Blog EK: Ženské ragby ME 2013

12.6.2013 blog Eduarda Krütznera

Naše ženská „sedmičková“ reprezentace plně prokázala svým zaslouženým 3.místem na ME, že je možno dosahovat velmi dobrých výsledků na mezinárodním poli, i ve skromných podmínkách.

Po dva dny jsem měl možnost sledovat výkony našich děvčat na Mistrovství Evropy, které pořádala naše unie na stadionu RC Sparty, Na Podvinném mlýně. Mohu jen konstatovat, že tak velké výkonnostní zlepšení, jsem od naši reprezentace, ale i od ostatních družstev, nečekal.

czech_rugby_woman_team.jpg

V roce 2005 jsme pořádali také ME, ale tehdy jsme naši reprezentaci těžko skládali ze 2-3 družstev, která u nás v té době s ragby začínala. Dnes má realizační tým možnost výběru reprezentantek minimálně z 15 týmů, které hrají v našich pravidelných soutěžích.

Takový bouřlivý rozvoj ženského ragby jsme před 10 lety, kdy jsme jej přijali pod křídla naši unie, přes odpor řady funkcionářů, vůbec nepředpokládali. Dnes jsou naše reprezentantky nejlepším družstvem, které reprezentuje naši na unii na mezinárodní scéně.

Právě na rozvoji ženského ragby se můžeme poučit o tom (které má stále minimální podporu od naši unie, přestože je to Olympijský sport), jak je nutné, aby se hráčky systematicky, dlouhodobě a odborně připravovaly pro reprezentační povinnosti. V současné době mají na naše poměry, kvalitní soutěže, pro vybrané hráčky je vypracován tréninkový plán, takže řada z nich trénovala v přípravném období až 5 x týdně.

czech_rugby_w02.jpg

Před ME se zúčastnily dvou turnajů, v Hailbronu zvítězily a v nejkvalitnějším evropském turnaji v Amsterdamu, získaly ty nejlepší zkušenosti a trenérům možnost vybrat ty nejlepší. Co však musím náležitě zdůraznit, je skutečnost, že z 90% procent si veškerou přípravu i zájezdy, hradí z vlastních prostředků, včetně RT.

To, že byly velmi dobře připraveny, plně prokázaly ve všech zápasech. Fyzička byla na výši, po celý turnaj prokazovaly neuvěřitelnou bojovnost, která byla podpořena velmi agresivní obranou a dobrou organizací hry.

Také individuální technika a zejména výborný tah do brankoviště soupeře, podpořený výbušnou rychlostí, byly na velmi dobré evropské úrovni. Umístění na 15.místě v evropském rankingu, je jistě výborné a ve srovnání s výkony Belgie, která postupuje mezi 12 nejlepších, je výkonnostní rozdíl minimální. Pokud bude naše reprezentace pokračovat v nastoupené cestě, pak už v příští sezóně může bojovat o postup mezi elitu.

czech_rugby_w01.jpg

Je velká škoda, že naše unie nedovedla této velmi úspěšné akce, využít k propagaci našeho ragby. O Mistrovství Evropy žen v ragby VII, se naše veřejnost nedozvěděla ani z televize, ani z ostatních medií. Postrádal jsme přítomnost zástupců Českého Olympijského výboru (VII ragby je již na příští Olympiádě !), ale i nové České unie sportů.

To pokládám za velkou chybu, vždyť naše unie v současné době nemá příliš akcí, kterými by mohla úspěšně oslovit naši veřejnost, ale také případné sponzory a hlavně ty kteří rozhodují o financování našeho sportu.

Na závěr chci ještě zdůraznit, že pokud se naše mužská reprezentace VII, nebude moci připravovat systematicky a odborně jako ženy, včetně přípravných turnajů, budeme v soutěžích FIRA-AER jen paběrkovat a unii proklamovaná priorita (Olympijská disciplina ragby o 7 hráčích), zůstane jen na papíře, jako již řadu let.

 

 

Eduard Medák Krützner

 

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Ženské ragby ME 2013