Blog KŠ: Hlavní cíl mladých hráčů – Reprezentace Mistrovství Evropy U18

30.6.2012 Blog Karla Ševčíka

Každoročně v průběhu Velikonočních svátků probíhá nejdůležitější masová mládežnická akce na starém kontinentě, kterou je Mistrovství Evropy hráčů do 18 let.

Samotný šampionát vzešel z původní celosvětové akce Mistrovství světa hráčů do 19 let, které probíhá snad od nepaměti, a který pořádá evropská federace ragby nám spíše známá pod zkratkou FIRA – AER.

Organizací této velké mezinárodní soutěže bylo letos pověřeno Španělsko a je to historický posun, protože doposud byly evropské šampionáty organizovány pouze v rozličných francouzských regionech nebo v Itálii, tedy v zemích tzv. velké evropské ragbyové šestky.

Pokusím se Vám nyní z vlastního pohledu poukázat na určité technické aspekty přípravy reprezentantů, ale také poskytnu malý pohled do minulosti. Závěrem poukážu na to proč je pro nás tato věková kategorie důležitá z pohledu seniorské reprezentace.

428248_358463137509871_100000385640815_1142863_1505728438_n.jpg

Trochu historie

V letošním roce náš výběr hrál ve skupině A, která vznikla na základě rozdělení FIRA – AER a tedy by měla herně přiblížit všech 8 účastníků skupiny. Nicméně herní klíč je stále stejný, vyhrajete, postupujete dál a narazíte na vítěze jiného utkání z I. kola.

Prohrajete první utkání, tak již hrajete jen o 5 – 8 místo a tedy jen se soupeři, kteří také prohráli první kolo. Našimi největšími soupeři o udržení je již dlouhodobě Litva.

Konečný vítěz postupuje do elitní osmičky a poslední tým sestupuje do skupiny B. tuto skupinu vyhrálo přesvědčivě Polsko.

sevca01.jpg

Ještě několik let zpátky se tato soutěž hrála jako Oficiální Mistrovství světa kategorie do 18 let a docházelo zde často ke kuriózním situacím, na což často dopláceli zejména naši sousedé ze severu Poláci.

V roce 2001 Polsko sestoupilo z elitní skupiny A a jelikož se na MS přihlásila Tonga, tak ji FIRA nasadila jako poslední tým skupiny B, právě proti Polsku, Ačkoliv se ,,košulky biele“ tenkrát snažili, prohráli první kolo a mohli se tak nejlépe umístit pouze na 5 místě. My jsme takto jednou dostali na úvod Kanadu, se kterou jsme prohráli 51 : 7.

Samotný světový šampionát dříve ukazoval na výkonnostní rozdělení ragby v rámci všech federací.

V průběhu deseti dní byly postupně rozehrány 4 výkonnostní skupiny po 8 anebo 4 účastnících. Mistrovství světa juniorů nám tehdy jednoznačně ukazovalo, kam nejenom naše federace ve světovém porovnání patří.

sevca03.jpg

Díky tomuto systému jsme mohli sehrát utkání s týmy, se kterými se naše seniorská federace může potkat snad jen na turnajích v ragby o 7 hráčích. Od roku 1999 kdy jsem měl možnost připravovat naše výběry, jsme se postupně utkali se spoustou zajímavých soupeřů (Chile, Maroko, Tunisko, Paraguay, Jižní Korea, Kanada, Trinidad a Tobago).

Svátek mládežnického ragby

Ačkoliv samotný šampionát probíhá pouze 10 dní, je každý den svátkem pro každého mladého ragbistu. Ve dnech, kdy nehraje vaše družstvo, máte možnost navštívit utkání jiných soupeřů z výše či níže postavených skupin, a co víc díky amatérskému přístupu celého mistrovství si s nimi můžete po utkání promluvit přímo na hřišti. Jako hráč máte možnost na vlastní oči vidět pozdější hvězdy světového ragby a někdy máte možnost se s nimi dělit i o stejné tréninkové hřiště.

Všechny družstva sehrají tři utkání a v každém jde o prestiž, všechna nabízejí velké napětí a nasazení. Utkání jsou provázena velkými emocemi nejenom na hřišti, ale i v hledišti.

