Čeští ragbisté podlehli v zápase ME favorizované Gruzii 15:30

22.3.2003 Zpráva pro ČTK a rugby.cz [J. Cícha]

Martin Kafka, autor všech bodů domácíchMartin Kafka, autor všech bodů domácích
Martin Kafka, autor všech bodů domácích

PRAHA 22. března (ČTK) - Ani ve druhém utkání evropského šampionátu čeští reprezentanti neuspěli. Po prohře v Portugalsku dnes v domácí premiéře ve skupině A mistrovství Evropy podlehli na pražském hřišti Tatry Smíchov Gruzii 15:30 a v tabulce zůstali na posledním místě.

Proti druhému mužstvu minulého šampionátu začali svěřenci trenéra Jiřího Šťastného zakřiknutě. Gruzínci toho dokázali využít a už v desáté minutě vedli 10:0. Na velmi dobrém povrchu hned z prvního útoku položil soupeř pětku a krátce nato po chybě domácích přidal Chamašuridze druhou. Hosté přišli k vysokému vedení lacino, protože těsně před druhou pětkou měli Češi výhodu držení míče při otevřeném mlýnu, ale vlastní chybou umožnili skórovat soupeři.

Do poločasu už ale favorizovaní hosté nezahrozili, český tým začal důrazněji skládat a hra se přestěhovala na polovinu Gruzínců. Ti zastavovali české hráče jen za cenu faulů, hráli v ofsajdech a italský rozhodčí Damasco za to nařizoval trestné kopy. Jejich exekutor Martin Kafka hrající v Madridu byl ze čtyř pokusů třikrát přesný a do přestávky snížil na rozdíl jediného bodu na 9:10.

Po přestávce však uklidnil hosty rychlou pětkou Švelidze, odstartoval jasnou převahu soupeře, zatímco domácí se prakticky neustále jen bránili. Důraznější Gruzínci těžili ze hry mlýna a rychlých průniků útočníků. Kafka ještě dropem a dalším proměněným trestným kopem snížil, ale další dvě položené pětky umocnily výhru účastníka mistrovství světa.

"I když jsme prohráli, tak si myslím, že proti týmu, který bude hrát v Austrálii světový šampionát, jsme uhráli velice slušný výsledek," řekl i přes porážku spokojený trenér Šťastný.

Největší rozdíl mezi oběma mužstvy spatřoval v tom, že většina Gruzínců hraje v první a druhé francouzské divizi, zatímco z jeho výběru pouze Jágr a Macháček. "Byli jsme dostatečně nabuzeni, ale začátek zápasu byl z naší strany hodně nervózní a kluci jako by měli strach vzít odpovědnost na sebe. Měli jsme problémy při autech, soupeř nás přehrál i důrazem, technickou vyspělostí a v mlýnech," přiznal Štastný.

Výsledek:

ČR - Gruzie 15:30 (9:10)

Body: Kafka 15 - Gundišvili, Chamašuridze, Švelidze, Chechelašvili, Zedguinidze a Jimšeladze po 5. Rozhodčí: Damasco - De Falco, Bruzzone (všichni It.). Diváci: 400.

Sestava ČR: Skall (Šťastný), Oswald, Šuster (Koláček), Žíla, Kurka, M. Pekáček (K. Pekáček), Vondrášek, Macháček, Syrový, Kafka, Žák, Brabec, Pekárek, Jágr, Rohlík.

V dalším zápase porazilo Rumunsko Rusko 23:12, hrálo se v Bukurešti před 5000 diváků.

Tabulka ME skupiny A:

1. Gruzie 4 3 0 1 117:69 10

2. Portugalsko 3 3 0 0 93:55 9

4. Rumunsko 3 2 0 1 69:34 7

3. Rusko 3 1 0 2 81:65 6

5. Španělsko 3 0 0 3 28:117 3

6. Česká rep. 2 0 0 2 25:73 2

Jaroslav Cícha gi

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Čeští ragbisté podlehli v zápase ME favorizované Gruzii 15:30

právě se děje

soutěže

 načítám...