Česká sedmnáctka sbírala zkušenosti a CrossBoarder Cupu v Haagu

30.4.2013 CrossBoarder Cup 2013

Česká reprezentace do sedmnácti let bojovala na CrossBoarder Cupu 2013 po prohraném semifinále s domácím týmem o třetí místo se Švýcarskem. Češi po dramatickém boji nakonec soupeři podlehli o jedinou pětku.

dsc_1121.jpg

Sobotní utkání se Švýcary mělo rozhodnout o konečném třetím místě v turnaji. Švýcarský tým se podobně jako my, sešel 2 dny před odjezdem, takže se čekal vyrovnaný souboj.

dsc_1126.jpg

Ačkoliv jsme den před utkáním absolvovali společný trénink s Holanďany pod vedením jejich trenéra Zane Gardiner/ NZ, který byl zaměřen na aktivní čištění míče ve skrumáži a správné postavení těla v rucku. Odpolední trénink se našemu roji (auty a mlýny) věnoval Holandský specialista Joop Schuringa, byla taktika zaměřena na aktivní hru do volného prostoru, které jsme se v rámci srazu aktivně věnovali.

dsc_1184.jpg

Nicméně se nám tato taktika nepodařila na soupeře aplikovat a to zejména z těchto důvodů. Většina hráčů hrála své druhé reprezentační utkání, které neunesla po psychické stránce a neustále inklinovala k dlouhodobě zažitým atributům – neustále vyhledávání kontaktu místo distribuce míče do volného prostoru, nulová rekognoskace postavení soupeře a hlavně spoustu špatných rozhodnutí co s míčem dál (netaktické kopy, pokopy, odkopy).

Hráči své získané dovednosti, mají dlouhodobě zažité či spíše zažrané pod kůži z jejich dosavadního ragbyového života.

Švýcaři na nás hráli pouze obrannou hru a využívali našich chyb, v naší 22m, hráli pouze rojové Pick and Go a to jim bohužel stačilo.

dsc_1246.jpg

Nutno ovšem konstatovat, že jsme měli 100% našich autů, byl zde vidět Joopův rychlokurz a 50% autů soupeře. Ovšem míč jsme ztráceli ihned buď tím, že mlýnová spojka provedla nedobrou nahrávku, prováděla samostatný průnik a nechala se složit a následně jsme přišli o míč. Mlýny byly taky na vysoké úrovni na tuto věkovou kategorii, ale souhra 9 a 10 prostě nebyla ideální.

Myslím si, že je to způsobeno tím, že v naší soutěži nehrají těžké utkání a nemají vlastně žádnou vlastní zkušenost. Po komunikaci se všemi našimi hráči na postech mlýnové spojky jsem se dozvěděl, to co jsem vlastně očekával, nikdy s nimi nikdo nekomunikoval o jejich působení na hřišti a smyslu jejich pozice. Nemůžeme se proto těmto hráčům divit, že pouze dokola opakují zažité stereotypy.

dsc_1166.jpg

Za prohru ovšem nemůžeme vinit pouze hráče na spojkách, je potřeba zdůraznit, že všichni hráči místo nahrávky na volné spoluhráče do prostoru volili volbu, která vedla ke ztrátě výhody postavení či míče (zbytečný kontakt, pozdní nebo špatná nahrávka, pokop pro nikoho, atd.).

Nezbývá tedy než si položit otázku proč a kde je ten rozdíl mezi ragby, které máme možnost vidět v TV či na internetu a v našich soutěžích. Já si osobně myslím, že je v celkovém pojetí tréninkového způsobu a ve způsobu edukace i směrem k trenérům a až posléze k hráčům.

dsc_1136.jpg

Po běžných pohovorech s hráči musím konstatovat, že od kategorií U15, máme v těch několika málo oddílech na trénincích pouze něco mezi 6 až 12 hráči a nyní v kategorii U17, je to obdobné. Družstva trénují společně s juniory U19, aby vůbec mohli získat nějaké herní stereotypy a zkušenosti. A tam kde je jejich počet nízký to chlapce nebaví a dlouhodobě nemotivuje.

Po takto dosažených výsledcích je nutné udělat radikální změnu v přípravě našich mládežnických týmů na všech úrovních. V průběhu 14 dní se pokusíme zveřejnit základní koncept projektu ,,Budoucnost 95:3“ určený pro naši mládež.

dsc_1143.jpg

 

Marek Švíř

 

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > Reprezentace mládeže > Česká sedmnáctka sbírala zkušenosti a CrossBoarder Cupu v Haagu

načítám...