České ragbistky se utkaly se světovou špičkou

29.5.2015

Česká ženská ragbyová reprezentace se v rámci přípravy na mistroství Evropy v sedmičkovém ragby zúčastnila jednoho z největších evropských turnajů v sedmičkovém ragby, které proběhlo v Amsterdamu. Podařilo se jim porazit hráčky Spojených arabských emirátů, Nizozemska a Polska. V ostatních třech zápasech Češky prohrály. Nicméně získaly řadu zkušeností, vědí, na čem mají začít pracovat, aby se jim v dohledné době podařilo probojovat do světové špičky a potažmo i na olympijské hry.

V rámci přípravy na mistroství Evropy v sedmičkovém ragby, které bude zároveň kvalifikací na Letní olympijské hry v Riu 2016, se české reprezentantky vydaly na jeden z nejstarších a největších evropských turnajů v sedmičkovém ragby, do Amsterodamu. Tento turnaj se hraje již od roku 1972 a sjíždějí se na něj ragbisti z celého světa. České ženy patří v celosvětovém srovnání výkonnostně do takzvaného druhého sledu, tj. do skupiny zemí, které jsou hned pod absolutní špičkou. V rámci amsterodamského turnaje se tedy účastnily druhé nejvyšší kategorie, kde shodou okolností narazily i na několik „prvosledových“ týmů.

Český tým s kanadským týmem Maple Leafs, autor Petr ChaloupkaZoom gallery
Český tým s kanadským týmem Maple Leafs, autor Petr Chaloupka

V základní skupině se náš tým nejdříve utkal s týmem Movers'n Shaikhas ze Spojených arabských emirátů, které tvoří hráčky ze všech klubů z Perského zálivu, tzn., že jde hlavně o Evropanky, Australanky a Novozélanďanky, které zde žijí a pracují. Českým tým je poměrně snadno přehrál 26 : 0. V dalším utkání naše hráčky narazily na nizozemský výběrový tým Paarse Rebellen, s nímž si nakonec také poradily. Přestože po dramatickém úvodu prohrávaly 0 : 12, otočily nakonec výsledek na 19 : 12.

Dařit se Češkám přestalo v posledním utkání základní skupiny, kdy se střetly s Walesem, jednou ze světových ragbyových velmocí. Přestože naše hráčky utrpěly hlubokou porážku 0 : 63, postupovaly do elitní čtvrtfinálové skupiny z druhého místa. Tam na ně čekal polský tým, jež hraje na podobné úrovni jako my, australský výběrový tým Tribe 7's, který se soustřeďuje na výchovu příštích australských reprezentantek a kanadský rezervní tým Maple Leafs. Kanada v ženském ragby patří trvale mezi první tři nejlepší týmy světa a její „áčko“ vyhrálo v Amsterdamu závěrečný turnaj Světové série.

Výsledky jasně ukázaly, že do „prvního sledu“ máme co zlepšovat. Australský výběr nás porazil 43 : 0 a kanadská rezerva Maple Leafs 54 : 12. Pozitivním momentem tohoto utkání bylo to, že si naše hráčky uvědomily, že se i s takovým soupeřem dá hrát a dokázaly jim položit dvě pětky. V posledním utkání si naše hráčky spravily chuť a porazily Polsko 24 : 5.

Celý turnaj vyhrál právě kanadský tým Maple Leafs, který ve finále porazil Irsko 26 : 14. Kanaďanky tak mají z Amsterodamu „double“. Naše hráčky si vyzkoušely hru proti těm nejlepším světovým týmům, což je bezpochyby posune zase o kousek dále. Mistrovství Evropy a kvalifikace na olympiádu se blíží.

Výsledky našich dívek

základní skupina

  • Česká republika - Movers ’n Shaikhas (SAE) 26 : 0
  • Česká republika - Paarse Rebellen (Nizozemsko) 19 : 12
  • Česká republika - Wales Women 7’s 0 : 63

čtvrtfinálová skupina

  • Česká republika - Tribe 7’s (Austrálie) 0 : 43
  • Česká republika - Maple Leafs (Kanada) 12 : 54
  • Česká republika - Polsko 24 : 5

Minirozhovor s Klárou Hladilovou, kapitánkou české ragbyové reprezentace

Klára Hladilová, autor Ladislav AdámekZoom gallery
Klára Hladilová, autor Ladislav Adámek
Podle výsledků to vypadá, že vám totálně nevyšlo utkání s Walesem?

Wales sice patří do širší světové špičky, ale tam je obvykle brán za jeden ze slabších týmů.

Tohle utkání nám vůbec nesedlo. Velšanky nás přehrávaly rychlostí a krokovou technikou. Velmi špatně jsme bránily a soupeřky jsme neskládaly. Bez skládek nemůžete hrát ragby.

Naopak proti Kanaďankám se vám i přes vysokou prohru podařilo bodovat?

Ano, dokázaly jsme jim jako první tým na turnaji položit hned dvě pětky. Do té doby hrály s čistým kontem. To považuji za takový malý úspěch. Ale opět - chtělo to lépe bránit.

(České pětky pokládaly Barbora Bendová a právě kapitánka Klára Hladilová – pozn. redakce)

A celkově?

Celkově skvělé. Máme spoustu zkušeností, do týmu naskočily nové holky a víme, co zlepšovat. Všechny ostatní týmy jsme porazily, na ty nejlepší zkrátka musíme ještě přidat. Ale hrát s nimi, to vás vždycky nakopne.

Ragby CZ > Soutěže > Ženské ragby > České ragbistky se utkaly se světovou špičkou

právě se děje

soutěže

 načítám...