Disciplinární komise rezignovala

6.6.2005 Karel Gaman, předseda DK ČSRU napsal oficiální dopis, kde nabídl svoji rezignaci

předseda DK Karel Gaman foto: web  RC Havířovpředseda DK Karel Gaman foto: web  RC Havířov
předseda DK Karel Gaman foto: web RC Havířov

Disciplinární komise ČSRU, která se v poslední době zasloužila o nebývalý mediální ruch zejména svým přístupem k případu s užitím marihuany, dnes nabídla svoji rezignaci. O jejím osudu rozhodne na svém příštím zasedání výkonný výbor.

Komise a zejména její předseda Karel Gaman byli často terčem kritiky v diskusních skupinách na internetu. Karel Gaman je zároveň prezidentem RC Havířov.


Text rezignace:

Vážení pánové,

členové disciplinární komise ČSRU se mimořádně sešli dnešního dne, aby projednali situaci vzniklou poté, co byli v sobotu 4.6. v Brně nevybíravým způsobem verbálně napadeni funkcionářem Dragonu Brno Jiřím Šťastným, který ve svých útocích pokračoval i na webových stránkách ČSRU Rugbyunion.cz.

Útoky na disciplinární komisi nejsou ničím novým, můžeme připomenout útok Jana Macháčka v červnu 2002 za rozhodnutí DK o dvouletém trestu hráči Sparty Janu Zachariášovi za inzultaci rozhodčího Čekala, tehdy se přimlouval za alternativní trest v podobě povinnosti vychovávat ragbyovou mládež (sic!). Osočování DK jako celku a předseda DK zvláště nabralo na síle po udělení trestu za dopingový nález u hráče Tatry Niklfelda.

To vše s jediným cílem: naprosto bagatelizovat přestupky těchto hráčů, vydávat např. kouření marihuany za tolerovatelný společenský jev bez ohledu na to, že WADA rozhodla kanabinoidy zařadit mezi zakázané látky. Naopak na druhé straně se každé rozhodnutí DK, které se týkalo hráčů RC Havířov, bylo vždy napadáno. DK nevylučuje, že se dopustila chyb, nikdo není neomylný, snažila se však vždy chyby napravit.

Žádný z dosavadních útoků na DK jako celek, nebo na jejího předsedu nebyl tak závažný jako navýsost urážlivý a doslova žalovatelný útok Jiřího Šťastného, za dané situace nevidí členové DK jiného východiska, než en bloc abdikovat. Členové DK mne pověřili, abych abdikaci oznámil výkonnému výboru písemně i jejich jménem.

DK bude nadále vykonávat činnost až do přijetí abdikace výkonným výborem a jmenování komise nové, pokud VV případně nerozhodne o okamžitém ukončení činnosti dosavadní komise.

Za disciplinární komisi

Karel Gaman


Z fóra ČSRU, text od Jiřího Šťastného (psáno 5.6.2005)

... Zajímavé rozhodnutí DK, kterou vede K.Gaman mimo jiné president Havířova.

Jsem hluboce znechucen rozhodnutím DK. Víme, že zasedá vždy ve středu (pokuď řeší případy), každý čtvrtek dopoledne dostávám E-mail poštou zápis přímo od K. Gamana, odpoledne přichází stejný zápis od ČSRU- M.Šímové. Je zajimavé, že tento týden žádný zápis nepřišel.

Před utkáním Dragon - Havířov jsem si přečetl sestavu Havířova a zjistil jsem, že bude hrát Leroch, která dostal po druhé žluté,stop na jedno utkání a pak dodatečně proměnil i podmíněný trest na dvě utkání. To ale až po upozornění, že K.Gaman se chudák spletl.Čili tři utkání nepodmíněně.

Před zápasem jsem se ptal rozh. Šustka jak je to možné, že Leroch nastupuje když má trest. On zavolal trenéra Klodu a ten mu ukázal papír od DK (K.Gamana) že trest Lerochovi byl změněn na podmíněný.

Byl jsem z toho šokovaný takže jsem vyhledal v klubovně Gamana a zeptal se ho co je to za komedii, jaktože vůbec nedošel zápis od DK, který vždy posílá. Blbě se usmíval a koktal. To mě vytočilo takže jsem mu před lidima vynadal do hajzlů,zmrdů a úposlal ho do prdele.

Za tyto výroky se ale nemíním omlouvat a to co se děje od DK ve prospěch hráčů Havířova nemá obdoby.K.Gaman s kolegy z DK odvádí neuvěřitelnou práci.

Ještě před utkáním jsem za klub rozhodčímu oznámil, že proti startu Lerocha podáme protest ČSRU. Jiří Šťastný


Z fóra rugby.cz, na které Karel Gaman odkazuje v textu 

... ( psáno 8.6.2002) Nelíbí se mi, že se to OPĚT rozhodovalo za ZAVŘENÝMI DVEŘMI. Pro podobné případy musí existovat disciplinární komise, která bude případy řešit individuálně. Nevidím problém s trestem samotným, ovšem myslím, že například 2. rok mohl být podmíněný - vůbec se nevzalo v potaz Stěnovo příkladné působení v repre, ani to, že to bylo poprvé. Jako součást trestu by určitě šlo udělat něco nového - například povinnost trénovat či pískat mláež - například výměnou nepodmíněného za podmíněný trest (6 měsíců nepodmíněně + 18 podmínka).

Ovšem opět se ukazuje to, že ryba smrdí od hlavy - něco se musí udělat se systémem, aby rozhodování bylo otevřené a pozitivní. Myslím, že je třeba mnoha lidem v komisích poděkovat, vyznamenat a poslat do důchodu - a nahradit je novou generací ... Jan Macháček

Ragby CZ > Disciplinární komise rezignovala