Hlavní trenér Martin Kafka: Zpráva ze zápasu ČR – Hongkong

21.12.2009

Hlavní trenér Martin Kafka: Zpráva ze zápasu ČR – Hongkong

Díky nabídce pana Milana Rázgy měla česká reprezentace skvělou možnost se konfrontovat s asijským týmem, s týmem, který výsledkově patří někam mezi skupinu A a B1 ME, s týmem, který, díky somatotypům svých hráčů, praktikuje ragby vycházející ze 7´s, s týmem, který upřednostňuje hru před taktikou.

Touto možností jsem byl nadšen, protože s tímto typem ragby se v naší skupině nesetkáme. Zde se hraje spíše ragby silovější a pro vytvoření presinku na soupeře se nejčastěji používají kopy či nesené balóny.

Sliboval jsem si tedy, že nás Hongkong prověří na prostoru tím, že se bude logicky snažit si hřiště zvětšovat do šíře.  To je jeden z aspektů, které nám obecně dělají největší problémy.

20091216_2593.jpg

Vzhledem k tomu, že s krajánky jsme nemohli počítat (přijeli Václav Jursík, Petr Okleštěk a Michal Průša, protože jim již o předcházejícím víkendu skončila sezóna) a hráčům „od nás“ jsme chtěli šetřit dovolenou, jsme se rozhodli udělat soustředění o víkendu.

V sobotu 12.12. proběhly 2 tréninkové jednotky zaměřené hru na prostoru, v kanálech a na její transformaci (změna kanálu). Dopoledne jsme se věnovali obecným principům hry, tj. hře po 1. Fázi. Právě zde jsme očekávali nosný bod celého zápasu.

20091216_2594.jpg

Odpoledne jsme se věnovali standardním situacím a jak z nich dostat balón do hry, tj. přechodu hráčů z pozic (standardní situace, 1. Fáze) na role (obecná hra). Ve standardních situacích jsme očekávali naši sílu, což mělo hráčům tento přechod usnadnit. Dotkli jsme se i protiútoku.

Proti tomuto soupeři bylo ideální si ho zkusit zakládat jinak než kopem, abychom získávali zkušenosti se hrou na prostoru a se vším, co s tím souvisí.

Velký dík patří Marku Horovi, že nám umožnil a zařídil oba tréninky v Edenu na umělé trávě jedné z posledních generací. Díky tomu byla zachována kvalita naší přípravy, kdy bylo potřeba se připravovat na vířivý pohyb našich soupeřů.

Zápas se začal vyvíjet pro nás nadmíru příznivě. Prakticky z první akce jsme položili pětku s prokopem. Bohužel od té doby jsme byli v útlumu, soupeř se nehnul z naší poloviny, my jsme mu to vlastními technickými a taktickými chybami umožňovali.

Naštěstí jsme neinkasovali. Po naších „obranných“ 25 minutách jsme zavítali také na jejich polovinu a po dobré celotýmové součinnosti, která byla zakončena chytrým a prcizním křižným kopem, položili.

20091216_2881.jpg

Ve druhém poločase jsme měli další 2 – 3 velmi dobré až 100% možnosti ke skórování, které jsme neproměnili. Hlavně bych vyzdvihl sekvenci, kde jsme útočili přes celé hřiště, ale balón nám bohužel vypadnul.

Velmi chytrý byl také další křižný překop Antonína Brabce, který neskončil pětkou, domnívám se proto, že míč zmizel ve světlech reflektorů a pak již bylo těžké reagovat.

Pozitivní na tomto zápase z našeho pohledu bylo, že jsme byli schopni hrát v obranně a díky tomu akcelerovat hru, udržovat presink na soupeře a zároveň kontinuitu hry.

V obraně jsme chtěli praktikovat její inverzní (obrácenou) formu, která nám nesla ovoce. Proti takovýmto soupeřům se musí maximálně vyvíjet presink, jinak řečeno, pokud by sedmičkový tým dostal čas a prostor, stává se smrtelným.

