Blog KŠ: Olympijské ragby

29.7.2012 Blog Karla Ševčíka

V pátek začaly Olympijské hry v Londýně, které jsou pro světové ragby přelomové, sice na něm ještě neuvidíme pravý ,,sedmičkový,, turnaj o sady medailí, ale jsme již blízko, velmi blízko.

Za dva roky začnou Olympijské kvalifikace na turnaj v Brazílii a i naše republika se této kvalifikace jistě zúčastní. Jak dopadneme, nevím, ale vím, že opět budou padat tabu v otázkách – ragby - olympiáda - Česko.

Z historického hlediska jsme měli možnost patřit v této disciplíně k nejlepším v Evropě, ale nebrali jsme tuto disciplínu dostatečně v minulosti vážně!

rugby_at_1924_olympics.jpg

Stručný pohled do historie

1992 – Catania – Sicílie - Kvalifikace na RWC 7s ve Skotsku

V tomto roce proběhla světová kvalifikace na historicky první světový šampionát a tak IRB a FIRA hledaly vhodný klíč pro porovnání sil mezi různými světadíly.

Na tomto turnaji startovala družstva ze tří světadílů – Evropa, Asie a Afrika. V průběhu tří dní se ve složitém herním klíči odehrávaly tuhé boje mezi reprezentacemi všech zúčastněných států. My jsme postupně narazili na Belgii, Sri Lanku, Německo, Jižní Koreu, Tunisko, Maroko, Polsko, Zimbawbe a Hong Kong.

Většina zúčastněných týmů se s touto variantou hry o sedmi hráčích také seznamovala, ale i tak se nám podařilo postoupit do semifinále, kde jsme prohráli s týmem Hong Kongu a na světový šampionát do Skotska, kde startovalo pouze 16 týmů, jsme se nekvalifikovali. Skončili jsme 5 až 8 z 26 federací.

Historicky I. sestava: Hrníčko, Berounský, Rudolf a Milan Fuchs, Kudláček, Novotný – Praga, Ševčík, Školař, Lodes – Vyškov, Albrecht, Vinš – Sparta, Trenér - Milan Buryánek, Bruno Kudrna

1996 – Dubai – SAE – Kvalifikace na RWC 7s

O čtyři roky později se našemu týmu vedlo obdobně, a ačkoliv se mu v Dubaji také dařilo předvádět hezkou hru, mimo jiné porazil Keňu a Malajsii, na závěrečný ragbyový svátek jsme se opět neprokousali i když chybělo málo.

Na obou turnajích jsme byli k postupu na RWC velmi blízko. A zde je nutno si přiznat, že příprava na tyto turnaje byla, když použiji nadsázku, až v letadle při cestách do dějiště kvalifikace 

Sestava – Macháček, Vondrášek – Slavia, Karel Pekáček (Zlín), Brabec, Šampalík, Rygl – Tatra, Mrtýnek, (Olomouc), Syrový, Vrubl (Ostrava)– Praga, Trenér - Milan Buryánek

3299_82867291815_582747_n.jpg

2000 – Heidelberg – Německo – Kvalifikace na RWC 7s

Náš výběr se opět kvalifikoval do závěrečné evropské kvalifikace v Německu, z které se postupovalo 6 týmů na Mistrovství světa. Po dobrých výkonech se nám nepodařilo pokořit překážku zvanou Wales.

Sestava – Rohlík, Kafka, Němeček – Říčany, Macháček, Chalupa – Slavia, Snídal, Smetana – Vyškov, Brabec – Tatra, Buryánek – Dragon Brno, Martin Pekáček (Zlín) – Praga, Trenér - Milan Buryánek

226222_1103981534207_4543633_n.jpg

2004 – Palma de Mallorca – Španělsko – Kvalifikace na RWC 7s

V tomto mimořádně úspěšném období se potkalo mnoho pozitivních faktorů. Kvalifikací jsme prošli se ctí a díky dobrým umístěním se nám podařilo kvalifikovat na turnaj ve Španělsku. Odtud postupovalo celkem 7 evropských týmů a nám se podařilo sestavit to nejlepší, co jsme měli k dispozici. Je ovšem nutno přiznat, že tým se potkal až na letišti a na společnou přípravu nebyl rozpočet. V základní skupině jsme měli Francii, Irsko a vicemistra Evropy 2003 - Německo. Nepostoupili jsme, ale potrápili jsme Francii a porazili Německo, pak i Polsko a Chorvatsko a prohráli jen s Moldavskem a Litvou.

