Komentář Zdeňka Kopřivy: Exodus Jižní polokoule do TOP 14, záhuba francouzského ragby?

8.11.2015

Zcela jistě spousta z Vás, fanoušků, nebude s tímto článkem souhlasit, ale faktem je, že stále se zvyšující exudus hráčů z Jižní polokoule, stejně jako z Anglie a dalších zemí, způsobuje a nadále způsobovat bude, velký problém pro mladou generaci francouzských hráčů.

Když roku 2004 odešel Tana Umaga do Toulonu, byla to senzace, od té doby se stalo jakousi „tradicí,“přestup z jížní polokoule do TOP 14, kde hráč dohrál svoji kariéru. Pomohlo to jak samotné soutěži, tak i možnosti získat jednu z prestižních evropských trofejí, hráči z jižní polokoule, což do té doby, bylo spíše sci-fi.

top14.jpg

Jenže tato krásná symbióza, si začala vyžadovat svoji daň. Již před třemi lety, varoval a zároveň si stěžoval Morgan Parra, že Francii díky příchozím hráčům, znemožňuje mladým hráčům šanci hrát v klubech stabilně a s tím samozřejmě spojenou problematiku nominace do reprezentace. Během těch třech let, se situace nesčetněkrát zhoršila.

A to není konec, právě po odehraném RWC 2015, se přesouvá další lavina hráčů do TOP 14. Fakt, že tento trend doprovází i Anglie, je opravdu velmi zajímavý.

Jedním z faktorů jsou vysoké platy ve francouzské soutěži, dalším faktem je vysoká kvalita TOP 14 a atraktivní styl rugby.

Každopádně, jak jsem již psal výše, vybírá si tato situace svoji daň. Na RWC 2015 ukončila Francie svoje putování ve čtvrtfinále, proti All Blacks. Když jste se podívali na soupisku před RWC 2015, nebylo to nikterak oslňující. Pokud nebude brát v úvahu hráče které Philippe Saint-André nenominoval, byl tým složen spíše z nováčků, mladíků kteří se museli vyrovnat s velkým tlakem a odpovědností.

A i když ukázali svůj potencionál, který se do příštího RWC může proměnit v silný tým. Odejdou hráči starší generace, hrající a nynějším šampionátu. Ač Saint-André sklamal, jedna věc je svatá pravda. Jak sám pronesl: „Jak mám složit kvalitní tým, když na klíčových pozicích v každém týmu TOP 14, hraje zahraniční hráč.“ A to je opravdu velký problém!

Dříve to byla výsada velkých a bohatých týmů, jenže nyní v každém týmu TOP 14, hraje zahraniční hráč. A je tomu opravdu škoda. Francie vždy disponovala kvalitou, hráči se znali z klubů, dlouhodobá sehranost týmu s postupným omlazováním kádru, zajišt´ovala Francii evropský pědestál.

Za poslední čtyři roky, upadla tato rugbyová velmoc, a její vzkříšení nebude jednoduché. Žádný jiný tým z elity rugbyového světa, se nemusí potýkat s tímto problémem. Jen v poslední zápase mezi Toulonem a Montpellier Hérault Rugby, nastoupilo v základní sestavě Toulonu devět hráčů ze zahraničí. Modleme se, aby se tato situace nezvrhla v něco, co nechci ani psát, ani na to myslet.

 

 Zdeněk François Kopřiva

 

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Komentář Zdeňka Kopřivy: Exodus Jižní polokoule do TOP 14, záhuba francouzského ragby?

právě se děje

soutěže

 načítám...