Deník Sport, 7.4.2005: Marihuana i v ragby!

7.4.2005 Za užívání drogy dostal amatérský sportovec třikrát vyšší trest než basketbalista!

PRAHA - Buchta s obsahem marihuany se stala osudná dalšímu sportovci! Po basketbalistovi Marku Balíkoví si problémy nadělal ragbista Petr Niklfeld, hráč extraligové Tatry Smíchov. Za odhalenou přítomnost THC v těle si šest měsíců nezahraje.

Takový případ české ragby ještě neřešilo! Pětadvacetiletý smíchovský náhradník Petr Niklfeld neprošel do-pinkovou kontrolou po zápase, hraném vloni v polovině října. Až tento týden se řízení s hříšníkem zastavilo. Niklfeld si z něho odnesl půlroční zákaz startu.

Je to vysoký trest Doufal jsem, že mohu vyváznout i s napomenutím," řekl ragbista, který se provinil dva dny před zápasem, po němž byl zavolán k odebr ání vzorku. Tvrdí, že snědl buchtu s marmeládovou příchutí a neměl ani ponětí, že obsahuje i marihuanu. „Řekli mi to až přátelé potom," brání se.

Ovšem původní verdikt byl daleko tvrdší. Podle rozhodnutí disciplinární komise si měl Niklfeld „odsedět" dva roky! Klub se proti postihu odvolal, „Dva roky se dávají za dopování ana-boljckými steroidy," namítal Antonín Brabec, předseda smíchovského klu­bu. Hned poté, co pozitivní nález vy­šel najevo, sám potrestal Niklfelda úkolem odpracovat čtyřicet hodin v areálu smíchovského hřiště a nařídil mu uspořádat přednášku o škodlivos­ti užívání omamných látek pro mládež.

Ragbisté se oháněli hlavně srovnáním s prohřeškem děčínského bas-ketbalisty Marka Balíka, který nález THC při kontrole také vysvětlil sněže-

ním buchty na oslavě a vyvázl s trestem na dva měsíce.

Provinil se později než ragbista, ale příští týden v prvoligovém play off už nastoupí. „U mě šlo o první přestupek, navíc jsem amatérský sportovec, ragby dělám jako koníček. Nepiju,

nekouřím a marihuana se do mého těla dostala omylem," dušuje se Nikl­feld. Ani po snížení trestu není spokojen, v této sezóně si už nezahraje. „Dostat třikrát víc než profesionální basketbalista, to je dost," naříká. Šéf ragbyové disciplinárky Karel

Gaman přiznal, že stanovit trest nebylo jednoduché. „V řádech jsme nenašli přesný návod, jak postupovat, nebyli jsme v názorech jednotní," podotkl. Já jsem byl pro tři měsíce, ale moji kolegové se na pravidla podívali z jiného úhlu a přehlasovali to na dva roky," uvedl. Už po odvolání byl přesvědčen, že skutečný verdikt bude k hráči milosrdnější.

Vyhovět smíchovské žádosti a vyřešit první dopink v ragby pouhým napomenutím však vedení unie rázně odmítlo. „Že Niklfeld snědl marihuanu v buchtě? Pěkné. Ale to mu mohl někdo poradit. Stejně tak mohl marihuanu prostě vykouřit," řekl po posouzení odvolání Juraj Rázga, generální sekretář České ragbyové unie. „Za dopink musí přijít trest, který dá ostatním jasně najevo, kudy už se příště jít nesmí."


DOPINKOVÍ HŘÍŠNÍCI ZA POSLEDNÍ ROK

Petr Novákgymnastikahydrochlorothiazidnapomenutí
Martin Břeňatletikaefedrin2 roky
František Trkalcyklistikanorandrosteron2 roky
Martin JuřenaházenáTHC6 týdnů
Marek VladařkanoistikaTHCnapomenutí
Marek BalíkbasketbalTHC2 měsíce
Petr NiklfeldragbyTHC6 měsíců

Zdroj: zpráva Antidopingové vyšetřovací komise (vybrané případy na www.antidoping.cz)

Ragby CZ > Deník Sport, 7.4.2005: Marihuana i v ragby!