Blog EK: Soutěže FIRA-AER a IRB

9.9.2012 blog Eduarda Krütznera

U příležitosti ME- U-20, které pořádala naše unie, se řada ragbyových fanoušků zajímala o to, jaké soutěže pořádá FIRA-AER a IRB a do které skupiny je zařazen turnaj, který jsme mohli shlédnout v minulém týdnu v Praze a Říčanech.

FIRA-AER ve spolupráci s IRB připravila plán rozvoje ragby, formováním hráčů od kategorie U-16. Pro hráče U-16, jsou každoročně pořádány stáže, na určené téma, vedené experty FIRA-AER pro 2 – 3 výběry z daného regionu.

2012_09_08_9255.jpg

Během stáže sehrají zúčastněná mužstva vzájemná utkání, která jsou testem sportovní výkonnosti jednotlivých mužstev. Stáže se zúčastní 25 hráčů, kteří by měli být vybráni sledováním a testováním po celou sezónu. Kromě Realizačního týmu, se stáže má zúčastnit 5 trenérů, kteří pracují s mládeží a také 5 mladých rozhodčích.

Výkonnostní růst všech zúčastněných má být dlouhodobě důsledně kontrolován a vyhodnocován. Cílem této kategorie je vychovávat příští reprezentanty pro ME U-18 a výše.

Pro hráče U-17 jsou pořádány regionální turnaje „Cross Border“, za účasti minimálně 4 reprezentačních výběrů. Naše reprezentace se zúčastní tohoto silně obsazeného turnaje v Polsku (Rusko, Ukrajina, Polsko a ČR).

Cílem těchto turnajů je příprava hráčů na ME U-18, které se bude konat v příštím roce. Předpokládá se, že minimálně 75% hráčů bude tvořena z hráčů, kteří se zúčastnili stáže U-16 v minulém roce a v jejich formování se pravidelně pokračovalo (většinou ve Sportovních centrech, nebo Akademiích).

Mistrovství Evropy pro hráče U-18 se pořádá každoročně v období velikonočních svátků a je opravdovou prověrkou výkonnosti mládežnického ragby, jednotlivých federací. Mužstva jsou rozdělena do 3. výkonnostních skupin. Naše reprezentace se letos udržela ve skupině B a tím pádem se zúčastní ME 2013 ve stejné skupině, které pořádá Francie v okolí Grenoblu.

2012_09_08_9573.jpg

Pro hráče U-19, jsou pořádány 3. soutěže. Jednak v Evropě Pohár 6 zemí, v předvečer turnajových zápasů, hrají U-19. Další soutěž je kvalifikace na Mistrovství světa, kterého se zúčastní 12 nejlepších mužstev z celého světa, pořádají jednotlivé regiony. Mistrovství světa se pořádá jednou za 4.roky, organizuje IRB.

Mistrovství Evropy U-20 pořádá FIRA-AER pro mužstva, která nestartovala v kvalifikaci U-19. Polsko se tedy stalo Mistrem Evropy, když ve finále porazila naši reprezentaci. Vítěz nikam nepostupuje. Pro 12 nejlepších mužstev, které se kvalifikovaly v jednotlivých regionech, pořádá IRB Mistrovství světa. Kvóty pro jednotlivé regiony vypisuje IRB.

Cílem těchto soutěží je soustavně připravovat a formovat hráče pro potřeby mužské reprezentace. Proto je důležité, aby výběry hráčů, byly prováděny odpovědně a jejich formování bylo dlouhodobě sledováno, testováno a vyhodnocováno.

Ti nejlepší by měli projít sítem všech kategorií, jako důkaz toho, že daná unie svědomitě a odborně dbá o formování svých příštích reprezentantů. Účelem proto není vybírat hráče jen na jednotlivé akce, i když je samozřejmostí, že některé talenty dozrávají později.

 

 

Eduard Medák Krützner

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Soutěže FIRA-AER a IRB