Finále Amerického fotbalu

6.7.2003 Prague Panthers - Prague Lions 23:14

Panthers děkují divákůmPanthers děkují divákům
Panthers děkují divákům
Foto ze zápasu Panthers - LionsFoto ze zápasu Panthers - Lions
Foto ze zápasu Panthers - Lions
divácká kulisa v Edenudivácká kulisa v Edenu
divácká kulisa v Edenu

Panteři porazili tým Prague Lions. Již po osmé se stali mistry ČR - informace z jiného sportu by skoro neměla patřit na čistě ragbyové stránky. Ovšem nabízí se několik srovnání s naším sportem, který se u nás potýká s obrovskými problémy. Američtí fotbalisté totiž přišli s mnoha dobrými nápady.

Hrálo se na atletickém stadionu v Edenu, přišlo podstatně více lidí než na zápas proti Penguins, kvalifikovaným odhadem kolem 1400 duší (čísla u zápasů ČR se hodně nafukují, stejně jako počty členů). V intervalech hrál dobře DJ moderní hudbu a neustále komentoval dění na hřišti, zejména vysvětloval co se děje, kdo zahrál, kdo složil a podobně. Také komunikoval pěkně s diváky. V hledišti byli zástupci všech lidských kategorií, ras i vyznání.

Na hřišti byla sanitka. Při semifinále dokonce rozhodčí musel hru přerušit, jelikož saniťáck chtěl odjet. Pro srovnání, kolikrát se hraje zápas ragby a není přítomna ani sanitka, ale dokonce ani lékař?

Americký fotbal za ragby v Evropě zaostává na míle. Asociace A.F. v čechách existuje maximálně 10 let. Přesto dokázala založit desítku klubů (každý klub má nejméně 40 hráčů), mají program pro školní učitele a získávání sponzorů. Posledním tahem ČAAF je vznik reprezentačního týmu, který odjíždí v létě hrát na Mistrovství Evropy do Dánska.

Američtí fotbalisté pořádají teké halové turnaje a přebory Cheerleaders.

Jaktože podobný sport, v Evropě podružný, je schopen během deseti let vybudovat solidní základy a přilákat diváky? Na druhé straně ragby, moderní, akční sport, druhý největší na světě je u nás téměř v bankrotu a každoročně ztrácí členy? Že bychom nebyli schopni jít s moderní dobou?

Ragby CZ > Finále Amerického fotbalu