Březen 1987: Slávisté o vlásek unikli smrti

9.3.2007 Zachránily je "časté přestávky" cestou

Březen 1987: Slávisté o vlásek unikli smrti
Březen 1987: Slávisté o vlásek unikli smrti
Březen 1987: Slávisté o vlásek unikli smrti

Před 20 lety, v březnu 1987, se účastníci zájezdu do Walesu, tehdejší A mužstvo ragby klubu Slavia Praha, znovu narodili. V pátek odjeli do Belgie, kde se měli v přístavu Zeebringen nalodit na loď – trajekt Herald of Free Enterprise, která je měla převézt přes kanál do anglického Doveru.

Po cestě musel autobus vlivem veselé společnosti často zastavovat a tak loď naši ragbisté už nestihli. Trajekt Herald of Free Enterprise totiž do cíle v Anglii nedojel, havaroval, a přes pomoc řady plavidel v kanálu se nepodařilo zachránit jejich 193 cestujících.

To naši cestovatelé nevěděli, přejeli do přístavu Ostendee, kde se měli nalodit na jiné plavidlo, ale všechny lodě odjely zachraňovat cestující z havarované lodě, a tak se cesta přes kanál prodloužila.

Na druhý den přistáli v přístavu Dover a jaké bylo jejich překvapení, když je i další cestující vítali novináři a televize s tím, že byli mezi prvními cestujícími, kteří po katastrofě dorazili na druhý břeh kanálu. Až tady se tedy dozvěděli zprávu o neštěstí, které postihlo loď, kterou měli na britské ostrovy cestovat.

Doma už se mezitím rodiny, přátelé a známí, kteří se o neštěstí dozvěděli z rádia a televize, začali shánět po informacích zda se slávisté zachránili, zda nejsou mezi obětmi. Pomáhali v tom i kamarádi z Hannoveru.

Milan Rázga, vedoucí zájezdu, telefonoval domů, ale právě mu změnili číslo, takže se nedovolal, mobily neexistovaly.

Nakonec se všichni v Praze uklidnili, když se slávisté ozvali od svých hostitelů ve Walesu. Zde odehráli naši borci 3 zápasy, byli přijati na radnicích, v klubech a všude oslavovali své druhé narození.

Juraj Rázga, který se zájezdu rovněž zúčastnil, si schoval tehdejší noviny, takže je můžeme ukázat i na našem webu.

 

 

Dušan, Jitka Macháčkovi

Ragby CZ > Komentáře > Březen 1987: Slávisté o vlásek unikli smrti

právě se děje

soutěže

 načítám...