20091216_2902.jpg

Na druhou stranu bylo vidět, že prostor není naším kamarádem (to souvisí se hrou před obrannou – anticipace, předakce, redistribuce hráčů).

Problém je ten, že využití prostoru nezáleží na individuální činnosti, ale na celotýmové či alespoň kolektivní součinnosti. V naší domácí soutěži vidíme vztah – individuální činnost → prostor, což nestačí. Aby byl prostor skutečně efektivně využit, platí vztah – individuální činnost → kolektivní či celotýmová součinnost → prostor. Jen tak se dá prostor v útočné fázi zvětšovat a v obranné fázi zmenšovat.

Hra je pak mnohem efektivnější a logicky i efektnější.

Těsně po zápase jsem nebyl moc spokojený s naším výkonem, ale již v šatně, když jsem si ho přehrával, jsem si uvědomil, že mě rozčilovaly věci, které by mě ještě před půl rokem nechávali klidným. Je to známka toho, že postupně, jako batole, děláme malé krůčky vpřed.

Technické chyby pro mne nebyly důležité, důležité bylo, že do naší hry se začíná vkrádat myšlenka, že to již nejsou nahodilé akce, ale naše hra začíná být koherentní. Je to i díky tomu, že Pavel Vokrouhlík na útokové spojce dělá každý zápas pokroky a postupně se stává skutečným herním lídrem.

20091216_2619.jpg

Tento zápas byl speciální v tom, že se loučilo 6 výjimečných hráčů z generace, která hrála a vyhrála postup do skupiny A. Jedná se o Ladislava Vondráška, Jana Macháčka, Jana Žílu, Jana Oswalda, Antonína Brabce a Pavla Syrového. Tajně doufám, že některé ještě přemluvím pokračovat J, protože výkonnost rozhodně neztratili. Výjimečných hráčů, kteří byli oporami onoho slavného týmu, bylo jistě více, ale buď skončili dříve a nejsou již aktivní nebo ještě s nimi počítám (Jiří Skall, Martin Pekárek).

Jistě by si zasloužilo na hřišti stát více hráčů z oné generace, ale vzhledem k tomu, že to byl oficiální zápas IRB, který se nám počítal do rankingu, museli to být ještě aktivní hráči. Jako kritérium jsem si stanovil, aby tito hráči reprezentovali v době, kdy jsem již byl u národního týmu jako trenér, protože loučit se může jen ten, kdo ještě v nedávné době hrál (na úrovni naší reprezentace jsou to cca 2 roky).

Jen těžko se dá vracet, i když bych moc rád, např. 5 let zpátky. Ale proč třeba někdy v budoucnu nezaložit Síň slávy, kam by byli uvedeni všichni ti, kteří se na hřišti zasloužili o naše úspěchy?

Doufám, že se podobné akce, kdy se důstojně ocení ti, kdo si to zaslouží, stanou pravidelnými.

Na závěr bych chtěl vzdát velký dík panu Milanu Razgovi za tuto skvělou možnost a příležitost se poměřit s týmem Hongkongu. Stálo za tím neskutečně mnoho práce i finančních prostředků. Ještě jednou velké díky a doufám, že jsme snad poděkovali i výkonem na hřišti.

 

Martin Kafka
hl. ternér české reprezentace

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
  • Zápas s Hongkong

    Pekáček Karel sen. Děkuji Martinovi Kafkovi, za tento článek, také si myslím, že by si to mnoho hráčů této generace zasloužilo.

  • Zápas s Hongkong

    Pekáček Karel sen. Děkuji Martinovi Kafkovi, za tento článek, také si myslím, že by si to mnoho hráčů této generace zasloužilo.

Prosím vyplňte všechna pole!

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Hlavní trenér Martin Kafka: Zpráva ze zápasu ČR – Hongkong

právě se děje

soutěže

 načítám...