Jan Macháček: Dočká se české ragby nového vedení?

15.3.2006 Komentář Jana Macháčka

Soubor:
rc_tatra_vysloveni_neduvery.pdf
Popis:
Vyslovení nedůvěry od RC Tatra
Formát:
pdf
Velikost:
77kB

Působil jsem rok a půl ve výkonném výboru ragbyového svazu coby nejmladší člen, než mě loni v létě odvolala mimořádná valná hromada (MVH).

Přes tuto nepříjemnou zkušenost mě těšilo, že důvodem mého odvolání snad nebyla moje špatná práce, ale problémy komunikace s ostatními funkcionáři. Otevřeně přiznávám, že s některými funkcionáři jsem nevycházel a dodnes jejich konání kritizuji.

Letní MVH navrhla, aby příští řádná valná hromada byla volební. Pokud se pamatuji přesně, tak to byl návrh sparťanského předsedy Miloše Slušeho na základě obecné nespokojenosti s činností VV. Také navrhl, že by se příště měl volit prezident na základě svého programu, který si svůj tým vybere sám.

Návrhová komise ale zapsala tento bod do usnesení způsobem, který umožňuje více výkladů:

 • MVH ukládá:
  1. STK ČRSU vypracovat kalendář nově schválených soutěží.
  2. K. Ševčíkovi vypracovat pro příští VH ČSRU systém soutěže pro rugby ,,7''.
  3. VV ČSRU připravit řádnou valnou hromadu jako volební a systém volby členů VV.

  Z usnesení MVH ve velké Bíteši

Minulý týden jsem se doslechl, že se na květnové valné hromadě nový výkonný výbor volit nebude.

To mě zarazilo. Znamenalo by to, že výkonný výbor vlastně pracoval dobře, jen se zbavil neschopného Macháčka a pracuje dál.

Proto jsem se obrátil na Karla Gamana, předsedu legislativní komise ČSRU, který mi podal toto vysvětlení:

 • Zápis usnesení MVH rozhodně neodvolává současný výkonný výbor. Je možné jej také interpretovat tak, že se bude jednat o takzvané "doplňující volby", kdy se doplní jeden či dva členové výkonného výboru a příslušný bod usnesení bude naplněn.

  Výkonný výbor má navíc za úkol připravit nový systém volby členů, ovšem zadání nic neříká o tom, že se má jednat o systém volby jediného prezidenta.


  Karel Gaman, předseda legislativní komise ČSRU

Některé kluby tento výklad zaregistrovaly a například Tatra dala jasně najevo, že požaduje demisi současného vedení. Tím by se automaticky volil kompletně nový výkonný výbor.

Vedení jiných klubů, jako například Slavie do které patřím, je přesvědčeno, že následující VH je volební a proto podobné prohlášení nevydalo. Za této situace by bylo snadné pro řídícího schůze ovlivnit valnou hromadu tak, aby se nevolilo.

Toto mi řekl Tonda Brabec z Tatry:

 • Náš klub RC Tatra je dlouhodobě s prací vedení ČSRU nespokojen. Proto jsme se rozhodli vyjádřit nesouhlas s dalším fungováním výboru v současném složení. Máme obavu o budoucnost českého ragby, proto jsme se takto otevřeně vyjádřili.

  Antonín Brabec ml., funkcionář RC Tatra Praha, dlouholetý reprezentant ČR

Jsem zvědav, jak to dopadne. Přestože se současní činovníci tváří, že jim o funkce nejde, zuby nehty se snaží nové volby oddálit.

Sám si ambice na funkci nedělám, budu mít radost, když se do vedení dostanou lidé, kteří mají koncepci a kterým jde o skutečný rozvoj ragby. Svoje zkušenosti ze zahraničí jim rád v případě zájmu poskytnu.

Jan Macháček

Ragby CZ > Komentáře > Jan Macháček: Dočká se české ragby nového vedení?

právě se děje

soutěže

 načítám...