Blog KŠ: Zvýšení společenského kreditu?

9.3.2012 blog Karla Ševčíka

c.1.jpgJelikož se náš sport nyní nachází ve velmi neřešitelné situaci a mnozí z nás si oprávněně kladou otázky typu: jak dál, co udělat pro zlepšení, kdy už všichni pochopí, že ragby je tak krásný sport ! Podobné a další.

Na tyto otázky neexistují jednoduché odpovědi, rychlé a v naší situaci i levné řešení!

Spíše bychom si měli připomenout základní atributy, které náš sport nabízí již několik staletí v mnoha zemích naší planety. Ragby není jen o sportovních výsledcích a pořadí v tabulkách stanovených soutěží, ale hlavně má význačné společenské postavení, které stojí za to si důrazně připomenout.

Ano, náš sport plní především funkci společenskou, vzdělávací, jež jdou společně ruku v ruce s funkcí sportovní.

Společenskou funkci plní klubová činnost pro všechny věkové kategorie, zde se můžeme rozhlédnout a sami si můžeme odpovědět, kolik českých klubů plní opravdu svoji náplň na 100%.

V současné době jsou u nás pouze dva kluby (Vyškov a Sparta), které májí obsazeny všechny soutěže naší unie včetně dívek a žen. V těsném závěsu, tedy bez jedné kategorie jsou pouze dva kluby (Říčany - ženy, Ostrava - junioři), kterým chybí jedna mládežnická nebo ženská kategorie.

Vůbec nezmiňuji v zahraničí standardně fungující družstva bývalých aktivních hráčů, tzv. veteránů. U nás tuto činnost nahrazují svojí pravidelnou činností pouze Old Boys Prague v Čechách a Moravskoslezští orli na Moravě a Slezsku.

845_4599.jpgZa skvělé a pro naši budoucnost velmi přínosné v současné době považuji zejména sportovně společenské aktivity u nejmenší mládeže od šesti do jedenácti let. Tuto jasnozřivou činnost nastartovaly v minulých letech v Říčanech u Prahy a posléze se přidaly i další pražské kluby Sparta Praha a Tatra Smíchov, nyní se o obdobnou velice perspektivní činnost snaží skoro všechny kluby v Čechách.

Na turnajích nejmladších adeptů ragby je běžná účast 30 družstev a cca 200 dětí.

Morava, která byla po dlouhé období líhní našich mladých talentů v současné době v těchto nejmladších kategoriích snad až na Ostravu, velmi výrazně stagnuje.

Mládežnické kategorie? Stačí se podívat na tabulky a zjistíme velmi smutný stav, v kategoriích do 15 let je v celé republice pouze 8 týmů a v kategorii do 17 let pouze 7 družstev. Kategorii juniorů naplňujeme pouze pěti týmy, z nichž některé jsou tvořeny seskupením hráčů z několika klubů!

Tato situace je takto tristní již několik let. Jak z této situace ven, když kluby nejvíce zajímá, jak budou hrát nejvyšší soutěž a v jakém počtu mužstev. Tuto situaci nechce nikdo dlouhodobě a koncepčně řešit.

Zde se právě ve své nahotě ukazuje, jak jsme společensky nezralí, místo toho, abychom převzali řešení s námi, tolik obdivovaných ragbyově vyspělých zemí, tak hledáme vlastní způsoby řešení, které tento dlouhodobý problém jen zakrývají.

Příkladem by nám mohlo být donedávna ragbyově nevyspělé Maďarsko, které se drží zásady, nemáš mládežnické týmy, nemůžeš hrát nejvyšší soutěž. Takto situaci řeší i v jiných zemích v Evropě, u nás je to prý represívní a kluby by to nezvládly. Ovšem, dle mého mínění to plně ukazuje na společenskou nezralost, která se projevuje posléze i ve sportovní a zejména ekonomické sféře.

Co bychom tedy mohli v současné době udělat?