Sestava: Jágr – Toulon, Syrový, Žák - Praga, Snídal - Vyškov, Rapant - Auxeurre, Leroch - Havířov, Žemlička – Dragon Brno, Rudolf - Petrovice, Čamrda - Říčany Brabec, Rygl – Tatra, Trenéři – Karel Ševčík, Karel Berounský (K+K)

170302_145404938849081_37275_o.jpg

Od té doby uběhlo hodně vody a nám dorostla spousta nových hráčů, ale zatím se nám na podobné kousky nepodařilo navázat. A jelikož jsem měl možnost ,,sedmičky“ nejen hrát, ale i pracovat jako trenér můžu vyjádřit svůj názor, který je, že bez aktivní podpory klubů a nadšení se nemůžeme prosadit a tyto skutečnosti nás v posledních deseti letech velmi srážely.

Všechna vedení našich klubů nebyla ochotna udělat rozhodnutí a dát tomuto perspektivnímu sportu podporu v podobě standardního rozpočtu na přípravu, stálé turnajové soutěže, volných termínů. Tento společný nezájem všech se projevil v situacích, kdy reprezentace měla odjíždět na kvalifikační turnaje s těmi nejlepšími, ale odjížděla pouze s těmi, kdo měl zrovna čas, chuť a nebránil mu vlastní klub.

O dnešní olympijskou disciplínu nikdo nestál, ve všech oddílech byl více či méně znát velký nezájem o tuto dnes již nosnou ragbyovou disciplínu ve světě. Ve své době jsme vedli mnoho rozhovorů pod čarou s klubovými trenéry, kteří nám argumentovali fakty, že by jindy hráče uvolnili, ale ne na jaře kdy vrcholí Play – off, Play - down, baráže a jiné pro kluby důležité soutěže. Chápali jsme to z jejich hlediska, ale nemohli s tím souhlasit.

149391_3966912895017_1582995099_n.jpg

Na stejné problémy v posledním období narážel poslední reprezentační trenér Tonda Brabec, kterému se již podařilo, do sportovního kalendáře podařilo zabudovat dlouhodobou soutěž, která se hraje ovšem až po kvalifikačních turnajích neboť evropská kvalifikace se hraje převážně v druhé polovině května a v červnu. To ta naše sedmičková soutěž teprve začíná .

Důvod? Vrcholí soutěže v klasickém patnáctkovém ragby.

Řešení? Jsou jen ta, na která žádné kluby nepřistoupí. Respektovat nejdříve reprezentaci ČR 7s a pak až domácí zájmy.

Možná by stálo za připomenutí, že reprezentace v sedmi hráčích nyní opět hledá trenéra a manažera neboť nedávno odstoupivší ,,sedmičkoví nadšenci“ Tony Brabec a Michal Schlanger se dostali do stejné apatie a beznaděje jako jejich předchůdci.

Zdali, se někdo najde, bude to mít těžké.

V současné situaci je dle mého tedy nutné, abychom společně zkusili respektovat systém čtyř domácích turnajů, které prezentuje sportovní ředitel ČSRU – Martin Kafka a najít vhodné termíny pro všechny mládežnické kategorie od starších žáků až po muže všech klubů. Musíme začít brát sedmičky stejně vážně jako ragby v XV a začít je podporovat i jinak než jen mlčky.

Vezměme příklad z Holandska či Německa kde turnaje jako Amsterdam či Heidelberg 7s jsou světovou událostí a kde máte možnost si zahrát proti výběrům Nového Zélandu, jižní Afriky, Fidži či Anglie, které startují pod hlavičkami svých partonů.

Tyto akce ve svém důsledku podpořili zájem a chuť sedničky hrát.

A proto se již nyní těším na České mezinárodní Prague 7s, které se letos představí v Říčanech u Prahy v polovině srpna. Na loňském I. ročníku startovaly národní týmy Francie, Skotska, Švédska a jiné, nu není to pěkná možnost vidět světové ragby doma za humny.

 

Navíc tam bude i náš výběr, tedy snad?

 

 

 

Karel Ševčík

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Olympijské ragby