Francie těsně porazila Wales a je v čele Poháru 6 národů

8.3.2004 Výborné ragby v Cardiffu

Francie odrazila v tvrdém, ale férovém zápase nápor bojovného Walesu a  výhrou 29-22 (13-12) na Millennium Stadium se dostala do čela tabulky letošního Poháru 6 národů.

Francouzi, kteří, mají po třech zápasech dvoubodový náskok před Anglií a Irskem, si museli vítězství nad Walesem tvrdě vybojovat. Walesané výborně skládali a na rozdíl od utkání s Irskem hráli stylem, na který je divácká i odborná veřejnost v poslední době zvyklá.

Francouzi položili dvě pětky (Harinordoqui, Elissalde), mlýnovka Jean-Baptiste Elissalde zaznamenal 19 bodů z kopů, a většinu druhého poločasu měli více ze hry.

Zápas nicméně končil dramaticky, když se Walesu v závěru podařilo bodovat položením a zdálo se, že duel skončí remízou.

Walesané nebyli daleko od třetího překvapivého výsledku v tomto kole Poháru. K tomu, aby svěřenci trenéra Steva Hansena přidali k pětce Martyna Williamse a 17 bodům z kopů útokové spojky Stephena Jonese další body, jim scházela trocha příslovečného sportovního štěstí.

Francouzi začali zostra a už v páté minutě se ujali vedením trestným kopem Elisslada. Domácí ale odpověděli okamžitě: trestný kop Jonese z padesáti metrů je navíc dostal psychologicky na koně.

Ještě než se Wales dostal k vynikajícímu útočnému ragby, kterým se prezentoval při úvodním zápase Poháru se Skotskem, stačili oba kopáči proměnit po jednom trestném kopu.

Walesané se dvakrát probili hluboko do obranného pole Francie a dvakrát je francouzská obrana nedovoleným způsobem zastavila - Jones poslal dvěma trestnými kopy domácí do vedení.

Ale když už se zdálo, že Walesané vyhrají poločas 12-6, udeřili Francouzi. Frederic Michalak vzal míč z otevřeného mlýnu na zavřené straně, předal Vincentovi Clerkovi a ten Harinordoquimu na křídle. Obrovský rváček pak bez problémů položil už svou třetí pětku v Poháru. Po Elissaldově proměněném kopu vedla Francie na konci první půle 13:12.

Během šesti minut po začátku druhého dějství, zvýšil Elissalde vedení Francie dalšími dvěma trestnými kopy. Jones stačil snížit kopem na 19-15, pak ale přišla druhá pětka Francie.

Waleský roj se dostal v mlýnu pod silný tlak, Serge Betsen získal chytře - nejspíše ale v rozporu s pravidly -  míč, a uvolnil ke čtyřicetimetrovému sprintu Elissalda, který zakončil pětkou a následně prokopl - Francie vedla 29-15.

Především špatné auty a mlýny bránily Walesanům v horečnaté snaze o srovnání. Pětka střídajícího rváčka Williamse na konci utkání pak znovu na chvíli oživila velšskou naději na remízu.

„S trochou štěstí jsme mohli vyrovnat, ale popravdě řečeno, bylo by to trochu nespravedlivé,“ uznal po zápase velšský trenér Steve Hansen.

„Oceňuji nasazení, s jakým se moji hráči pokoušeli srovnat sedmibodový náskok soupeře. Ale s tak tragickými mlýny a auty, a proti tak dobře hrající Francii, to bylo nad naše síly.“

Body

Wales:
Pětky: Martyn Williams.
Kop po pětce: Stephen Jones.
Trestné kopy: Jones (5).

Francie:
Pětky: Imanol Harinordoqui, Jean-Baptiste Elissalde.
Kopy po pětce: Elissalde (2).
Trestné kopy: Elissalde (5).

Sestavy

Wales:

Thomas (Warriors), Williams (Blues), Taylor (Scarlets), Harris (Blues), Williams (Ospreys), Jones (Scarlets), Cooper (Warriors), Thomas (Scarlets), Davies (Warriors), Jenkins (Warriors), Cockbain (Warriors), Owen (Dragons), Thomas (Ospreys), Charvis (Tarbes, kapitán), Jones (Scarlets).

Náhradníci:

Bennett (Ospreys), Evans (Blues), Llewellyn (Ospreys), Williams (Blues), Peel (Scarlets), Sweeney (Warriors), Shanklin (Blues).

Francie:

Brusque (Biarritz), Clerc (Stade Toulousain), Traille (Pau), Jauzion (Stade Toulousain), Dominici (Stade Francais), Michalak (Stade Toulousain), Elissalde (Stade Toulousain); Marconnet (Stade Francais), Servat (Stade Toulousain), Villiers (Stade Francais), Pelous (Stade Toulousain, kapitán), Pape (Bourgoin), Betsen (Biarritz), Harinordoquy (Pau), Lievremont (Biarritz).

Náhradníci:

Bru (Stade Toulousain), Crenca (Agen), Auradou (Stade Francais), Magne (Montferrand), Yachvili (Biarritz), Rougerie (Montferrand), Heymans (Stade Toulousain).

Rozhodčí: Stuart Dickinson (Austrálie)

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Francie těsně porazila Wales a je v čele Poháru 6 národů