Francie vítězstvím 24:21 nad Anglií triumfovala v Poháru 6 národů

29.3.2004 Celý svět nám držel palce, říká Laporte.

Rváček Imanol Harinordoquy se raduje z první pětky FrancieRváček Imanol Harinordoquy se raduje z první pětky Francie
Rváček Imanol Harinordoquy se raduje z první pětky Francie
Dimitri Yachvili zazanamenal v prvním poločase 16 bodůDimitri Yachvili zazanamenal v prvním poločase 16 bodů
Dimitri Yachvili zazanamenal v prvním poločase 16 bodů
Josh Lewsey v 74. minutě snižuje náskok FrancieJosh Lewsey v 74. minutě snižuje náskok Francie
Josh Lewsey v 74. minutě snižuje náskok Francie
Oslava vítězství v Poháru 6 národů a la France

Francie se raduje z fantastické sobotní výhry 24:21 nad Anglií, odvety za semifinále mistrovství světa a zisku Poháru 6 národů.

Francouzi si čtvrtý titul během osmi let zajistili výkonem, který by si bezesporu zasloužil mnohem vyšší bodové vyjádření. Úřadující mistři světa, kteří k titulu potřebovali vyhrát alespoň o osm bodů, dostali mnohem větší lekci než nedávno od Irů.

Z Francouzů měl svůj den především Dimitri Yachvili, jenž zaznamenal pětku a 14 bodů z kopů.

Angličané byli na kolenou v podstatě už v poločase, kdy prohrávali 21-3. Střídající tříčtvrtka Mike Catt nicméně do druhé půle vnesla dravost a pětky Bena Cohena a Joshe Lewseyho napomohly snížit rozdíl skóre na – nic neřešící, ale přijatelné - tři body.

Francie se zoufalému tlaku Anglie v závěru utkání ubránila, což ocenil i trenér vítězného mužstva Bernard Laporte: „Jsem nevýslovně šťastný. Chtěli jsme mistry světa porazit, a podařilo se nám to.“

„Jsem zklamaný, ale Francie si asi zasloužila vyhrát,“ uvedl po zápase anglický trenér Clive Woodward.

„V první půli jsme udělali neuvěřitelné množství chyb. Ve druhé půli jsme se zvedli a šli do toho,“ komentovalo vývoj zápasu křídlo Ben Cohen. „A téměř to vyšlo,“ dodal.

Frederic Michalak, jemuž se na útokovce příliš nepovedl semifinálový zápas na listopadovém mistrovství světa, tentokrát hrál jistě a taktickými kopy zaháněl Angličany do hloubi obranného pole.

Porážky od Francie a 19-13 od Irska odsunuly Anglii až na třetí pozici v konečné tabulce Poháru 6 národů, právě za mužstva, s nimiž „Lions“ prohráli.

Během prvních dvaceti minut zápasu se Francouzi dostávali hluboko na polovinu soupeře, přičemž hosty držela nad vodou jen bezchybná obrana, v níž vynikal rváček Richard Hill.

Yachvili kopl své první body až po dvaceti minutách hry, chvíli nato stihl svěřence trenéra Clivea Woodwarda další úder, když kvůli zranění opustil hřiště Danny Grewcock, do té doby dominující autům.

Francie přeskupování využila ke zvýšení svého náskoku. Yachvili umístil vysoký kop k následování do levého rohu, a vazači Imanolovi Harinordoquymu stačilo už jen přesný kop chytit a položit míč do pětkoviště.

Angličané reagovali několika slibnými akcemi středem pole, francouzská obrana - Serge Betsen a Olivier Magne – byla ale nadále nepropustná.

Francie viditelně nabývala na sebedůvěře a stávala se nebezpečnější. Po nedovoleném zastavení Pepita Elhorgy přidal Yachvili z trestného kopu další tři body.

První anglické body přinesl až trestný kop Barkleyho ve 37. minutě. Ale ani francouzská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Yachvili nejdříve Angličany zmátl kličkou a pak vlastní kop po zavřené straně proměnil v pětku.

Začátek druhé půle sice nejdříve přinesl trestné kopy na obou stranách, pak začali mít více ze hry hosté.

Catt, který v prvním poločase vystřídal Willa Greenwooda, v 53. minutě předal křídlu Benu Cohenovi, a ten u levého praporku snížil náskok Francie.

Na 24-14 snížil z TK Barkley a na 24-19 čtyři minuty před koncem Lewsey. Barkley sice následným kopem dal Angličanům jakous takous naději, Francie ale závěrečnému tlaku odolala a zaslouženě vyhrála.

Trenér Bernard Laporte byl po utkání hrdý nejvíce na týmový duch, jež prostoupil jeho výběr. Neopomenul ani zdůraznit „celosvětový“ význam sobotního vítězství: „Stál za námi celý svět,“ řekl. „Dostal jsem telegramy od trenérů Nového Zélandu a Austrálie...všichni už se pomalu zotavují z anglického triumfu (na mistrovství světa).“

Laporte zdůraznil, že výhra není jen odvetou za listopadové semifinále MS, ale především důkazem, jak rychle a dobře se Francie po turnaji v Austrálii dala dohromady.

„Vůbec nebylo jednoduché přebudovat mužstvo poté, co jej opustili Fabien Galthie, Raphael Ibanez a Tony Marsh," řekl Laporte.

„Pokud bych měl někoho vyzdvihnout, pak Fabiena Pelouse. Byl výborný jako hráč i jako kapitán. Mužstvo se kolem něho semklo a hned od začátku Poháru prokazovalo velkou vnitřní sílu.“

„Prohráli jsme čestně. Soupeři gratuluji jak k vítězství, tak zisku Poháru,“ prohlásil anglický trenér Clive Woodward.

„Byli jsme rozčarovaní poločasovým stavem 21-3, přesto musím své hráče pochválit za to, že v této situaci nepodlehli panice a do zápasu se vrátili. Ve sportu se vyhrává a prohrává, a my tentokrát prohráli.“

Woodward nicméně uznal, že třetí místo – druzí skončili se čtyřmi vítězstvími Irové – je pro mistry světa zklamáním.

„Po mistrovství světa je Pohár vždy obtížnější, a pokud postrádáte některé hráče základu, platí to dvojnásobně.“

Sestavy:

Francie: 15-Nicolas Brusque; 14-Pepito Elhorga, 13-Yannick Jauzion (22-Clement Poitrenaud 57)., 12-Damien Traille, 11-Christophe Dominici; 10-Frederic Michalak, 9-Dimitri Yachvili; 8-Imanol Harinordoquy, 7-Olivier Magne, 6-Serge Betsen, 5-Pascal Pape, 4-Fabien Pelous (kapitán) (18-David Auradou 79), 3-Pieter de Villiers, 2-William Servat (16-Yannick Bru 54), 1-Sylvain Marconnet (17-Jean-Jacques Crenca 72).

Anglie: 15-Jason Robinson; 14-Josh Lewsey, 13-Will Greenwood (21-Mike Catt 49), 12-Mike Tindall, 11-Ben Cohen; 10-Olly Barkley, 9-Matt Dawson; 8-Lawrence Dallaglio (kapitán), 7-Richard Hill, 6-Joe Worsley, 5-Ben Kay, 4-Danny Grewcock (8-Steve Borthwick 25), 3-Phil Vickery, (17-Julian White 25), 2-Steve Thompson, 1-Trevor Woodman.

Rozhodčí: Allan Rolland (Irsko)

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Francie vítězstvím 24:21 nad Anglií triumfovala v Poháru 6 národů