Francie porazila v upracovaném zápase Itálii

23.2.2004 Výsledek Poháru šesti národů ze Stade de France 25:0 (10:0)

V sobotním zápase Poháru šesti národů si Francie podle očekávání poradila s Itálií, jinak ale v těžkopádném utkání příliš nepředvedla. Francouzi byli lepší po celou dobu zápasu, přesto svou převahu nedokázali vyjádřit v bodech. Výjimkami byly dvě pětky vazače Imanola Harinordoquye v každém poločase a únik vystřídavšího zadáka Pepita Elhorgy.

Nejvýraznějším momentem ovšem byla neuvěřitelná chyba křídla Christopha Dominiciho. Mlýnová spojka Jean-Baptiste Elissalde proměnil trestný kop a dva kopy po pětce a trestný kop Damiena Traille pak završil – po domácí výhře nad Irskem 35-17 z minulého týdne - druhé francouzské vítězství v Poháru šesti národů. Pro Italy, kteří minulý týden doma prohráli s Anglií 50-9, to naopak byla druhá porážka v řadě. Itálie sice po celý zápas dobře bránila, o neočekávaném vítězství nad favoritem si ovšem mohla nechat jen zdát.

Francouzi se v prvních dvaceti minutách utkání nastěhovali na polovinu soupeře, přesto byl jediným bodovým vyjádřením jejich územní převahy trestný kop Elissalda. Upracovaná italská obrana nakonec povolila ve 24. minutě, kdy po spolupráci s Betsenem položil úvodní pětku Harinordoquy. Elissalde následně proměnil kop a zvýšil na 10-0, Itálie pak načas srovnala hru, aniž by ale ohrozila brankoviště domácích. Francie získala znovu iniciativu v posledních deseti minutách prvního poločasu, především díky Traillemu, Jauzionovi a Brusquemu.

Útoky Francouzů nicméně postrádaly nápad, a to umožnilo Italům bez dalších inkasovaných bodů vstoupit do druhého polčasu. Hned ve 42. minutě zvýšil trestným kopem z velké vzdálenosti Traille, a potrestal tak další zbytečný prohřešek proti pravidlům ze strany hostů. Francouzi ale dále hráli zbrkle, útoku se nedařilo vytvářet volný prostor a příliš často a těžkopádně se snažili o přehození. V tom se nedařilo hlavně debutujícímu Julienovi Peyrelongueovi, který nahradil zraněného Frederika Michalaka. Italové měli nejblíže k položení pětky ve 48. minutě, nejdříve když byla mlýnová spojka Paul Griffen zastavena až těsně před brankovištěm, a pak když Bergamasco nezpracoval vysoký kop; k položení pětky by přitom zřejmě stačila přesná přihrávka.

V 52. minutě už nikdo nepochyboval, že Francie zvýší své vedení, ale nikým neatakovanému Dominicimu vypadl při nonšalantním pokládání míč...  Zatímco zahanbený Dominici vzhlížel k obloze, trenér Bernard Laporte se mohl jen smát a nevěřícně kroutit hlavou. O sedm minut později už mohl být spokojenější. Francie konečně využila své územní převahy a držení míče:  Harinordoquy se opět protlačil k levému praporku a položil druhou pětku Francie. Třetí pětku položil v 72. minutě po padesátimetrovém sprintu Elhorga. Diváci, kteří pak - alespoň v posledních minutách – čekali francouzskou exhibici, byli zklamní, neboť do italské obrany se rychle vrátila organizace a disciplína. „Ztráceli jsme příliš mnoho míčů,  v poločase jsme měli vést o třicet bodů,“ uvedl po zápase Harinordoquy.

Body
Pětky: Imanol Harinordoquy (2), Pepito Elhorga
Kopy po pětce: Jean-Baptiste Elissalde (2)
Trestné kopy: Elissalde, Damien Traille

Francie: N Brusque, V Clerc, Y Jauzion, D Traille, C Dominici, J Peyrelongue, J-B Elissalde, I Harinordoquy, O Magne, S Betsen, P Pape, F Pelous (c), P de Villiers, W Servat, S Marconnet

Střídání: Y Bru, J-J Crenca, D Auradou, T Lievremont, D Yachvili, B Liebenberg, P Elhorga

Itálie: R De Marigny, M Bergamasco, C Stoica, M Barbini, D Dallan, R Wakarua, P Griffen, S Parisse, A Persico, A De Rossi (c), M Bortolami, S Dellape, M Castrogiovanni, F Ongaro, A Lo Cicero.

Střídání: C Festuccia, S Perugini, C Checchinato, S Orlando, S Picone, N Mazzucato, M Dallan

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Francie porazila v upracovaném zápase Itálii