Ekonomicko-jednatelský ragbyový úl

23.9.2002 Pracovní jednání ragbyových činovníků

Říká se, o peníze jde až na prvním místě. Proto se sešli čtvrtou zářijovou neděli ragbyoví funkcionáři, kteří mají na starosti klubové finance společně se sekretáři na pracovním jednání, aby se dozvěděli, že například Česká ragbyová unie má desetkrát menší rozpočet než portugalská a tak se ujednotit, jak s těmito penězi vystačit.

Úvod vůbec prvního takového setkání využil sekterář Unie Juraj Rázga k seznámení se současnou činností dvoučlenného sektetáriátu a přitom si postěžoval na netečnost klubových jednatelů vůči jeho žádostem k vyplňování formulářů. "Snažim se jejich počet snížit na minimum, ale čas od času přeci jenom potřebujeme znát údaje pro MŠMT, ČSTV, FIRA AER nebo IRB, které si nemůžeme vymyslet v kancláři," vysvětlil jeden ze dvou placených ragbyových úředníků. "Většina pošty lze vyřídit elektronicky, což je levnější a hlavně rychlejší.V každém klubu je určitě jeden člen výboru, který je takto dosažitelný," sází na moderní možnosti komunikace sekretář Rázga.

Předseda České ragbyové unie Bruno Kudrna sdělil odkud plynou do českého ragby peníze a podotkl, že je jich hlavně velmi málo v porovnání s federacemi, které hrají rovněž A skupinu ME. "Portugalci mají rozpočet desetkrát větší než my. Když na mezinárodních jednáních IRB nebo FIRA-AER řekneme, z kolika eury musíme vystačit pro řízení celé národní federace, všichni kroutí hlavou, jak to děláme, ale nikdo nám nepřidá ani korunu. Z toho 50% těchto prostředků jde na reprezentaci a od jejich výkonů se odvozují dotace z FIRA. Potřebujeme financovat i práci s mládeží. Naštěstí jednou za čtyři roky vydělá světový šampionát značnou část financí, z které se může podporovat ragby i v jiných zemích než v silné osmičce. Přitom současný ragbyový ministr financí musí čelit častým připomínkám, že zisk ze šampionátu jde ve velké míře do rozvoje ragby v zemích, které se výsledku hospodaření nijak zvlášť nepodílely," vysvětlil předseda Kudrna. "Ve vyspělém ragbyovém světě mají také problémy. Dobrovolní funkcionáři, manažeři klubů upozorňují na to,že se starají, aby hráči měli vysoké platy a přitom sami za tuto velmi náročnou práci nebereou žádné odměny. V jednom klubu tak vedle sebe působí profesionálové a amatéři, ale obě skupiny však vykonávají své činnosti stejně odpovědně," doplnil informace Kudrna.

Za obrovskou ztrátu pro české ragby označil předseda nedávné úmrtí Antonína Frydrycha, který věnoval ragby velmi mnoho času a byl významným sponzorem.Jednalo se proto také o možnostech příspěvků na smuteční obřad pro zesnulé rugbysty.

Zástupce Slavie Praha Jiří Nešpor poděkoval všem za pomoc vytopené Slavii. "Okamžitě se ozvaly všechny pražské kluby s návrhovanou pomoci. Rozhodli jsme se pro Pragu, kde budou hrát muži s dorostem a Spartu, kde se usadila mládež. Od Přelouče jsme obdrželi 5 000 korun a jejího předsedy Trejbala dalších 5000 korun, od Ostravy 3 000. Díky. Co budeme dělat se hřištěm dál. Jsou tu dvě možnosti. Pokračovat v Troji nebo se přestěhovat do Vršovic. V Tróji byly všechny budovy zbourány a na hřišti je vrstva bahna. Na trojském trávníku by se stejně dříve než za rok nedalo hrát," vysvětlil sitruaci v nejstarším pražském ragbyovém klubu Jiří Nešpor.

Předseda disciplinární komise Karel Gaman nezapomněl rozdal provinilým klubům za neodeslané hodnotící zprávy listy s pokutami. Řešily se i další problémy takže pětihodinové jednání bylo užitečné.

 

Klíčová slova: Česká ragbyová unie

Vlastní zpráva Petr Skála

Ragby CZ > Ekonomicko-jednatelský ragbyový úl