z vítězství jedině zranění vazače Donnacha O'Callaghana (při prvním startu) a vynikající tříčtvrtky Gordona D'Arcyho.

Trenér Eddie O'Sullivan by si přál, aby byli opět k dispozici ještě před 6. březnem, kdy Iry čekají v Twickenhamu Angličané.

"Konec zápasu mě trochu rozhodil, ale šest pětek nakonec k výprasku stačilo, takže jsem za tohle vítězství samozřejmě rád," řekl po zápase O'Sullivan.

"Pro dnešní vítězství byl klíčový výkon roje. Během prvních dvaceti minut jsme agresivní hrou položili Welšany na lopatky. Kdybychom prohráli, bylo by to hodně zlé, takhle jsme ale na zápas s Anglií nabuzení," dodal O'Sullivan.

Kapitán O'Driscoll, který předvedl výborný výkon i přes dlouhou pauzu, neskrýval ze svého úspěšného návratu radost. "Rád jsem si zahrál právě v tak vynikající atmosféře," pochvaloval si. "Dosáhnout šestatřiceti bodů proti Walesu, který v posledních měsících vypadá herně opravdu dobře, je velký úspěch."

Pro Wales znamená prohra návrat zpět na zem. Podle Martyna Williamse, který zastupuje zraněného kapitána Colina Charvise, ale pro hráče nebude problém na prohru zapomenout. "Známe dobře sílu soupeřů," řekl. "V loňském Poháru jsme hráli špatně, ale už jsme dávno za tím."

"Utrpěli jsme nezdar, ale ještě zdaleka jsme neřekli poslední slovo. V prvním poločase jsme hráli opravdu mizerně a na Irsko nestačili vůbec v ničem."

Welšský trenér Steve Hansen, který do příštího zápasu s Francií musí své svěřence zkonsolidovat, k zápasu uvedl: "Výsledek odpovídá obrazu hry. Měli jsme sice dobré auty, ale v několika rozhodujících momentech jsme neskládali, a to rozhodlo."

Sestavy:

Irsko: 15-Girvan Dempsey; 14-Shane Horgan, 13-Gordon Darcy (22-Kevin Maggs 58), 12-Brian O'Driscoll (kapitán) (21-David Humphreys 78), 11-Tyrone Howe; 10-Ronan O'Gara, 9-Peter Stringer (20-Guy Easterby 78); 8-Anthony Foley (19-Victor Costello 80), 7-Keith Gleeson, 6-Simon Easterby, 5-Paul O'Connell, 4-Donnacha O'Callaghan (18-Malcolm O'Kelly 36), 3-John Hayes, 2-Shane Byrne (16-Frank Sheahan 66), 1-Reggie Corrigan (17-Simon Best 80).

Wales: 15-Gareth Thomas; 14-Rhys Williams, 13-Sonny Parker (22-Tom Shanklin 55), 12-Iestyn Harris (21-Ceri Sweeney 70), 11-Shane Williams; 10-Stephen Jones, 9-Gareth Cooper (20-Dwayne Peel 78); 8-Dafydd Jones, 7-Martyn Williams (kapitán), 6-Jonathan Thomas (19-Alix Popham 71), 5-Robert Sidoli (18-Michael Owen 48), 4-Brent Cockbain, 3-Adam Jones (17-Gethin Jenkins 32), 2-Robin McBryde, 1-Iestyn Thomas.

Body

Irsko:
Pětky: Shane Byrne (2), Brian O'Driscoll (2), Ronan O'Gara, Anthony Foley.
Kopy po pětce: O'Gara (3).

Wales:
Pětky: Tom Shanklin (2).
Kop po pětce: Stephen Jones
Trestný kop: Stephen Jones

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Irsko rozneslo Wales šesti pětkami 36:15 (24:3)