Blog KŠ: Ragbyové svátky v září

2.8.2012 blog Karla Ševčíka

V září v naší republice proběhnou dvě důležité akce pro naše ragby, které budou pro většinu zúčastněných hráčů přelomové. Zatímco u našich mládežnických reprezentantů se očekává pouze úspěch bez ohledu na stoupající kvalitu našich soupeřů, tak od hráčů nově vzniklých klubů s nadšením očekáváme, jak se jim povede v blízké budoucnosti.

u_20_04.jpg

Některé hráče našich ,,lvíčat“, jistě brzy uvidíme i reprezentačním dresu dospělé kategorie, někteří naopak bez důvodu s kariérou skončí bez ohledu na jejich talent a sportovní minulost.

Hráče z nově vzniklých oddílů ragby bychom rádi časem viděli ve vyšších soutěžích.

1.- 9. září 2012 - Praha – Říčany

Nejvýznamnější mezinárodní mládežnická akce letošního roku  Mistrovství Evropy hráčů do 20 let

1. září 2012 – Radošovice u Strakonic

Turnaj neregistrovaných hráčů - O Pohár města Strakonic

 

Marketingová podpora akcí

Než jsem se rozhodl přispět svým článkem hledal, jsem na dostupných mediích asi 30 minut základní informace o turnaji ME U20. Na stránkách české unie je pouze článek s 30. června, že se akce koná. Na nezávislém webu rugby.cz, je malá informace ze začátku června, díky za ni!

Na stránkách mezinárodní federace FIRA – AER, jsem našel pouze odkaz, že se akce koná. Víc nic!

Ohledně turnajové pohodové akce v Radošovicích, jsem nenašel, ale také nehledal nic, protože zde není důvod o ní přehnaně informovat, ale i tak tam bude stejně jako na Mistrovství Evropy, 8 týmů.

Co tím chci naznačit?

Akce typu Mistrovství Evropy bude zcela jistě dobře zajištěna, o tom nepochybuji, ale zatím jí chybí informovanost pro širokou veřejnost, která je pro podporu ragby tou nejdůležitější položkou.

Nikde nenaleznete informace kdy, kdo a s kým hraje a kromě malé informace na rugby.cz, že musíme porazit v úvodu Lucembursko a pak v případě vítězství narazíme na vítěze souboje - Litva - Lotyšsko, jinak se nedovíte nic.

Jak si asi mají nyní připadat hráči a realizační tým našich lvíčat, poctivě se pod vedením trenérů Tomáše Krejčího, Dana Beneše připravují za co nejnižší náklady střídavě v Brně a Praze na zapůjčených hřištích v Bystrci a na Iuridice, když se jejich úsilí nevěnuje ani minimální ohodnocení, nemyslím tím finanční, ale zejména to společenské.

Dovolil bych si tedy požádat o stručnou informaci týkající se:

 1. Rozlosování turnaje
 2. Místa konání a čas začátku utkání?
 3. Bude nějaké PR k akci ME U20?
 4. Kam se kvalifikuje vítěz naší skupiny?
 5. Kdy se hraje závěrečné finále ME U20?
 6. Kdy bude známa konečná nominace včetně označení pozic hráčů a jejich mateřských klubů?
 7. Proč mají přijít fanoušci českého ragby přijít podporovat naše ,,lvíčata“?
 8. Jak můžeme náš tým podpořit?

Již známé informace o Turnaji v Radošovicích

 1. Rozlosování se provede na místě až podle oddílů, které přijedou
 2. Hraje se na místním fotbalovém hřišti s tribunou pro 20 diváků a restaurací ve sklepě
 3. PR podpora turnaje je ústní nebo elektronickou formou
 4. Vítěz turnaje se stejně jako všechna ostatní družstva kvalifikuje na závěrečný společenský večer v nedalekém kempu
 5. Finále se hraje v 16:00 hodin
 6. O nominaci si družstva mohou nechat zatím zdát
 7. Fanoušci budou podporovat především své nejbližší známé, kteří se do turnaje O Pohár města Strakonic aktivně zapojí
 8. Všichni se podporují beze zbytku navzájem

turnaj.jpg

Sportovní přínos akce typu Mistrovství Evropy

Až pro 50% zúčastněných hráčů jde o jednu z posledních možností, kdy mohou reprezentovat, zčásti proto, že jejich sportovní vývoj již nebude gradovat, ale pouze se vyrovnají s okolím, zčásti proto, že se ragby prostě vzdají ve prospěch jiných méně náročných a bolestivých činností, ale také proto, že nebudou mít dostatečnou motivaci nebo možnosti hrát v klubu, který je jejich sportovním kvalitám bližší, tedy často zůstanou v klubu, kde postupně zakrní.

Vůbec to nevidím rád, ale je to realita a skutečnost. Opravdu přeji našemu týmu úspěch, neboť pro ty kdo nějak zaspali dobu, jsou naši soupeři velmi kvalitní, Lucembursko a Švýcarsko jsou plné naturalizovaných francouzů nebo britsky mluvících občanů s historickou vazbou na obě země.

Lotyšsko a Litva hrají na naší úrovni již několik roků a porážíme je pouze o příznačný vous nebo s nimi o vlas prohráváme. A favorit? Tím je jednoznačně Polsko, kde je práce s mládeží na vyšší úrovni. Co očekávat od Srbska nebo Maďarska, nevím. Vím však, že v Maďarsku se mládeži věnují čím dál víc.

juniori_dsc_1395.jpg

Náš tým, bude to těžké, ale nebojím se, myslím, že když budou reprezentovat ti, kteří mají, tak budeme moct sledovat hezké moderní ragby, sice poněkud nervózní, ale kde mají kluci získat sebevědomí, když někteří hráli mezistátní zápas naposled před dvěma lety.

Proč tedy vlastně pořádáme takovou akci? No pro naši federaci je důležité podobné turnaje pořádat, protože v rámci Evropy máme stále poměrně vysoký organizační kredit a navíc ukazujeme, že ragby u nás stále je na vzestupné vlně.

Půjdu se na náš tým, tedy když se včas dozvím kdy a kde hraje, podívat. Zazpívám si hymnu, správně si zafandím a zakřičím si Česko do toho! Zkuste to i vy! Uvidíte, když tedy seženete volnou vstupenku, bude to fajn a uděláme si společně příjemná ragbyová odpoledne.

A turnaj v Radošovicích u Strakonic, tam budu taky, protože je to tam fajn a jsou tam slušní lidi! Přijeďte taky, bude seskok padákem a jiné atrakce.

 

 

Karel Ševčík

 

 

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Ragbyové svátky v září