V průběhu celého šampionátu je úplně cítit úžasná atmosféra všech, nejenom zúčastněných hráčů a týmů, ale především všech organizátorů, kteří se o všechny výpravy starají nezištně po celou dobu.

Toto velké v současnosti již jen evropské porovnání sil a ragbyových dovedností hlavně přispívá k rozvoji nebo udržení ragby v daných lokalitách. Kde přispívá k rozvoji a kde pouze k udržení si odpovězte sami.

Příprava mladého hráče na Mistrovství Evropy

Nemohu fundovaně ohodnotit závěrečnou přípravu našeho současného týmu, ale vím, že to realizační tým má již poslední 2 roky velmi složité. Na podporu této kategorie nejsou finanční prostředky a tak se hráči připravují, jak se dá. Pomáhají rodiče, hráči si většinu položek rozpočtu platí ze svého a počet společných tréninkových jednotek je závislý na nasazení dobrovolně a bez nároku na odměnu pracujících trenérů a celého realizačního týmu.

sevca04.jpg

Naopak ve světovém ragby jsou hráči v 18 letech již plnohodnotně připraveni na dospělé ragby, což dokázalo loňské Mistrovství světa na Novém Zélandu.

Sportovní přípravu bychom mohli rozdělit dle federací, ty velmi rozvinuté (Francie, Irsko, Wales, Anglie, Itálie, Skotsko, Gruzie, Rumunsko) mají velmi propracovaný program na výchovu každého sportovního talentu a jejich cíl je umístit se co nejlépe a hráče zabudovat do seniorských kategorií.

Ty méně rozvinuté (Belgie, Španělsko, Portugalsko, Rusko) se postupně i za aktivní pomoci evropské federace snaží o nárůst a rozvoj sportovních kvalit což dokazuje pohled na jejich současné postavení v této věkové kategorii.

Federace jako Polsko, Německo, Nizozemsko, Švédsko, mají již dnes ustálené sportovní výchovné procesy a výkony v rámci vlastního systému rozvoje, který kopíruje evropský formát.

No a následují federace, kam dle mého patříme v současnosti my (ČR, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Bulharsko, Moldávie), především bojují s ekonomickými problémy a na vlastní cílenou podporu či rozvoj jim tím pádem nezbývají ani prostředky, ale i možnosti.

Tomu posléze odpovídají sportovní výkony.

cze.jpg

I když je nutno přiznat, že čas od času dojde k malému zázraku, kdy David potrápí Goliáše.

Pro informaci ještě v sezóně 2006/7 se naše výběry připravovaly kontinuálně od 15 let, sice nepříliš často, ale cílem bylo připravit mladé hráče na pozdější juniorské mistrovství. Samotná finální příprava byla složená z 3 společných víkendů, nominačního utkání Morava versus Čechy a vše se ladilo na závěrečných soustředěních zejména ve Francii.

V sezóně 2007/8 se tato příprava rozšířila na celkem 6 srazů a týdenní soustředění v St. Raphael u Toulonu ve Francii. Mládežnické výběry byly rozšířeny podle jednotlivých ročníků a každý ročník měl k dispozici minimálně 3 až 6 srazů. V této době mládežnický úsek disponoval částkou okolo 3.000.000,- Kč.

V současné době se všechny mládežnické výběry musí spokojit s částkou okolo 600.000,- Kč.

Proč podporovat mládežnické reprezentace?

Odpověď je jednoduchá, pouze v mládežnických reprezentacích se nám vždy v minulosti sešli ti nejlepší kluboví hráči a mohli jsme s nimi pracovat a také urychleně doplňovat nedostatky, kterých bylo vždycky hodně.

Naše mládežnické soutěže nikdy nebyly a zřejmě ani nebudou vyrovnané a oddíly mají ve svých družstvech jen omezený počet talentovaných hráčů. Celostátní mládežnické výběry umožňují talentované hráče sdružovat do společného celku a postupně s nimi pracovat na společném cíli.

4.jpg

Navíc pro každého mladého hráče je otázkou cti hrát za reprezentaci a všichni kluci a dnes již i holky si této pocty považují. Pro tyto mladé hráče je to jejich první sportovní vrchol v jejich sportovní kariéře!

