Blog KŠ: Celostátní turnaj kadetů a jiné

23.11.2012 Blog Karla Ševčíka - Tento článek je upřímnou osobní výpovědí a vychází z osobních zážitků.

Blog KŠ: Celostátní turnaj kadetů a jiné

Věnuji se trenérské činnosti již více jak 20 let, prošel jsem si snad všechny možné kategorie a měl možnost pracovat jak s chlapci, tak i s děvčaty všech věkových kategorií.

A ač mne tato činnost stále baví a naplňuje, nemůžu si odpustit nyní vyjádřit svůj dosti kritický názor na současný stav, na kterém se podílí všichni, kteří si slovo ragby a české ragby s oblibou berou do úst.

Po posledním Celostátním turnaji kadetů (hráči do 17 let) ve Vyškově, jsem již opravdu dospěl k rozhodnutí, že napíšu tento příspěvek, který bude k určitým otázkám, osobám, ale i současnému stavu dosti kritický.

Začnu zřejmě od začátku, myslím si, že cílem ragby je hlavně jeho společenský přínos, tedy že bychom měli mít širokou členskou základnu napříč všemi kluby a věku, která by měla pochopit proč je ragby v civilizovaném světě tak oblíbené a tolik rozdílné oproti fotbalu.

Mnozí z nás rádi používají úsloví, že fotbal je hrou gentlemanů, jež hrají surovci a ragby je hrou surovců, jež hrají gentlemani.

V současné praxi to však neplatí, hráči, rodiče, trenéři, ale i funkcionáři se tak k sobě nechovají. Neslušné pokřiky z řad rodičů, hráčů, diváků, ale i funkcionářů na adresu soupeře, rozhodčího, ale i vlastní tým u všech věkových kategorií jsou současnou smutnou realitou. Možná si v duchu odpovíte, že taková je doba, ale já budu oponovat, že doba je taková, jakou ji chcete mít. Zachovat si vlastní tvář a čest by mělo být běžným standardem v každém období.

Druhou stránkou ragby, je sportovní přínos, který by měl jít se společenskou ruku, v ruce. Princip je jednoduchý, z široké základny se vždy vyklube užší sportovní obec, která se věnuje ragby na dvou úrovních, buď pouze rekreačně nebo výkonnostně.

Znamená to, že v rámci celé naší federace bychom měli mít zájem na dostatečně široké mládežnické a posléze dospělé základně hráčů či hráček a tuto základnu podporovat ze všech sil, aby z této široké základny vzešla základná užší, ale sportovně a výkonnostně zdatnější.

Nicméně, vedení našich klubů a těmito klubovými zástupci zvolené vedení naší federace dělá vše proto, aby nám žádná širší sportovní základna nevznikla a vniknout ani nemohla.

Z čeho tak soudím?

Během posledního roku jsem prostřednictvím svého oddílu, ale i přímo zaslal několik otázek, poznatků a návrhů na pozměnění systému mládežnických soutěží a sportovního kalendáře. Cílem bylo zatraktivnění a podpora klubů, jež se o mládež dlouhodobě starají a tím pádem podporují mládežnickou základnu celé naší federace. Samozřejmě jsem přidal i možná řešení.

Naše současné způsoby soutěží a termíny kdy a kde se hrají, odpovídají opaku, o co bychom se měli prvoplánovitě snažit po sportovní stránce, hlavně mám na mysli sportovní úroveň českého ragby.

Jak mi vysvětlíte, že nikdo neřeší (kluby, komise mládeže, sportovní ředitelé až po prezidenta ČSRU) současnou kritickou situaci mládežnického stavu, že vedle nefunkčních dlouhodobě neměnných a nemotivačních soutěží neexistují ani základní věkové mládežnické výběry do 13, 15. 17 let ve více jak 50% oddílů naší federace, o nějakém zapojení do celkové celosvětové obliby ragby v sedmi hráčích jakožto nového olympijského sportu ani nemluvě.

Co je však ještě alarmující, že v kategoriích do 15 a 17 let máme v republice pouze 7 družstev (cca 80 hráčů) a z toho v každé kategorii 2, která jsou poskládaná ze dvou až čtyř různých oddílů. Takže těch ,,čistokrevných“ máme pouze 5 z 16 možných.

Jaká může je současná sportovní úroveň, se sami běžte přesvědčit na hřiště.

No možná budete zklamaní, neboť když už se půjdete podívat, zjistíte, že se některá utkání či turnaje vůbec nehrají, jeden z oddílů se nemohl dostavit, protože mu prostě chyběli hráči.

A když už někdo přijde s rozumným návrhem udělat celorepublikové dny ragby, tzv ČMRD, tak se to potichu zbojkotuje, přejde, neřeší, nevyhodnotí a hlavně nikomu to nevadí

Co mne tedy hlavně štve?

