České ragbistky vyjely na zkušenou. A překvapily srdnatým výkonem

6.11.2015

Český ženský ragbyový reprezentační tým se poprvé v historii zúčastnil finálové skupiny Evropského poháru, nejstaršího ženského mezinárodního turnaje. Přestože obě svá utkání prohrál, vrací se s čistým svědomím. Své soupeřky překvapil velkým odhodláním a srdnatou hrou, což je určitě dobrá zpráva pro budoucnost českého ženského ragby.

 

 zeny-svycarsko.jpg

Evropský pohár se uskutečnil ve švýcarském Zugu ve dnech 28. 10. – 1. 11. 2015. Soutěže, která se střídá s Mistrovstvím Evropy, se zúčastňují obvykle týmy tzv. druhého sledu. Pro český ženský tým je obtížné najít přijatelné protivnice, protože v okolních zemích se hraje pouze sedmičkové ženské ragby.

Proto už před třemi lety navázal kontakty se Švýcarkami a utkává se s nimi o pohár Konektoru. Letos evropská ragbyová unie Rugby Europe vyzvala Češky právě k účasti na Evropském poháru.

„Do Švýcarska jsme jeli především sbírat zkušenosti, ale holky překvapily svou bojovností a hrály skvěle. Jejich malá herní zkušenost se projevovala jen v koncovkách, kde často k bodům chyběla poslední přihrávka nebo ten pověstný jeden krok.

S oběma soupeři jsme hráli jako rovný tým, což bych si ještě před dvěma lety nedokázal představit. Děkuji všem holkám i trenérům za obrovský kus práce. I na základě těchto výkonů už jsme byli teď vyzváni k účasti na Mistrovství Evropy 2016,“ říká s velkým potěšením manažer národního týmu Martin Charvát.

Turnaje se kromě České republiky účastnily i Belgie, Rusko a Švýcarsko. Ve světovém žebříčku bylo Rusko před turnajem osmnácté, Belgie dvacátá a Švýcarsko dvacáté druhé. Pro srovnání: Češky figurovaly na čtyřicátém místě.

Ve čtvrtek 29. 10. se utkala Belgie s Českou republikou a Rusko se Švýcarskem. Přestože Belgie vedla, tak Češky se nevzdávaly a byly zcela rovnocennými soupeřkami. V druhé půli jí dokonce dovolily skórovat jen jednou a samy několikrát nesly šišku do belgického brankoviště.

„Belgičanky, hlavní favoritky a pozdější celkové vítězky, z nás měly v druhé půli dost nahnáno,“ okomentoval zápas Martin Charvát. Bitva s Belgií pro nás nakonec dopadla nepříznivě.

Češky tak nastupovaly v neděli 1. 11. do boje o třetí místo proti Ruskám a musely vzdorovat přímočaré agresivní hře a enormnímu fyzickému nasazení Rusek. Češky pozorně bránily a pokoušely se proti nim hrát technické, kombinačně náročnější a chytřejší ragby.

V závěrečných fázích však často chybovaly a Rusky z jejich chyb dávaly snadné pětky přes celé hřiště. Ale za předvedený výkon si závěrečný potlesk publika naše hráčky rozhodně zasloužily.

Výsledky

Semifinále

  • Belgie - Česká republika 20 : 3
  • Švýcarsko - Rusko 27 : 12

Finálová utkání

  • o 1. místo: Belgie - Švýcarsko 50 : 20
  • o 3. místo: Rusko - Česká republika 41 : 15

Konečné pořadí Evropského poháru 2015:

  1. Belgie
  2. Švýcarsko
  3. Rusko
  4. Česká republika

Šárka Kubíčková, PR Konekor

 

Ragby CZ > Soutěže > Ženské ragby > České ragbistky vyjely na zkušenou. A překvapily srdnatým výkonem

právě se děje

soutěže

 načítám...