IRB

10.1.2001 International Rugby Board - IRB

IRB – International Rugby Board (Mezinárodní ragbyový výbor) byl založen 2. února 1886 v irském Dublinu. Při založení stály svazy Irska, Skotska a Walesu. Anglie se připojila až v roce 1890.

V současné době sdružuje tato světová organizace ragby 91 národních svazů, jednu kontinentální asociaci – FIRA / AER - Evropská asociace rugby. Posláním IRB je aktivní podpora rozvoje a aktivit ragby na celém světě, řídit a organizovat soutěže pro různé kategorie, vytvářet, vydávat a upravovat pravidla a další základní materiály, podle nichž se řídí a organizují soutěže, zápasy, turnaje. IRB stanovuje základní pravidla / ? / pro profesionální hráče a kluby. Všestranně podporuje zejména rozvoj mládežnického ragby, napomáhá rozšiřování a popularizaci ragby na všech kontinentech a ve všech oblastech světa.

Generální shromáždění všech členských organisací IRB se schází jednou za dva roky a v mezidobí funguje ( řídí ) Výkonná rada –Executive Council. Jejími členy jsou představitelé 12 nejvyspělejších členských organizací (Anglie, Skotsko, Irsko, Wales, N. Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Francie, Argentina, Kanada, Itálie, Japonsko ) a FIRA-AER. Executive Council se schází dvakrát ročně.

Prezidentem IRB je v současné době Mr. Vernon Pugh z Walesu, viceprezidentem Mr. Rob Fischer z Austrálie, pokladníkem Tom Kiernam z Irska, Chief Executive - Gererální sekretář Stephan Baines. Velmi aktivní jsou komise, kterých je devět.
Sídlo IRB a jejího sekretariátu je v Dublinu.

  • IRB stála u zrodu Světového poháru – Mistrovství světa, které se poprvé konalo v roce 1987 na Novém Zélandu a v Austrálii, v roce 1991 ve Francii a Anglii, 1995 v Jižní Africe a v roce 1999 ve Walesu, Anglii, Skotsku, Irsku, Francii. Toto poslední RWC – MS vidělo přímo na stadionech 1,7 milionu diváků a v televizi sledovalo 3,1 milirdy diváků. I komerčně bylo velmi úspěšné - se ziskem 70 milionu Liber.
    IRB pořádá další světové akce:
  • Světový pohár sedmiček od roku 1993 - IRB World Sevens Series,
  • Epson Cup Pacific - RIM Championship za účasti týmů z Kanady, Japonska,USA, HongKongu ,Fiji, Tonga a Samoa
  • Spolu s FIRA-AER organizuje World Junior Championship ( Mistrovství světa juniorů )
  • Women´s Rugby World Cup ( Mistrovaství světa ženského ragby)
  • Aktivně podporuje European Nations Cup – ENC (Mistrovství Evropy)
  • A nově se pořádá Mistrovství světa mužstev do 21 let

www.irb.com

právě se děje

soutěže

 načítám...