Blog KŠ: Proč jít fandit reprezentaci ?

1.3.2012

Blog KŠ: Proč jít fandit reprezentaci ?

V sobotu 10. března v 13:00 hodin sehraje naše reprezentace své poslední utkání dvouletého cyklu Mistrovství Evropy ve skupině B, navíc hrajeme na domácím trávníku v Praze na Smíchově a proti soupeři, který je sice silný, ale pro nás by měl být rovnocenným partnerem, kterého jsme předloni na jeho hřišti oloupili o vítězství.

Samozřejmě, bude asi zima, bude nevlídno, trávník bude rozbředlý, namrzlý, naše sestava se bude opět lepit na poslední chvíli, budeme čekat, kdo z rozehraných zahraničních hráčů přijede.

Hra bude neurovnaná, na staré tribuně bude foukat, fanoušků, kteří zvednou hlas k povzbuzování, bude stejně jako šafránu. V českém dresu a do půl těla budou pouze cizinci. Spousta ragbistů raději podpoří ragby stisknutím ovladače domácí televize. No, ano tak tomu bude!

Proč?

Protože, už jsme si na to zvykli a měnit to nebudeme, teda aspoň někteří z nás.

Jo, kdyby v Praze hrálo Irsko, Wales, Francie nebo Nový Zéland, to by bylo jiné, lístky by byly vyprodány už měsíce před výkopem a všichni by lamentovali, proč se hraje na Smíchově, že se tam nevleze moc diváků a je tam zima. A to by hráli zahraniční reprezentace! Spousta z nás má totiž ještě i jiné občanství než české, myslím tedy sportovní.

Mnoho z nás neváhá nosit dres týmu, kterému dává navenek svoji podporu ať již u televize či v samotném dění přímo na utkání. To neváháme zakoupit letenku, hotel, láhev moku na cestu a lístek na stadion a po celou dobu se necháme kochat atmosférou, která utkání světově vyspělých družstev provází. Pak se všichni dojímáme jaké je to báječné, barevné, veselé a uvolněné. V duchu si posteskneme, proč to nemáme i u nás doma.

Proč to nemáme doma? Inu, onu tu skvělou atmosféru dělají především samotní diváci, kteří se většinou sjedou z různých malých i větších ragbyových klubů zemí, které proti sobě zrovna hrají a tito lidé se snaží si užít celý víkend po svém a nebojí se nahlas či zřetelně ukázat koho podporují a komu fandí. Samozřejmě se k tomu přidá i ragbyově vyspělý výkon obou týmu, ale i kdyby jeden z celků prohrál vysoko, atmosféru to nemění.

Chceme tedy mít doma podobnou atmosféru, chovejme se stejně jako na těchto utkáních, že to z počátku nebude úplně ono? No asi hned to nebude, ale určité plusy to zcela jistě má. U nás budete velmi blízko k hráčům naší, ale i německé reprezentace, po zápase s nimi můžete bez obav prohodit pár slov, většina jsou velmi fajn kluci, doslova si na ně šáhnete a také se s nimi můžete posléze večer potkat na tzv. III. Poločase kde se všechny rozdíly smažou úplně. A že to za to stojí, o tom můžu dlouze vyprávět.

Takže co zbývá dodat, zkuste se k tomu postavit jako ragbisté a podpořte naši reprezentaci! Vždyť je pouze a jen naše. Jsou to naši hráči, kteří i za tebe na hřišti bojují. Naše reprezentace je obraz našeho ragbyového dění a myslím si, že neukazuje pravý obraz našeho ragby, ale ukazuje obraz o dvě třídy lepší. Hráči hrají za nás za všechny, bez rozdílu věku a pohlaví. Zkusme se jim odměnit aspoň hlasitým potleskem a přítomností, to je totiž jediná odměna, kterou za to mají.

 

 

 

 

Karel Ševčík

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Proč jít fandit reprezentaci ?