Francouzský víkend

3.12.2003 Tony Brabec komentuje dění ve Francii

Saint Nazaire si doma před 3000(!) diváky poradil v regionálním derby s Nantes 16:9 a je nadále první bez porážky. Těsné prohře 24:23 Toulonu v Périgueux nezabránil ani Martin Jágr, který nastoupil až do druhého poločasu. St Saturnin s Tomášem Krejčím na útokové spojce prohrál s La Valette 22:19 díky 50% úspěšnosti v kopech, na druhou stranu tisk označuje jeho hru za excelentní. Pavel Šťastný pomohl Vichy k druhému vítězství v sezóně před domácím publikem nad Štrasburkem 29:3. Reserva Casters, za kterou hraje Martin Kafka remizovala doma s Montaubanem 3:3. Kurkův Libourne prohrál s Floirac a je druhý.

Saint Nazaire – Nantes 16:9 (6:3). Dlouho očekávané atlantické derby svou dramatičností nadchlo 3000 diváku v hledišti. Na promáčeném terénu to byla opět především bitva rojníků. Utkání zahájil rozhodčí minutou ticha k uctění památky nedávných obětí tragické události v místních loděnicích. První poločas se odehrával především mezi dvaadvacítkami obou soupeřů bez vážného ohrožení brankoviště.

Bodovalo se jen z trestných kopů, SRN proměnilo dva v 24. a 34. minutě, Nantes jeden v 38. minutě. Po změně stran pokračovala vyrovnaná hra. Slovo měli opět oba kopáči, každý proměnil jeden trestný kop a stav byl v 67 minutě 9-9.

Jediná pětka utkání padla v 69. minutě po autu před brankovištěm hostů a následném protlačení. Poté se domácí díky dvou vlastních prohraným mlýnům v obrané dvaadvacítce dostali pod tlak, který ale ubránili a mohli si vychutnat potlesk větší části publika.

Čeští borci hodnotili soupeře jako nejhrubšího, se kterým hráli. Klasické prostředky nečisté hry doplnilo Nantes o pověstné francouzské vidličky do očí. Ve sponzorském stanu poděkoval hráčům místní starosta, který je velký fanda ragby. Radnice velkou částí přispívá do rozpočtu klubu a dokonce mu staví nový stadion za 300 miliónů korun.