Bradford Bulls – Leeds Rhinos 22:20 (14:14)

27.4.2003 Finále Challenge Cupu ve “13”

V sobotu 26. dubna vyvrcholil Chalenge Cup, jedna ze dvou hlavních soutěží rugby o 13 hráčích v Anglii. Finálový zápas se hrál na Millenium Stadium v Cardiffu před téměř 72.000 diváky a poskytl napínavou podívanou až do posledních minut. Podařilo se mi na zápas získat lístek a musím říct, že jsem cesty do Walesu vůbec nelitoval.

Rugby o 13 hráčích, kterému Angličané říkají rugby league (oproti rugby union – tedy rugby jak ho známe my v Čechách a na Moravě) má v zemi dlouholetou tradici a jeho hlavní baštou je především střední část země, odkud pochází i současná velká čtyřka. Tu tvoří dva týmy z hrabství Lancashire – St. Helens a Wigan – a dva z Yorkshire – Leeds Rhinos a Bradford Bulls. Kdo se trochu vyzná v historii a zná něco málo o válce růží mezi rody lancasterských a yorských, tomu je jasné, že zápasy mezi mužstvy z těchto hrabství nikdy nepostrádají hodně velký nádech rivality.

Letos se ale do finále dostaly pouze kluby z jednoho hrabství a tak jsem byl obklopený 72.000 yorkshirskými fanatiky na jedné straně v modrožlutých tričkách Leedsu a na druhé v černožlutočervených barvách Bradfordu. Chovali se ale slušně, jak jen člověk může od rugbyových fanoušků očekávat. Krev vřela pouze při mnoha sporných výrocích rozhodčího zápasu, které pravděpodobně budou mít ještě nějakou dohru.

Ale zpět k rugby league obecně. Hraje se podle podobných pravidel jako rugby union, jen s několika drobnými odchylkami. Tak například na hřišti najdeme na každé straně jen třináct hráčů (další čtyři jsou na lavičce a střídat se smí jako v hokeji, ale ne vice než 12x za zápas), mlýn tvoří jen šest hráčů a je víceméně jen na ozdobu (navíc k němu dochází jen po předhozech a po záhrání míče do autu). Útočící mužstvo pokračuje ve hře, dokud nedojde k šesti skládkám. Po každé skládce složený hráč překročí balon a hraje se dál (obrana musí v té chvíli být 10 metrů). Bodů se dá dosáhnout stejným způsobem jako v normálním rugby, pouze bodování je rozdílné: položení za čtyři, kop po čtyřce za dva, trestný kop také za dva a nakonec dropgol za jeden bod. Velký význam má při utkáních (aspoň na této úrovni) video rozhodčí, protože o sporné momenty není nouze. V Cardiffu byl požádán o spolupráci snad sedmkrát.

Zápasy bývají obyčejně mnohem živější než v rugby union a velmi zřídka se stává, že by diváci neviděli alespoň několik položení.

V utkání samotném šli již v 6. minutě do vedení bradfordští, ale v dalších části se vedení přehouplo na stranu Rhinos. Jako rozhodující se pro Bradford ukázala série 14 bodů v řadě na konci prvního a na začátku druhého poločasu, na kterou již Leeds přes úpornou snahu nenašel odpověď.

Pokud někdy budete sledovat zápas rugby league, možná bude stát za to pamatovat si jména jako Sinfield, Connolly (dostal v sobotu cenu jako nejužitečnější hráč) nebo Vainikolo.

Body:

Bradford: Položení: Paul, Vainikolo, Peacock ; Kopy: Deacon (5)

Leeds: Položení: Connolly, McKeena, Furner; Kopy: Sinfield (4)

Sestavy:

Bradford : Paul, Vaikona, Naylor, Hape, Vainikolo, Pryce, Deacon, Vagana, Lowes, Gartner, Radford, Peacock, Forshaw. Náhradníci: Pratt, Gilmour, Parker, Anderson.

Leeds : Connolly, Calderwood, McKenna, Senior, Cummins, Sinfield, Dunemann, Bailey, Diskin, McDermott, Walker, Adamson, Furner. Náhradníci: Burrow, Poching, Ward, McDonald.

Rozhodčí: R Smith (Castleford)

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Bradford Bulls – Leeds Rhinos 22:20 (14:14)

právě se děje

soutěže

 načítám...