Blog KŠ: Reprezentace do 18 let odjíždí na Mistrovství Evropy do Španělska

2.4.2012

Blog KŠ: Reprezentace do 18 let odjíždí na Mistrovství Evropy do Španělska

V průběhu Velikonočních svátků již pravidelně probíhá nejdůležitější masová mládežnická akce na starém kontinentě, kterou je Mistrovství Evropy hráčů do 18 let.

Samotný šampionát vzešel z původní celosvětové akce Mistrovství světa hráčů do 19 let, které probíhá snad od nepaměti, a který pořádá evropská federace ragby nám spíše známá pod zkratkou FIRA – AER. Organizací této velké mezinárodní soutěže bylo letos pověřeno Španělsko a je to historický posun, protože doposud byly evropské šampionáty organizovány pouze v rozličných francouzských regionech nebo v Itálii, tedy v zemích tzv. velké evropské ragbyové šestky.

Pokusím se Vám nyní z vlastního pohledu poukázat na určité technické aspekty přípravy naší reprezentace, poskytnu malý pohled do minulosti a závěrem poukážu na to proč je pro nás tato věková kategorie důležitá z pohledu seniorské reprezentace.

Trochu historie:

Letos bude náš výběr hrát ve skupině A, která vznikla na základě rozdělení FIRA – AER a tedy by měla herně přiblížit všech 8 účastníků skupiny. Nicméně herní klíč je stále stejný, vyhrajete, postupujete dál a narazíte na vítěze jiného utkání z I. kola. Prohrajete první utkání, tak již hrajete jen o 5 – 8 místo a tedy jen se soupeři, kteří také prohráli první kolo. Našimi největšími soupeři o udržení v případě, že neporazíme v prvním utkání Německo, bude pravděpodobně Litva.

Konečný vítěz postupuje do elitní osmičky a poslední tým sestupuje do skupiny B, kde kuriózně nyní hraje Polsko.

Ještě cca desek let zpátky kdy se tato soutěž hrála jako Mistrovství světa, docházelo ke kuriózním situacím, na což často dopláceli zejména naši sousedé ze severu – Polsko. Polsko sestoupilo z elitní skupiny A a jelikož se do soutěže přihlásila Tonga, tak ji FIRA nasadila jako poslední tým skupiny B, právě proti Polsku, Ačkoliv se ,,košulky biele“ snažili, prohráli první kolo a mohli se tak nejlépe umístit pouze na 5 místě. My jsme takto jednou dostali na úvod Kanadu.

Samotný světový šampionát dříve ukazoval na výkonnostní rozdělení ragby v rámci všech federací.

V průběhu deseti dní byly postupně rozehrány 4 výkonnostní skupiny po 8 až 16 účastnících. Mistrovství světa nám jednoznačně ukazovalo, kam nejenom naše federace ve světovém porovnání patří.

Díky tomuto systému jsme mohli sehrát utkání s týmy, se kterými se naše seniorská federace může potkat snad jen na turnajích v ragby o 7 hráčích. Od roku 1999 jsem měl možnost připravovat naše výběry, jsme se postupně utkali se spoustou zajímavých soupeřů (Chile, Maroko, Tunisko, Paraguay, Jižní Korea, Kanada, Trinidad and Tobago).

Svátek mládežnického ragby

Ačkoliv šampionát probíhá pouze 10 dní, je každý den svátkem pro každého mladého ragbistu. Ve dnech, kdy nehraje vaše družstvo, máte možnost navštívit utkání jiných soupeřů z výše postavených skupin, a co víc díky amatérskému přístupu celého mistrovství si s nimi můžete po utkání promluvit přímo na hřišti. Jako hráč máte možnost na vlastní oči vidět pozdější světové hráče ragby a někdy máte možnost se s nimi dělit i o stejné tréninkové hřiště.

Všechny družstva sehrají tři utkání a v každém jde o prestiž, všechna nabízejí velké napětí a nasazení. Utkání jsou provázena velkými emocemi nejenom na hřišti, ale i v hledišti.

V průběhu celého šampionátu je úplně cítit úžasná atmosféra všech, nejenom zúčastněných hráčů a týmů, ale především všech organizátorů, kteří se o všechny výpravy starají nezištně po celou dobu.

Toto velké v současnosti již jen evropské porovnání sil a ragbyových dovedností hlavně přispívá k rozvoji nebo udržení ragby v daných lokalitách. Kde přispívá k rozvoji a kde pouze k udržení si odpovězte sami.

