Českou reprezentaci povede v letošní sezóně Levan Mgeladze

5.2.2007 Rozhovor s novým trenérem Českého národního týmu

Levan Mgeladze
Levan Mgeladze

Na začátku tohoto týdne vyplula na povrch informace o změnách ve vedení české reprezentace. Josefa Fatku a Petra Michovského nahrazuje od 1. února gruzínský trenér Levan Mgeladze. Jaké jsou představy nového trenéra, a s čím vlastně vstupuje do nové sezóny ?

Levan Mgeladze hrával na postu rváčka v Bat Datvebi BATUMI, díky skvělým výkonům byl dokonce několikanásobným reprezentantem bývalé SSSR. Za "Sbornou komandu" odehrál i několik utkání proti tehdejšímu Československu, dodnes si některé hráče dobře pamatuje.

Po skončení hráčské kariéry se začal plně věnovat trenérské práci. Ve východní Evropě je považován za jednoho z nejzkušenějších trenérů. Díky jeho skvělé práci dnes hrají ve francouzských týmech takový hráči jako G. Shvelidze, D. Zerakashvili, nebo spoluhráč Martina Jágra G. Labadze.

Jeho největším dosavadním úspěchem je získání titulu evropského šampióna s reprezentací Gruzie do jednadvaceti let


  • Co vás přimělo k tomu aby jste přijal nabídku ČSRU trénovat seniorskou reprezentaci České republiky ?

Mám rád ragby a je mi jedno, jestli trénuji český nebo gruzínský tým. Nabídka na to abych vedl českou reprezentaci se ke mně dostala hned po Novém roce, dlouho jsem o tom přemýšlel. Zvážil jsem všechna pro a proti a rozhodl se, že se pokusím české ragby vrátit tam, kde bylo před třemi lety.

  • Jak vlastně znáte české hráče ?

O vašich hráčích, kteří hrají v zahraničí jsem věděl už v době, kdy jsem trénoval reprezentaci Gruzie do jednadvaceti let. Naše federace se vždy snaží získat co možná nejvíce informací o soupeři, a tak získat informace o dobrých hráčích z Česka nebylo těžké. Protože jsem už druhou sezónu ve Spartě, poznal jsem i herní projev českých hráčů v Extralize.

  • S jakým cílem nastupujete do nové funkce ?

Znám trochu problémy, které poslední dobou českou reprezentaci provázely, dle mého názoru byla hodně zanedbaná diplomatická práce. Tím mám na mysli komunikaci a spolupráci s kluby krajánků ale i hráčů z České republice.

Každopádně zpět už se ohlížet nebudu, důležité je začít pracovat na tom, aby se Český tým udržel v ME Divize A, a to nebude lehké. Letos bude úspěchem jakékoli vítězství nad jedním z pěti soupeřů.

  • V minulých letech se vedení reprezentace nesetkávalo s takovou podporou ČSRU jakou by si představovali, jak se vy stavíte k tomuto tématu?

Podpora národního týmu by měla být pro českou federaci to nejzákladnější, pokud nebude dobrá spolupráce z obou stran bude hodně těžké uspět.

  • Kdy začne příprava reprezentace na novou sezónu?

Do České republiky bych měl přiletět okolo 15. února, hned poté se chci sejít s celým realizačním týmem se kterým dáme dohromady celý plán na jaro. Uvědomuji si, že první utkání s Rumunskem hrajeme už za 40 dní, příprava na jaro už se v současné době dohnat nedá, přesto věřím, že se dá tým dohromady.

  • Proč jste si vybral za asistenty právě Martina Kafku a Jana Macháčka ?

Za prvé jsou to patrně jedni z nejzkušenějších hráčů, kteří prošli více zahraničními kluby, za druhé je považuji za nejzkušenější hráče v české reprezentaci a za třetí jsou to lidé na které se dá spolehnout. Další věcí je i výborná komunikace a představa o chodu týmu, kterou mají oba jasně danou.

  • Na jaké úrovni je současné době podle vás české ragby ?

Světové týmy jako jsou Nový Zéland nebo Anglie jsou v současné době tak vysoko, že je ani nevidíme. Ani Česká nebo Gruzínská reprezentace je nemůže v současných podmínkách dohnat během dvaceti let.

Mě jde hlavně o to, aby se ragby dostalo i v ostatních zemích na vyšší úroveň, nelíbí se mi když někdo prohraje např. 100:0 to jsou utkání o ničem. Příkladem je dvouleté působení Ukrajiny v Divizi A, Ukrajinci sestoupili z hrozivým skóre z deseti utkání 57:566.

Češi jsou schopni porazit Španělsko, Portugalsko nebo Rusko, to už mnohokrát dokázali, pro tým je však nejdůležitější, aby začal fungovat jak "rodina", pak dokáže doslova divy, o tom jsem přesvědčen.

 

Díky za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchů v trenérské práci

 

 

Marek Švíř

 

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Českou reprezentaci povede v letošní sezóně Levan Mgeladze

právě se děje

soutěže

 načítám...