Měli bychom si udělat rychlou analýzu a stanovit si jednoduché sportovní a společenské cíle. V rámci vlastních klubů si stanovme zejména společenský cíl, kterým by mělo být naplnění nejmladších kategorií a aktivizaci bývalých hráčů a seniorů, zkusme začít organizovat aspoň jednu sportovně společenskou akci pro některou mládežnickou kategorii, kde by naší odměnou měla být samotná účast dětí či klubů.

Z pohledu neodborné široké veřejnosti se činnost vašeho klubu prezentuje zejména svojí společenskou a posléze až sportovní úrovní. Jste li ve svém okolí vnímáni, jako místo kde to funguje, kam děti i dospělí rádi chodí, získáváte určitý kredit či status. Při rozvíjení tohoto statusu, se později dostaví i dílčí sportovní úspěchy.

all.jpg

Tento systém je možné porovnat ve všech místech Evropy a nejvíce ve vyspělých ragbyových zemích, kde nehrají všechny vesničky, obce, městečka, města tu nejvyšší soutěž, ale poctivě a pečlivě se věnují zejména udržení svého lokálního společenského kreditu, který získaly předchozí generace.

Také se opravdu kriticky podívejme na sportovní úroveň dospělých kategorií, mám na mysli muže a ženy a stanovme si jasný cíl, kterým nemusí být postup o soutěž víc, ale spíše rozšíření počtu hráčů na tréninku. Umožněme hráčům, kteří sportovně převyšují své spoluhráče, podpořme jejich sportovní rozvoj aktivní snahou o případné zařazení do jiného sportovně vyspělejšího klubu a radujte se z jeho získaných sportovních úspěchů.

Avšak je také důležité o těchto vašich aktivitách dát vědět široké veřejnosti a proto zde musíte a můžete zaktivizovat hlavní komunikační dostupné kanály, kterými jsou členové vlastních klubů a jejich rodinní příslušníci, posléze využít bezplatné media místních státních správních orgánů a posléze je nutné o každé naší činnosti musíme krátce a velmi rychle informovat regionální média zasláním krátkého příspěvku.

Zvýšení informovanosti ve vašem okolí, se posléze projeví zvýšením zájmu o ragby nebo o váš klub. S tímto zvýšením společenského zájmu se brzy dostaví i zájem o pravidelnou sportovní činnost a posléze se objeví i zájem ze strany drobných nebo i větších partnerů.

Pokud jste dočetli až sem, tak si jistě nyní kladete otázku:,, hmm a kdo to udělá a kdy“?

Zkuste se zapojit sami, o tom právě ragby je.

Může se zapojit každý, kdo chce něco pro ragby, pro svůj klub, pro své družstvo udělat, jde jen o rozhodnutí a překonání prvotních obav.

Sám o podobných rozhodnutích vím své.

Nyní si tedy můžeme představit naši budoucnost okolo roku 2016, všechny naše kluby mají ve sportovních soutěžích obsazeny všechny kategorie, Turnaje nejmenších jsou plné malých adeptů ragby a často bývají dvoudenní nebo mezinárodní. Soutěže mládeže a dospělých jsou rozloženy na tři sportovní úrovně, kluby mají i družstva rezervy a veteránů a každý klub pravidelně pořádá nějakou lokálně významnou společenskou a sportovní akci pro celou ragbyovou obec a veřejnost.

Talentovaní hráči hrají v klubech a soutěžích odpovídající jejich schopnostem a možnostem, které opravdu cílevědomě jejich talent a schopnosti podporují a rozvíjejí.

Za této situace má české ragby natolik silný společenský kredit, který zajišťuje i ekonomickou stabilitu nejen klubů, ale i naší unie včetně mužské reprezentace, která hraje pěkné a moderní ragby se soupeři ze zemí se kterými se chceme rovnat nyní.

A abych nezapomněl, naše reprezentace ragby o sedmi hráčích se dostala do hlavního turnaje kvalifikace o možnost startu na Olympijských hrách v Brazílii.

Naše podobné představy se mohou plnit, ale je za nimi hlavně rozhodnutí, posléze spousta práce a volného času zrovna tebe!

 

 

Karel Ševčík

 

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Zvýšení společenského kreditu?