Příprava mladého hráče na Mistrovství Evropy

Nemohu fundovaně ohodnotit závěrečnou přípravu našeho současného týmu, ale vím, že to realizační tým má již poslední 2 roky velmi složité. Na podporu této kategorie nejsou finanční prostředky a tak se hráči připravují, jak se dá. Pomáhají rodiče, hráči si většinu položek rozpočtu platí ze svého a počet společných tréninkových jednotek je závislý na nasazení dobrovolně a bez nároku na odměnu pracujících trenérů a celého realizačního týmu.

Ve světovém ragby jsou hráči v 18 letech již plnohodnotně připraveni na dospělé ragby, což dokázalo loňské Mistrovství světa na Novém Zélandu.

Sportovní přípravu bychom mohli rozdělit dle federací, ty velmi rozvinuté (Francie, Irsko, Wales, Anglie, Itálie, Skotsko, Gruzie, Rumunsko) mají velmi propracovaný program na výchovu každého sportovního talentu a jejich cíl je umístit se co nejlépe a hráče zabudovat do seniorských kategorií.

Ty méně rozvinuté (Belgie, Španělsko, Portugalsko, Rusko) se postupně i za aktivní pomoci evropské federace snaží o nárůst a rozvoj sportovních kvalit což dokazuje pohled na jejich současné postavení v této věkové kategorii.

Federace jako Polsko, Německo, Nizozemsko, Švédsko, mají již dnes ustálené sportovní výchovné procesy a výkony v rámci vlastního systému rozvoje, který kopíruje evropský formát.

No a následují federace, kam dle mého patříme v současnosti my (ČR, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Bulharsko, Moldávie), které především bojují s ekonomickými problémy a na vlastní cílenou podporu či rozvoj jim tím pádem nezbývají ani prostředky, ale i možnosti. Tomu posléze odpovídají sportovní výkony.

I když je nutno přiznat, že čas od času dojde k malému zázraku, kdy David potrápí Goliáše.

Pro informaci ještě v sezóně 2006/7 se naše výběry připravovaly kontinuálně od 15 let, sice nepříliš často, ale cílem bylo připravit mladé hráče na pozdější juniorské mistrovství. Samotná finální příprava byla složená z 3 společných víkendů, nominačního utkání Morava versus Čechy a vše se ladilo na závěrečných soustředěních zejména ve Francii.

V tomto období měla mládež každoročně k dispozici rozpočet ve výši cca 2.000.000,- Kč

V sezóně 2007/8 se tato příprava rozšířila na celkem 6 srazů a týdenní soustředění v St. Raphael u Toulonu ve Francii. Mládežnické výběry byly rozšířeny podle jednotlivých ročníků a každý ročník měl k dispozici minimálně 3 až 6 srazů. V této době mládežnický úsek disponoval částkou okolo 4.000.000,- Kč.

V současné době se všechny mládežnické výběry musí spokojit s částkou okolo 600.000,- Kč.

Proč podporovat mládežnické reprezentace?

Odpověď je jednoduchá, pouze v mládežnických reprezentacích se nám vždy v minulosti sešli ti nejlepší kluboví hráči a mohli jsme s nimi pracovat a také urychleně doplňovat nedostatky, kterých bylo vždycky hodně. Naše mládežnické soutěže nikdy nebyly a zřejmě ani nebudou vyrovnané a oddíly mají ve svých družstvech jen omezený počet talentovaných hráčů. Celostátní mládežnické výběry umožňují talentované hráče sdružovat do společného celku a postupně s nimi pracovat na společném cíli.

Navíc pro každého mladého hráče je otázkou cti hrát za reprezentaci a všichni kluci a dnes již i holky si této pocty považují. Pro tyto mladé hráče je to jejich první sportovní vrchol v jejich sportovní kariéře!

Dodnes si pamatuji situaci kdy ke mně po zvlášť dlouhém únorovém tréninku na škvárovém hřišti ve Spartě, přišel současný reprezentant Lukáš Rapant a říká mi: ,,Karle díky, to cvičení mi ukazalo co to je kolektivni obrana“. Lukáš ovšem vyslovil pouze to co se ostatní spoluhráči báli říct nahlas, neb tento pojem jim byl z oddílů poněkud vzdálen.

Je sice škoda, že se u nás do reprezentace dostane v podstatě každý druhý hráč této věkové kategorie, ale ono to asi nebude až tak špatné, když až 80% hráčů později hraje i za dospělou reprezentaci.

 

Přeji našim mládežnickým reprezentantům hodně štěstí, budou ho k úspěchu potřebovat!

 

Karel Ševčík

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Reprezentace do 18 let odjíždí na Mistrovství Evropy do Španělska

právě se děje

soutěže

 načítám...