Černé kapradiny mají nakročeno ke třetímu titulu v řadě

15.9.2006 WRWC 2006

Novozélandský sen o třetím titulu IRB WRWC v řadě žije po drtivém semifinálovém vítězství nad Francouzkami 40:10. Proměnit jej v noční můru se pokusí Angličanky, které v boji o finále porazily hostitelskou Kanadu v dramatickém duelu 20:14.

• Anglie - Kanada 20:14

První semifinálové utkání hrané na Ellerslie Rugby Parku v Edmontonu přineslo divákům zajímavý a až do posledních minut dramatický zápas.

Angličanky byly v utkání favoritkami a i úvod tomu odpovídal, když už v 7mé minutě prolomily domácí obranu a ujaly se vedení 5:0. 12´ jim přinesla další navýšení skóre TK - 8:0 a domácí diváci se začínali obávat podobného vývoje, který v roce 2002 přinesl výsledek 53:10 pro Anglii.

Ale potom se obrana Javorových listů zkonsolidovala a spolehlivě anglické pokusy o průnik dokázala eliminovat. Poločas skončil překvapivě nízkým 8bodovým náskokem.

V druhé půli položila obě mužstva po pětce, Kanada snížila náskok i úspěšnou konverzí. Když Charlotte Barras položením v 73tí minutě zvýšila vedení na 13 bodový rozdíl, vypadalo to, že Angličanky utkání dovedou už v klidu do konce.

Jiné představy o vývoji měla ale v excelentní formě na MS hrající Heather Moyse, kanadské číslo 15. Její úžasný běh nedokázala zastavit žádná z anglických hráček a díky konverzi kapitánky Kelly McCallum se Kanaďanky dostaly opět na kontaktních 6 bodů - 20:14.

A mohlo být ještě hůře, v nastaveném čase Moyse stejným průnikem chtěla ukrást Anglii vítězství a zastavila ji až skládka Kim Shaylor na 5 m od brankoviště.

Angličanky pak už nic neudrželo na lavičce a vydaly se oslavovat postup, zanechavše své soupeřky v slzách na hřišti. Kanada bojovala statečně, avšak pokus o zvrat přišel příliš pozdě.

Neil Langevin, hlavní trenér Kanady, své svěřenkyně pochválil: " Jsem na děvčata hrdý. Udělali jsme spoustu práce, hra se dostala do jejich srdcí a je to pozoruhodná skupina žen. Hráčky byly motivované a cítil jsem šanci pokaždé, když jsme nastupovali na hřiště. "

• Nový Zéland - Francie 40:10

Soupeřkami Angličanek budou Novozélanďanky, které v druhém semifinále překonaly Les Bleues působivým výsledkem 40:10.

Black Ferns si nemohly přát lepší úvod do zápasu - hned v první minutě se jim z autu podařil průnik, zakončený položením a prokopem. Skórovala "15" - Amiria Marsh. Francouzky sice vyrovnaly hru a odpověděly pětkou, ale jejich soupeřky kontrovaly TK a dalším položením, takže ve 12té minutě to bylo 15:5. Do poločasu pak přidaly ještě jednou 5 bodů - 20:5.

Druhá část hry jakoby byla kopií té první - i co se týká dosažených bodů. Rychlá pětka NZ sice nezlomila soupeřky, ale bylo jasné, že Černé Kapradiny si nenechají vzít kontrolu nad vývojem zápasu z rukou a v klidu došly ke svému 14tému vítězství v řadě.

Francouzská kapitánka Estelle Sartini uznala sílu soupeřek: " Bylo to pro nás těžké, protože NZ je v současné době nejlepším týmem v ženském ragby. Hrají rychleji a jsou tvrdší v kontaktu, bylo to pro francouzský tým prostě složité utkání. "

Výsledky ostatních utkání pak rozhodovaly o umístění na nižších příčkách. Orlice podruhé ve 4 dnech porazily Wallaroos, tentokrát výraznějším rozdílem - 29:12. O konečné umístění budou hrát se Skotkami, které porazily Irky nejtěsnějším rozdílem 11:10. Pětka španělské kapitánky Isabel Rodriguez v poslední minutě vzala vítězství Kazaškám, Španělky vyhrály 17:12 a budou hrát se Samoánkami. Ty poslaly do hry o poslední místo Springboks potom, co je dokázaly přesvědčivě porazit 43:10.

Finálové zápasy jsou na programu v neděli.