Irsko porazilo 37:16 Skotsko a získalo Triple Crown

29.3.2004 Eddie O'Sullivan: Příští Pohár vyhrajeme!

O‘Driscoll v útoku při svém 50. reprezenatčním zápaseO‘Driscoll v útoku při svém 50. reprezenatčním zápase
O‘Driscoll v útoku při svém 50. reprezenatčním zápase
Geordan Murphy rybičkou pokládá druhou irskou pětkuGeordan Murphy rybičkou pokládá druhou irskou pětku
Geordan Murphy rybičkou pokládá druhou irskou pětku
Irští hráči slaví vítězství v zápase i v Triple CrownIrští hráči slaví vítězství v zápase i v Triple Crown
Irští hráči slaví vítězství v zápase i v Triple Crown

Sobota se pro irské ragby stala významným dnem. Irové po devatenácti letech získali Triple Crown, i když byl nakonec vítězný souboj s posledními Skoty těžší než se mohlo zdát.

Po výprasku, který uštědřili Walesanům a po fantastické porážce Anglie, dostali Irové Skoty pod tlak překvapivě až v posledních dvaceti minutách, kdy se mohli domácí diváci radovat z pětek rváčka Davida Wallaceho a mlýnovky Petera Stringera.

Pětky tříčtvtrky Gordona D'Arcyho, jednoho z objevů Poháru, orámovaly zápas, po jehož skončení začaly na Lansdowne Road bujaré oslavy.

Skotové, kteří v Poháru skončili s pěti porážkami poslední, se Irům po většinu utkání vyrovnali nasazením, ovšem rozhodující byl fakt, že ve svém středu neměli individuality typu Briana O'Driscolla a D'Arcyho.

V prvním poločase se nicméně Irům nepodařilo dosáhnout náskok, který by je uklidnil a přiblížil zisk vysněné Triple Crown. Už v první minutě šli do vedení Skotové trestným kopem Chrise Patersona, o tři minuty později srovnal po ofsajdu O'Gara.

V 18. minutě přišla první irská pětka: míč se z autu dostal rychle na útok, O'Driscoll fantasticky přihrál Horganovi, ten udělal místo pro D'Arcyho, který sprintoval vstříc své první mezinárodní pětce. O'Gara následný kop neproměnil.

O čtyři minuty později potrestal skládku za krk Malcolma O'Kellyho z trestného kopu proti háčku Paterson.

36. minuta přinesla neuvěřitelný dropgól z kopačky Dana Parkse. Srdnatě hrající Skotové byli opět blízko vyrovnání: 11-9.

Minutu před koncem poločasu si mohlo domácí publikum s ulehčením vydechnout. Po mlýnu na pěti metrech se míč přes O'Driscolla dostal k Murphymu, který rybičkou položil u levého praporku druhou irskou pětku.

Druhý poločas začali lépe hosté. Skvělou práci roje zakončil pětkou rváček Allister Hogg a následný kop Paterson proměnil: 16-16.

Irové zabrali a z jejich tlaku vzešla třetí pětka (David Wallace); O'Gara se nemýlil, a Irsko vedlo v 53. minutě 23-16.

O devět minut později si po akci roje našel volné místo Stringer a pětkou zvýšil na 28-16 pro domácí, O'Gara přidal z kopu po pětce další dva body.

Sedm minut před koncem přidal D'Arcy svou druhou pětku. Nejdříve se probil skotskou obranou, našel Murphyho, ten mu přihrávku okamžitě vrátil a D'Arcy položil „pod klacky“. Konečný výsledek 37-16 stanovil následným kopem O'Gara.

Vítězství v Triple Crown oslavil hned po závěrečném hvizdu střídající David Humphrey odkopem mezi diváky.

Naposledy se Irům podařilo v Poháru porazit všechny své „domácí“ soupeře, tedy Anglii, Skotsko a Wales, a získat Triple Crown, v roce 1985.

„Asi se z toho všichni zblázníme, je to obrovská pocta pro celou zemi,“ komentoval historický triumf D'Arcy, jeden z největších objevů letošního Poháru.

Podle trenéra Eddieho O'Sullivana je zisk Triple Crown odrazovým můstkem k vítězství v celém Poháru. „Už klepeme na dveře,“ prohlásil po zápase.

„Pokud hrát tak, jak jsme hráli a budeme se zlepšovat ve stanovených činnostech, pak si myslím, že těmi dveřmi vstoupíme, dříve nebo později.“

„Dostali jsme se do postavení, kdy bychom měli vyhrát něco většího než Triple Crown. Ale je samozřejmě jednodušší o tom mluvit, než toho dosáhnout,“ připustil O'Sullivan.

O'Sullivan dodal, že důležitost a velikost irského vítězství mu došla, až když viděl radující se fanoušky na Lansdowne Road.

"Bylo to něco fantastického. Uvědomil jsme si, čeho jsme vlastně dosáhli.“

Irové v letošním Poháru vyhráli čtyři zápasy z pěti, porazili je jen v únoru v prvním kole Francouzi.

Kapitán Brian O'Driscoll označil vítězství „výjimečné“. „Myslím, že by se dala pozápasová nálada v šatně popsat jako euforická,“ konstatoval čerstvě padesátinásobný reprezentant. "Je to zadostiučinění za všechnu tu tvrdou práci, kterou jsme odvedli, i když nemá podobu žádné trofeje.“

Skotský trenér Matt Williams své svěřence pochválil za nejlepší výkon v letošním Poháru 6 národů. „Přes hodinu jsme bojovali o vítězství a myslím, že se bylo na co dívat,“ řekl.

„Pětka v závěru prvního poločasu nás trochu srazila, ale naštěstí jsme byli schopni odpovědět stejnou mincí na začátku druhé půle. Nejdůležitější šance jsme promarnili, když jsme nedokázali zúročit čas strávený v soupeřově dvaadvacítce,“ dodal trenér mužstva, které prohrálo všech svých pět zápasů.

Skotský kapitán Chris Paterson viděl zápas podobně: „Hráli jsme dobře po většinu utkání. Ale zápasy se bohužel hrají 80 minut, a my od 50. minuty kupili jednu hloupou chybu na druhou“.

Body:

Irsko
Pětky: Gordon D'arcy 2, Geordan Murphy, David Wallace, Peter Stringer.

Sestavy:

Irsko: G Dempsey, A Horgan, G D'Arcy, B O'Driscoll, G Murphy, R O'Gara, P Stringer, R Corrigan, S Byrne, J Hayes, M O'Kelly, P O'Connell, S Easterby, P Wallace, A Foley
Náhradníci: F Sheahan, Horan, D O'Callaghan, V Costello, D Humphreys, G Easterby, K Maggs

Skotsko: C Paterson, S Danielli, T Philip, A Henderson, S Webster, D Parks, C Cusiter, A Jacobsen, G Bulloch, B Douglas, S Murray, S Grimes, J White, S Taylor, A Hogg
Náhradníci: R Russell, G Kerr, N Hines, J Petrie, M Blair, B Laney, D Lee

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Irsko porazilo 37:16 Skotsko a získalo Triple Crown