Dodnes si pamatuji situaci kdy ke mně po zvlášť dlouhém únorovém tréninku na škvárovém hřišti ve Spartě, přišel současný reprezentant Lukáš Rapant a říká mi: ,,Karle díky, to cvičení mi ukazalo co to je kolektivni obrana“. Lukáš ovšem vyslovil pouze to, co se ostatní spoluhráči báli říct nahlas, neb tento ragbyový pojem jim byl z oddílů poněkud vzdálen.

Bez patřičné a dlouhodobě vhodně vedené přípravy mladého ragbisty nikdy nesklidíme plody v podobě výborných výsledků v seniorském věku jak v oddíle, tak i v reprezentaci. Jenže na dlouhodobé a cíleně naplňované vize jsme my v České republice Mistři světa.

Já osobně bych doporučoval následující klíč pro práci s mládežnickými výběry:

Na tuto činnost je třeba mít silné ekonomické zázemí a vhodné odborné vedení. Ekonomickou samostatnost bych doporučoval vyjít z tohoto klíče:

Belgie nebo Švédsko, disponuje nyní podporou na rozvoj cca 5.000.000,- korun a jestliže chceme jít stejnou cestou, musíme je kopírovat a přidat si pouze vlastní specifika.

Extraligu dnes hraje 8 klubů a spolčení klubů, I. ligu hraje 7 českých klubů a Oblastní Přebor Čech hraje ARC Iuridica, což je 15 týmů. Ty nově vzniklé nechejme cca 5 let na pokoji.

Z nich mají pouze 3 oddíly všechna mládežnická a ženská družstva. Na každý klub či spolčení připadá finanční bonus ve výši cca 350.000,- Kč, a jelikož každý oddíl má mít 4 mládežnická družstva a 1 ženské jsou počty jednoduché. 70.000,- Kč na jednu kategorii.

Platilo by, nevychováváš mládež, přispěj na rozvoj mládeže celkově.

Některé oddíly již třeba 10 let nemají žádnou či popřípadě pouze jednu kategorii, ale přesto mají ve svých řadách reprezentanty umístěné v různých spolčeních, respektive kooperacích.

Nabízím tedy praktický příklad

ukamenujte mne za drobné nedostatky, Zkuste najít někde souhrnné tabulky soutěží?

 p. klub Vlastní tým složenina nemá tým částka
 1 RC Mountfield ŘíčanyU13, U15, U19U17ženy   70.000,-
 2 RC Slavia PrahaU13, U15, ženy-U17, U19 140.000,-
 3 RC Rental.cz HavířovU13U19U15, U17, ženy 210.000,-
 4 RC Tatra SmíchovU13, U17, ženy-U15, U19 140.000,-
 5 RC Sparta Praha U13, U15, U17, U19, ženy - -            0,-
 6 RC Praga PrahaU13, U17-U15, U19, ženy 210.000,-
 7 RC Dragon BrnoU13, U15, U17 ženy-U19  70.000,-
 8 JIMI RC Vyškov U13, U15, U17, U19, ženy - -            0,-
 9 RC Brno BystrcU13, U15-U17, U19, ženy 210.000,-
10 RC PřeloučU13, ženy-U15, U17, U19 210.000,-
11 RK PetroviceU13, U15, ženy-U17, U19 140.000,-
12 SK Mariánské HoryU13, U15, U17, ženy U19   70.000,-
13 RC OlomoucU13U15U17, U19, ženy 210.000,-
14 RC ZlínU13U19U15, U17, ženy 210.000,-
15 ARC Iuridica    350.000,-
      
  CELKEM   2.270.000.-

  

Což je při pěti mládežnických výběrech (U15, U16, U17, U18, ženy) asi 454.000,- Kč na jednu kategorii.

Každá kategorie by mohla mít 10 dvoudenních srazů za 45.000,- Kč

Každá kategorie má cca 40 hráčů, takže to je 11.300,- Kč na jednoho člena výběru, tedy 1.130,- Kč na jednoho hráče za rok.

 

 

 

 

Karel Ševčík

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Hlavní cíl mladých hráčů – Reprezentace Mistrovství Evropy U18

právě se děje

soutěže

 načítám...