Dragon Cup - postřehy

14.5.2004

Zúčastnil jsem se turnaje,který snese maximálně srovnání s bývalým turnajem (doufám,že se obnoví) O šišku MS nebo Slavia cup.Jiný takovýto turnaj se ve vlastech českých nepořádal.Je vidět,že když se dá dohromady aktivní parta lidí,jde zorganizovat vše.Jelikož jsem byl na turnaji již od pátku,viděl jsem poslední fázi příprav,příjezdy mužstev a první problémy… (např. s pozdním příjezdem RC Lipsko).

Hodnotit takový turnaj lze jen v superlativech a z drobných nedostatků se jistě J.Šťastný a jeho kolegové poučí, příští rok bude určitě bezchybný.Úroveň mužstev z Ruska a Ukrajiny je v porovnání s našimi mužstvy o dvě třídy výše.Je vidět,že pokud chceme zastavit propad úrovně naší mládeže,nezbývá než jít cestou částečné profesionalizace.

Minimálně polovina trenérů jsou profesionálové placení oddíly. Tréninkový proces je totožný s minimálními rozdíly pro všechny oddíly od kategorie přípravek.Pokud naši trenéři nebudou akceptovat jednotnou metodologii,kterou razí KM za podpory francouzských odborníků, nehneme se z místa. Již jsem slyšel z mnoha stran, že projekt ČSRU „Supervizor“ je úplná blbost, a že to nejmenovaní trenéři umí daleko lépe a kdyby ČSRU dala peníze oddílům, to by všichni koukali.

Je mi líto,že se tohoto turnaje nezúčastnilo daleko více trenérů. KM byla - mimo v zahraničí s ragby dlícího M.Kubatého – kompletní, včetně trenéra P. Paly za U 15. Tento turnaj jasně ukázal, jakou cestou se máme dát a jak propastný je rozdíl v kvalitě mužstev již v kategorii U15. Všichni čeští trenéři si pochvalovali, že za minimálních nákladů odehráli naši kluci mnoho těžkých utkání. O to více mě - jako vedoucího a zodpovědného za rozvoj mládeže – mrzí, že když se pořádají stáže, mnoho oddílů, potažmo trenérů, je ignoruje, aniž by si uvědomovali, že do každé akce, která se pořádá, je potřeba vložit mnoho času, energie a financí, aby tato byla úspěšná.

Jsem rád, že jsem si potvrdil při Dragon cupu, že cesta, kterou zvolila KM je správná a že systém stáží pro ročníkové výběry, kdy každý výběr absolvuje minimálně jednu zahraniční a dvě tuzemské stáže pod kvalitním vedením během roku, přinese v budoucnu ovoce.Také se projevilo, že na menším hřišti daleko více vyniknou chyby, které se na velkém hřišti schovají za pár vyspělejších jedinců, kteří rozhodují zápasy.

Kolektivní pojetí hry, k němuž menší hřiště tlačí, jasně ukazuje, že hráči jsou na tom po technické stránce daleko lépe než naši hráči (samozřejmě s výjimkami). Také doufám, že tento turnaj pro kategorie U13 a 15 bude zakotven ve sportovním kalendáři v budoucích letech, a že výběr mužstev se rozšíří i na země více zaslíbené ragby. Podporu KM každý takový projekt rozhodně najde.

Chtěl bych velmi poděkovat Jirkovi Šťastnému a celému jeho kolektivu, který turnaj připravoval a zabezpečil, za perfektní akci, která zatím na ragbyovém poli v ČR chyběla a držím mu palce do dalších let.

Jaroslav Mičke

Developer ČSRU

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > U15 - Starší žáci > Dragon Cup > Dragon Cup - postřehy

právě se děje

soutěže

 načítám...