Historickou účast českého ragbisty v šampionátu Austrálie zastavila zlomená žebra

23.7.2007 Rozhovor s Mírou Němečkem

Fabrice Corompt, Míra Němeček a Christophe LemayFabrice Corompt, Míra Němeček a Christophe Lemay
Fabrice Corompt, Míra Němeček a Christophe Lemay
North Eagles - Gold Coast North Eagles - Gold Coast
North Eagles - Gold Coast
North Eagles - Gold Coast North Eagles - Gold Coast
North Eagles - Gold Coast

Na jaře odešel odchovanec RC Říčany Miroslav Němeček vyzkoušet své štěstí k protinožcům do týmu North Eagles. Výborné výkony českého robustního rojníka upoutaly trenéra natolik, že ho nominoval do týmu, který bude letos bojovat v nové soutěži o šampióna Austrálie. Nepříjemné zranění žeber však pouť Miroslav Němečka dočasně ukončilo.


  • V jakém klubu v Austrálii působíš?

Klub se jmenuje North Brisbane Eagles Rugby Club a hraje Premier Division of Queensland, což je nejvyšší klubová soutěž ve státu Queensland. Divizi hraje deset týmů, je to uzavřená soutěž, což znamená že se nesestupuje ani nikam nepostupuje.

Osm týmů je přímo z Brisbane, plus dva týmy z okolí Gold Coast a Sunshine Coast, takže se prakticky nikam necestuje. Vítěz této soutěže pak hraje s vítězem z New South Wales- to je vlastně Sydney.Tyto dva státy jsou ragbyově nejsilnější.

  • Nový tým, nové prostředí, podle zpráv jsi hrál téměř hned, kolik jsi odehrál utkání a na jakém postu?

Měl jsem tu smůlu, že jsem musel bohužel dlouho čekat na vízum a nakonec se mi podařilo získat pouze turistické. Do Austrálie jsem se dostal až začátkem května kdy už byla odehrána polovina soutěže.

Týmu se letos vůbec nedařilo, takže sem měl šanci se rychle dostat do sestavy. V úterý hned po příletu jsem absolvoval první trénink a v sobotu už, mě trenér nominoval do základní sestavy pro zapas proti silným Gold Coast.

Hned se mi podařilo položit pětku a tak jsem se v základní sestavě udržel až do konce soutěže. Prvních pár zápasů na postu vazače, poté mě přesunuli do druhé řady, kde se mi dařilo o poznaní lépe.

  • North Eagles hrají ve druhé polovině tabulky Premier Division, jaká je konkurence v týmu?

Většina týmů v této soutěži má tři až čtyři týmy, takže je konkurence poměrně veliká. North Eagles však nepatři k nejlepším týmům a kádr zde není tak široký. Měli jsme zde pouze dva týmy, což znamenalo zhruba 40 hráčů.

Druhý tým se hodně často používal jako sparing, takže kolikrát byly tréninky tvrdší než samotný zápas.

  • Jaké se hraje ragby ve vaší divizi nebo všeobecně v Austrálii?

Ragby je tady zbaveno všech zákeřností, neviděl jsem zde ani jednu šarvátku. Dokonce ani vyšlapávání balonu z chumlu se tu nepraktikuje. Myslím, že by to ani nemělo moc význam, protože hřiště v Queenslandu jsou dost tvrdá a všichni hráči hrají v kopačkách s litou podrážkou.

Tvrdost do hry sem přinášejí hlavně hráči z Nového Zélandu a Pacifiku, kteří přijíždějí do Austrálie hlavně za prací neb klubové ragby má zde naprosto amatérské zázemí srovnatelné s českou ligou.

Jediné peníze, a to nepříliš velké, platí kluby pouze největším hvězdám a to většinou ze Super14, kteří do klubu přicházejí po skončení soutěže, někdy i v polovině sezóny.

Za kluby výjimečně nastupují i někteří hráči Austrálie, jako například Chris Latham (Gold Coast) nebo Matt Cockbain (GPS). V dresu Norths patřil k největším hvězdám Blair O’Connor reprezentant Austrálie U19 na posledním světovém šampionátu a reprezentant Austrálie 7’s.

  • Zkus porovnat tréninkovou přípravu v Queenslandu a u nás?

Trénuje se pouze dvakrát týdně takže není příliš času na pilování autů a mlýnů, hlavní důraz je zde kladen na mezihru. Hra alespoň v našem klubu byla zbavena přílišných strategických a taktických prvků, takže utkání měly spád a hrálo se v dost vysokém tempu. Hráči v Austrálii jsou velice dobře fyzicky připraveni, jelikož každý hráč se většinou kromě ragby věnuje dalším několika sportům, které na sebe v sezóně navazují

  • U protinožců je spousta zajímavých sportů, jak si tam stojí ragby?

Ragby je v žebříčku popularity v Austrálii až na konci první desítky, daleko za australským fotbalem, kriketem a ragby league. V televizi kromě zápasů Wallabies a Super14, kde sezona trvá poměrně krátce ragby v podstatě není. K vidění jsou pouze občas přenosy ze zapasů Premier division v New South Wales na menších televizních stanicích.Ty se však svou kvalitou dají srovnat s přenosy ze KB Extraligy.

  • Prý si se dostal do výberu Queenslandu pro šampionát Austrálie?

Sezona ragby v Austrálii je poměrně dost krátká. Hraje se dvoukolově a to bez jakýchkoli přestávek, takže jedná se pouze o 18 týdnů. Pouze první čtyři týmy poté pokračují a hrají play-off.

Pro ostatní týmy následuje dost dlouhá, skoro osmi měsíční pauza. ARU - Australian Rugby Union se tuto pauzu snažilo nějak vyplnit a proto vytvořilo tento rok novou celonárodní australskou soutěž ARC - Australian Rugby Championship, dost podobnou novozélandské NPC.

Po celé Austrálii se vytvořilo celkem osm týmu. Ragbyově slabší státy jako Victoria, vytvořily tým jeden, silnější jako NSW nebo Queensland pak vytvořily týmy dva.

V Queenslandu se týmy z Premier division rozdělily na půl. Takže výběr z pěti týmů vytvořil tým East Coastt Aces a druhá polovina pak tým Ballymore Tornadoes do kterého jsem byl také nominován. A to především díky tomu, že jako hlavni trenér byl jmenován ex-wallaby Chris Roche, který byl zároveň trenérem North Eagles.

S týmem jsem absolvoval několik tréninků, v předposledním utkání klubové soutěže proti Sunnybank jsem si však znovu zlomil žebra, tentokrát tři a tak pro mě sezóna skončila.

ARC- Australian Rugby Championship je poloprofesionalní soutěž. Hráč získá 5000 australských dolarů za podepsani kontraktu, plus 500 australských dolarů za každý odehraný zápas.

  • Zranění si vyžádá delší léčení, co plánuješ v blízké době?

Platnost mého turistického víza pomalu končí a s největší pravděpodobností se teď přesunu do francouzského Beaurepaire společně s mým spoluhráčem a spolubydlícím Fabricem Coromptem. To, jestli se na příští sezónu do Austrálie vrátím, závisí především zda se mi podaří získat pořádné vízum.

 

Děkuji za rozhovor a přeji ti rychlé zotavení ze zranění.

 

 

Marek Švíř

 

 

 

 

Ragby CZ > Historickou účast českého ragbisty v šampionátu Austrálie zastavila zlomená žebra

právě se děje

soutěže

 načítám...