Že kluby co se do soutěží přihlásí a přitom nemají dostatečný počet hráčů, aby mohli soutěž odehrát, se pak jen tak bez potrestání odhlásí.

Že některé oddíly už dávno nejsou kluby, protože mládež již dlouhodobě nemají a ani chtít nechtějí.

Nebo vedení unie, které klubům, jež s mládeží pracují dlouhodobě, nijak nepomáhá, ať už ekonomicky či technicky (mám na mysli soutěže) nebo aspoň organizačně?

Kluby, které již několik let nemají vlastní mládežnické kategorie a hráče jako kukačky přenášejí z klubu do klubu, aby jim je jiné oddíly zadarmo vychovaly a hráče si tak udrželi do dospělého věku?

Hlavně mne štve ta neochota něco změnit spousta lidí které potkávám jen a jen pouze hezky hovoří, ale skutek utek!

Proč jsem nyní takto nasupený?

V sobotu 10. listopadu jsem byl se svým vlastním týmem (kadeti Tatry Smíchov) na celostátním turnaji ve Vyškově nejdříve jsme zvažovali, zda vůbec jet, neboť termín akce byl úplně nesprávně zvolen, druhý listopadový víkend současně probíhalo utkání vzorů naší mládeže, tedy naší reprezentace proti Švédsku v Praze a navíc listopad není díky svému typicky: ,,teplému“ počasí pro turnaje vhodný.

Ale někdo již rozhodnul a někdo to podpořil, nikdo nic nenamítal a ti co přesto ano?

Tak ti mají smůlu!

Kadeti jsou pro každou normální federaci tou nejdůležitější věkovou skupinou, která je brána jako odrazový můstek do dospělého ragby, hráči v tomto věku jsou již jednou nohou mezi muži a již jsou vidět jejich schopnosti a dovednosti, které nabyly během svého vývoje.

U nás jsme to pochopili tak, že tyto turnaje nazveme jmény našich reprezentantů, co nyní hrají v zahraničí, ve Vyškově to byl boj o Pohár Ondřeje Kutila a sedm jeho fotografií.

Cílem zde asi je, aby se mohly porovnat moravská a česká družstva, ovšem z každého kraje jedno nepřijelo a z vedení Realizačních týmů reprezentací jsem až na jednoho zástupce neviděl stejně jako pověřence federace za mládež, nikoho!

Ono se také není čemu divit, v Praze se hrálo utkání naší reprezentace se Švédskem.

Druhý nejdůležitější mládežnický sportovní podnik (první je ČMRD – Českomoravský den ragby, který se neuskutečnil – pozn. Autora) z mého hlediska probíhal tedy asi takto:

Nepřijely dva týmy pro nedostatek hráčů. Ok, pochopím.

Ale co nepochopím, že nebyli přítomní až na jednoho, členové realizačních reprezentačních týmů mládeže do 16, 17 a 18 let.

Proč?

Tak za prvé realizační týmy do 15, 16 a 17 let nemáme neboť, to nikdo nechce dělat, možná také proto, že nejsou stanoveny žádné, ale žádné podmínky.

Proč nebyl RT do 18 let, až na jednoho zástupce, to neumím odpovědět, asi proto, že se současně hrálo i utkání naší reprezentace a měli týden předtím vlastní soustředění. Na ně se nezlobím, věnují této kategorii spoustu vlastního volného času a financí a ještě je každý pomlouvá jak to dělají jinak než by se mělo.

Jistě domyslíte, že u ostatních věkových kategorií je to úplně stejné.

V podstatě jde o ,,skvěle“ složený mix neochoty se zamyslet či komunikovat v kombinaci s neschopností řízení, společně s nevhodně zvoleným termínem i když počasí bych za nic nevinil, bylo celkem hezky, ragbyově.

Atmosféra ve Vyškově, ticho, šustění padajícího listí, vítr a na hřišti se svými šesti trenéry celkem 60 mladých nadšených hráčů, kteří by měli za dva roky přejít do mužských kategorií.

Co z toho všeho pro mne vyplývá?

Že, si budu od nynějška hledět svého klubu a práce v něm, pro své družstvo vytvořím takový sportovní a společenský program, který bude hráče a jejich rodiče motivovat.

Že raději své zkušenosti a chuť vložím do akcí, které nebudou mít s oficiálními akce ČSRU nic společného.

 

Že budu spolupracovat pouze s těmi, kteří si to zaslouží.

Příště vám představím svůj koncept, kdy bude příště?

Nevím, nyní se kolem mne rozlehne tiché zlověstné mlčení, komentáře anonymních ,,dopisovatelů“ v diskuzi ragby.cz a pak ….

 

 

Ragby zdar

Karel Ševčík

Ragby CZ > Komentáře > Blog KŠ: Celostátní turnaj kadetů a jiné

právě se děje

soutěže

 načítám...